Az utóbbi időben számos novelláskötet látott napvilágot, ezek közül válogattunk.
Bár van, aki kitart a regény műfaja mellett, a novelláskötetek is éppolyan kedves perceket tudnak okozni, hiszen nem kell elköteleződnünk egy hosszabb történet mellett, annál is inkább, mert a rövid írások is éppúgy elrepítenek a saját világukba, ahogyan a hosszabbak.
4 kortárs novelláskötet
Még csak egy kötetet tudhatok magaménak, egy regényt, de ez nem véletlen, mert kifejezetten nehéz műfajnak tartom a novellaírást. Nem lehet húzni az időt, nem lehet kifejteni, éppen csak annyira, amennyire szükséges. Ezt az arany középutat rendkívül nehéz lehet megtalálni, ráadásul úgy, hogy a néhány oldal a maga üzenetével elgondolkoztassa vagy épp szórakoztassa az olvasót. Eközben az igazán bátrak és hozzáértők a stílust is képesek váltogatni a novellák között úgy, ahogyan a történet megkívánja. A magam részéről tehát mindenkire felnézek, aki egy kötetnyi novellát meg tud írni, nem véletlenül ajánlom hát őket!
Sári Edina – Úgy, ahogy van!

Az írónő most megjelent kötete egy időkapszula. Budapest több árnyalatában és idejében tűnik fel, hol a hetvenes évekbe, hol napjainkba kalauzolva. A legjobb értelemben vett csalamádé ez a könyv, mert mindenből van benne, mindenből, ami jó! Szerelem, retró, futás, emberek, állatok, és ennek fura elegye például a Pajkaszegi történetben. (Nem ámítás, ténylegesen A mi kis falunk egy képzeletbeli jelenetét olvashatjuk!) Személyes kedvencem a Római part, amiben kurtasága ellenére minden benne van, amiért érdemes élni!
Sári Edina könyvét mindenkinek ajánlom. Annak, aki pesti, annak, aki nem, aki volt már szerelemes, és aki nem, aki élt a hetvenes években, és aki nem, és annak, aki él, vagy élt valaha. Merthogy ezek a történetek akkor is felébresztik bennünk az élet szikráját, ha már elfelejtettük, milyen az, élni. A könyvhöz kapcsolódó budapesti séta és dedikálás május 31-én lesz, melyről információkat ezen a linken lehet találni. A könyv megrendelhető a Helyesen magyarultól, valamint az Ünnepi Könyvhéten is megvásárolható lesz a Duna-korzó 51-es standján.
Zubornyák Zoltán – Édesapám majdnem beszart

Zubornyák Zoltán neve nem véletlenül csenghet ismerősen, hiszen színházból és a televízióból is ismerhetjük. A színész első kötete, az El nem mesélt történetek kötelező olvasmány azok számára, akik a színház rejtélyes világának szerelmesei.
Új kötet, új műfaj, ez az Édesapám majdnem beszart, mely provokatívnak ható címe ellenére megannyi érzelmet mutat fel abból az időszakból, amikor még volt idő az érzéseinkre. Egyfajta időutazás a kötet, és tán ebből döbbenünk rá arra, hogy csak a kor és a díszlet változik, mi emberek nem. Ugyanúgy vágyjuk és keressük a szeretetet, a törődést, a megbecsülést. Zubornyák Zoltán nagy eszköztárral emlékeztet bennünket ezek fontosságára és arra, hogy kik is vagyunk valójában, mi a szerepünk a világban és a saját életünkben.
A színész a KAS Kiadó standjánál dedikálja a kötetet az Ünnepi Könyvhéten.
Dobray Sarolta – Beűzetés a Paradicsomba
Dobray Sarolta kötete nem egyszerű olvasmány, merthogy olyan emberekről mesél, akiknek igencsak nehéz élet jutott. Olyanokról olvashatunk, akiket bántottak, mellőztek, megaláztak, akiket maga az élet szorított perifériára. Dobray Sarolta szociográfusként nem kitalált történeteket ír, hanem olyanokat, amiket ő maga látott, és ettől olyan ijesztő, hiszen ezek a sorsok létezőek! Attól még, hogy nem tudunk rólunk a sorsuk és ezek az emberek vannak és lélegeznek, csak a saját kis világunkban mindent megteszünk azért, hogy eltoljuk magunktól e nehéz sorsok létezését. Miért vagyunk ilyenek? Mert nem tudunk tenni ellene, és így jobb nem is tudni róla? Egyik sem igaz! Tudunk tenni, tudunk segíteni, ám ehhez az kell, hogy tudjunk róla, és pont ehhez a tudáshoz segít hozzá a Beűzetés a Paradicsomba.

Budapest Nagyregény
Egyfajta allstars kötet ez, hiszen a legismertebb írók novelláit tartalmazza. A teljesség igénye nélkül szerepel benne novella Dragomán Györgytől, Grecsó Krisztiántól, Karafiáth Orsolyától, Szabó T. Annától, Tóth Krisztinától és Vámos Miklóstól is. A Budapest Nagyregény mottóját egy Esterházy Péter-idézet adta, miszerint: ,,Budapest formáját az adja meg, hogy milyen hangulatban van, aki nézi. Gyere, gyere, bárki vagy is, csinálj egy Budapestet!”. A huszonhárom szerző Budapestet csinált tehát! Közösségi alkotás igazi budapestiektől nem csak budapestieknek!

Nyitókép forrása: Unsplash