Barion Pixel Romantikus filmek, amikben a nagy korkülönbség sem akadály – Íme 5 alkotás, melyben nem korhoz kötött a szerelem – Coloré

Romantikus filmek, amikben a nagy korkülönbség sem akadály – Íme 5 alkotás, melyben nem korhoz kötött a szerelem

2025. 04. 03.

A nagy korkülönbség nemcsak az életben téma, hanem a filmvásznon is. Ezek közül gyűjtöttem össze néhányat.

Ha valaki, én aztán tudom, milyen a nagy korkülönbség a szerelemben! Bonyolult, számos nehezítő tényezővel, melyek egyike a család és a társadalom, hiszen lássuk be, nem feltétlenül gondolják normálisnak az emberek az ilyen kapcsolatokat.

Mindennek ellenére a sztárok világában is igencsak gyakori, hogy több évtizednyi korkülönbség van a felek között, s mindennek ellenére szerelmük kitart. Nem véletlen, hogy Hollywoodot is megszólította a téma, és több film is készült erről, nemcsak korunkban, hanem az ötvenes években is! Ennek érdekessége, hogy akkoriban vélhetően még elfogadottabb volt egy ilyen kapcsolat, hiszen gondoljunk csak bele: nagyon sokáig teljesen normális volt, hogy egy fiatal lány egy idősebb férfi, egy pártfogó mellett találja magát feleségként.

Nagy korkülönbség a filmekben

Nemcsak Hollywood csapott le a témára, bár természetesen a legtöbb film ebben a témában is innen való.

Sabrina

Az 1954-es film főszerepében Audrey Hepburnt és Humphrey Bogartot láthatjuk. Az 55 éves férfi halálosan beleszeret a nálánál harminc évvel fiatalabb, 25 éves nőbe. A legérdekesebb az, hogy egyszer sem utalnak arra, hogy van köztük néhány év, ekképp teljesen természetessé téve, hogy a nagy korkülönbség nem akadálya a vonzalomnak és a szerelemnek. Az életkor csupán abban játszik szerepet, hogy az Audrey Hepburn által alakított Sabrina úgy határoz, hogy két férfi közül inkább az érettebbel szeretne lenni, mint a fiatal tapasztalatlannal.

Diploma előtt

1967-et írunk, amikor megszületik Mrs. Robinson, aki a mai napig egy férfinál idősebb nőre utal – már ha férfi-nő kapcsolatról beszélünk. A Simon and Garfunkel dala a Diploma előtt című filmhez készült Anne Bancroft és Dustin Hoffman főszereplésével. Mindkét szereplő a valóság elől menekülve bonyolódik egymásba, és bár nem elsősorban a szerelem dominál, Mrs. Robinson védi a ,,területét” még a saját lányától is, ami a film konfliktusává válik.

Mrs. Robinson, aki harcol is azért, ami az övé / Kép forrása: Imdb
Mrs. Robinson, aki harcol is azért, ami az övé / Kép forrása: Imdb

Három szín: piros

1994-be ugrottunk, mégpedig egy trilógia utolsó részéhez. A Három szín: piros arról elmélkedik, hogy mi a különbség a plátói kapcsolat és a szerelem között, és hogy mindenáron kell-e ragaszkodni a plátói viszonyhoz, ha szerelem van a levegőben. Krzysztof Kieślowski utolsó filmjében Valentie, a modell egy megkeseredett, idős embernek, Joseph Kernnek segít a mindennapokban, aki idővel ismét nyit a világ felé, s ez a lánynak köszönhető, aki eközben egy férfi menyasszonya. A francia zászló színeit feldolgozó trilógia legösszetettebb filmje ez, és nem válaszolja meg a fő kérdést, helyette viszont mi, a nézők találjuk meg a választ.

A nagy korkülönbség akadálya lehet a szerelemnek? Plátói lehet csupán? / Kép forrása: Imdb
A nagy korkülönbség akadálya lehet a szerelemnek? Plátói lehet csupán? / Kép forrása: Imdb

Minden végzet nehéz

A 2003-as év egyik legemlékezetesebb filmje, hiszen Jack Nicholson és Diane Keaton párosa igencsak magával ragadó! Ebben aztán van minden, ami a korkülönbséget illeti: idős férfi, fiatal nő, idős nő, fiatal férfi, idős férfi és idős nő. Társadalmilag is érdekes kérdéseket feszeget, emellett pedig egy könnyed, bájos vígjáték. Szinkronrajongóként nem tudok elmenni Tordy Géza mellett, aki lágy, jellegzetes hangjával finomhangolja a magyar változatot.

Szerettem őt

Ismét egy francia film, méghozzá 2009-ből! Személyes kedvencem ez, csupán az időrendiség miatt került a lista végére. Bizonyos szempontból művészfilm, hiszen meglehetősen lassan indul be, ám a legszebb is. Mivel a férfi főszereplőnek sem személyisége, sem külseje nem különleges, ténylegesen ez az a film, ami azt meséli el, hogy van szerelem idősebb férfi és fiatal nő között, és ezt nekünk nézőknek nem eszünkkel kell megérteni, hanem szívünkkel csupán. A szerelem története bár a múltban játszódik, egy jelenkori kapcsolatra is hatással lehet, így még egy otthagyott nő is jobban megértheti csalfa férjét. Megértheti? Az előzetes franciául van, de a film szinkronosan is elérhető, sőt, a Rózsavölgyi Szalonban színpadra is került, méghozzá Szilágyi Tibor és Györgyi Anna főszereplésével.

Nemcsak könyvekből, filmekből is kiderül tehát, hogy a szerelemben nem akadály a korkülönbség, és hogy nem kell megértenünk az ilyen kapcsolatokat. Elég, ha elfogadjuk őket.

Nyitókép forrása: Imdb