Ha arra kérnénk, hogy sorolj fel klasszikus meséket, akkor szinte biztos, hogy a Hófehérke is szerepelne ezek között. Ugye? Nos, az eredeti történet más volt, mint amit Walt Disney elénk tárt.
Észrevetted, hogy a mai mesék mennyire eltérnek attól, amelyet te néztél gyermekkorodban? Ennek ellenére vannak olyan klasszikusok, amelyek nemcsak fennmaradnak a modern kor gyermekei számára is, de felújított, újragondolt változatukkal visszalopódznak az köztudatba. És nem csak a gyerekekébe. A Hófehérke is egyike lehet ezeknek. Bármilyen is a mese feldolgozása, vajon az az eredeti történet, amelyet te is ismersz?
Mese vagy valóság?
Amikor Walt Disney elkészítette a hófehér bőrű, ébenfekete hajú lány és a hét törpe nagyjátékfilmjét… Na, ezen a ponton meg kell állnunk, ugyanis ez a történet már a animáció elkészülte előtt több évtizeddel létező volt. Méghozzá a Grimm testvéreknek köszönhetjük és 1812-ben publikálták ezt a történetet először egy mesegyűjtemény részeként.

Hófehérke kiléte
A monda szerint az ébenfekete hajú szépség létező személy volt. Az egyik legelfogadottabb elmélet Eckard Sander nevéhez fűződik, aki könyvében leírja, hogy ez a fehérbőrű hölgy egy bizonyos Margarete von Waldeck volt. A 16. század legelején élő német grófnő híres volt szépségéről. Hogy ez okozta-e mostohaanyja ellenszenvét vagy sem, az sosem derült ki. Egy biztos, kapcsolatuk nem volt egyszerű.
Halála körül is felmerültek kérdések. A 21 éves szépség ugyanis beleszeretett II. Fülöp spanyol hercegbe, majd váratlanul és hirtelen meghalt a szépséges grófnő. A szóbeszéd szerint méreg végezhetett vele. Ugyanakkor más beszámolók szerint a halál bekövetkeztére mégsem lehet azt mondani, hogy váratlan volt, ugyanis Margarete sok éven át küszködött egészségével, majd állapota folyamatosan romlott, majd elhunyt. Ugyanezek a beszámolók azt is tartalmazzák, hogy a mostohaanyja már a grófnő előtt elhalálozott.
Az eredeti sztori szerint
A Grimm testvérek meséjét Disney átdolgozta, amelynek eredményeképp ma általában ismerjük Hófehérke történetét.
A testvérpár meséje úgy kezdődik, hogy egy nő az anyaságról álmodozik. Olyan kislány után vágyakozik, akinek bőre olyan fehér, mint a hó, ajkai pirosak, mint a vér és a haja fekete, akár az ében. A kislány után epekedő anya világra hozza a megálmodott kislányát, de a szülés után azonnal meg is hal.
A mesegyűjteményben megtalálható Hófehérkében a vadászt azzal engedi el a királynő, hogy ölje meg a gyönyörű lányt, de a tüdejét és a máját vigye vissza neki, hogy megbizonyosodjon Hófehérke haláláról, valamint a szervek elfogyasztásával halhatatlanná válhasson.
A lány rájött, hogy mit tervez a vadász, ezért ő maga javasolta, hogy hadd menekülhessen el és egy vaddisznó tüdejével, májával térjen vissza a királynő elé.
Az eredeti történetben nem kellett a hét törpe házában megbújó lánynak takarítania, mert nagyon rendezett és tiszta lak volt az.
Ha valaki nem beszédes, azt Kukának szoktuk becézni, amely a mesében lévő hét törpe egyikére utal. Az eredeti sztori szerint azonban mindegyik törpe beszélt.
A Disney meséből úgy ismerjük, hogy a gonosz királynő mérgezett almával ölte meg a szépséges lányt. A mérgezett alma az eredeti történetben is szerepel, de azt a gyilkossági kísérletet megelőzte egy csipke melltartó, amelyet olyan szorosan kötött meg a királynő, hogy a lány megfulladt. Legalábbis a gonosz mostoha úgy tudta. Az ájult lányra a törpék találtak rá, és levágták róla a szűkre húzott darabot. Aztán amikor a varázstükör elkotyogta, hogy Hófehérke még él, a királynő újabb tervet eszelt ki. Mérgezett fésűvel próbálkozott, de akkor is segítettek a törpék.
Amikor Hófehérke tényleg „meghalt”, akkor a törpék még mindig hinni akartak abban, hogy a szépség életben van, ezért üvegkoporsóba helyezték élettelen testét. Amikor a herceg vitte a koporsóban a szerelmét, az megbotlott és a mérgezett almadarab kipattant Hófehérke torkából és már semmi sem állta útját az igaz szerelemnek.
A Grimm fivérek meséjében tehát nem volt csók, ami életre keltette a halottnak hitt szépséget.
A herceg azzal büntette meg a királynőt, hogy élete végéig forró vascipőt kellett viselnie.