Barion Pixel Szándékos veszélyeztetés az utakon – vajon mi érte a “jutalom”? (X) – Coloré

Szándékos veszélyeztetés az utakon – vajon mi érte a “jutalom”? (X)

2024. 11. 21.

Mindannyian hallottunk már a hírekben olyan esetekről, amikor valaki szándékosan és minden ok nélkül fékez a gépjárművével csak azért, hogy a másik gépkocsivezetőt fékezésre vagy az irányának megváltoztatására kényszerítse.

Az sem ritka, amikor valaki rárántja a kormányt a vele párhuzamosan és amúgy szabályosan közlekedő járműre. Esetleg egy kerékpárost szorít le az útról mindenféle indok nélkül. Amikor pedig vészesen megközelíti az előtte haladó gépkocsit, sajnos szintén mindennapos eset az utakon.

A közúti veszélyeztetés fogalma pont ezeket az eseteket fedi le, illetve még ezeken kívül sok más hasonló cselekményt is, amelyeknek közös pontja, hogy mindig szándékosságot takar. Emiatt a jogalkotó nem is fukarkodik az érte járó büntetéssel sem.

Nézzük meg egy kicsit részletesebben a közúti veszélyeztetés jelentését!

Közúti veszélyeztetés bűncselekményét az követi el, aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton más vagy mások életét vagy testi épségét közvetlen veszélynek teszi ki.

Míg a közúti baleset okozása például gondatlan bűncselekménynek minősül, addig a közúti veszélyeztetés esetén már szándékosságról beszélhetünk. A szándékosság olyan magatartás, amely következményeit az elkövető kívánja vagy belenyugszik.

Annyiban különbözik a gondatlanságtól, hogy annak fennállása során látja ugyan az elkövető a lehetséges következményeket, viszont bízik benne, hogy azok el fognak maradni, esetleg nem is látja előre a következményeket, mert a tőle elvárható figyelmet és körültekintést elmulasztja.

Súlyos következmények baleset nélkül is

Közúti veszélyeztetés akkor is megvalósul, ha nem következik be a baleset, ez a legsúlyosabb közlekedési bűncselekmény. Az alapeset keretein belül értékelhető a büntetési tételek tekintetében a nyolc napon belül gyógyuló sérülés okozása, de súlyosabb, minősített esetek is történnek.

A büntetési tételeket növeli a súlyos testi sértés, a maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást, tömegszerencsétlenséget, halált, kettőnél több ember halálát vagy halálos tömegszerencsétlenséget okozó közúti veszélyeztetés. Minden esetben szükség lesz védőügyvédre. Dr. Janklovics Ádám közlekedési ügyekre szakosodott ügyvéd, akit érdemes már az ügy korai szakaszában felkeresni, ha valaki elkövet ilyen bűncselekményt.

Erőszakos fellépés és következményei

A közfeladatot ellátó személy elleni erőszak esete szokott még ilyenkor előfordulni. Például egy ittas vagy indulatos természetű sofőr nem veszi jó néven a tűzoltók vagy a mentősök segítségét, és erőszakosan lép fel ellenük.

Jó tudni, hogy ez a bűncselekmény is komolyabb büntetéseket von maga után, hiszen az ő munkájuk akadályozása nem engedhető meg még néhány másodperc erejéig sem.

Természetesen nemcsak a tűzoltók és a mentősök tartoznak ebbe a csoportba, a hivatalos személyekhez hasonló védelmet élveznek még többek között a pedagógusok, a postások, a jegyellenőrök és a szociális gondozók is.