Jókai Mór 1825-ben jött világra, és még születése után kétszáz évvel is ünnepeljük. Szerzőnk össze is foglalja, hogy miért!
Jókai Mórt senkinek nem kell bemutatni, hiszen ha máshonnan nem, az általános iskolából emlékszünk a nevére. Művei azonban az iskolán túl is megkerülhetetlenek a magyar irodalomban, hiszen változatosak, izgalmasak és mindemellett a mai napig aktuálisak.
Ezért szeretjük Jókai Mórt
Jókai Mór bár nemesi származású és művelt volt, ezt soha nem fitogtatta, sőt! Jókay Móriczként született, ám az y-t idővel felváltotta az i, pontosan azért, hogy jelezze, nem szándékozik élni a nemesi származás nyújtotta előnyökkel.
Nemcsak művelt volt, humorérzékkel is bírt, ugyanis amikor levelet kapott Tóth Lőrincztől, a megszólításban ez állt:
Jókay Mór úrnak!
Jókai bár bosszús volt a megszólítás miatt, nem hezitált sokat a válasszal:
Tóth Lőr úrnak!
Végül azonban Petőfi Sándor kellett ahhoz, hogy meglássa a humort a megszólításban, és ennek eredményeképp Jókai Mór néven publikálta írásait.
Ott volt tehát a nemesség, a műveltség, a humor, és a kertészethez is volt érzéke. 1853-ban vásárolt meg egy, a Svábhegyen található területet, mely abban az időben kőbányaként funkcionált. Termőfölddel töltette fel a területet, fákat ültetett, szőlőt telepített, hívogató teraszt alakított ki, valamint rózsákat is nemesített. Ez volt az ő kis saját világa, ahová elvonulhatott a város zaja elől. Az általa ültetett fák a mai napig az ő emlékét őrzik, s bár villája megsemmisült, a présház, amiben tevékenykedett, a mai napig áll.

Természetesen amiért leginkább szeretjük, és amiket ismerünk tőle azok a megjelent művei. Jókai minden tudott, amit a romantikáról tudni lehet, merthogy férfi létére nem feledkezett meg a romantikus szálról, ahogy arról sem, hogy mindenki megtalálja a maga hősét a műveiben! Vannak jó és rossz hősök, és a jók mindig valami nemes ügyet szolgálnak. Egyfajta mitikus összecsapás tanúi lehetünk a regényeit olvasván, és ezeket tájleírásokkal bővíti, melyeknek sokszor csatajelenetek is helyszínéül szolgálnak.
Mindennek ellenére korántsem volt földhözragadt, hiszen vonzotta a más, az új, a jövő, a lehetőségek, gondoljunk csak a Jövő század regénye című művére, melyből bár sok ,,jóslata” a mai napig sem valósult meg, némely ,,tételét” makulátlanul eltalálta!

Jókai Mór egy igazi felnőttmese-író. Rögtön tudjuk, kinek drukkoljunk, s ekképp, bár sejtjük a történet végét, mindez nem számít, mert a történet és a párbeszédek visznek magukkal. A kétezres évek embereként szomjazzuk a XIX. századot, vágyjuk érteni és érezni, hogy hogyan éltek akkor azok, akikről Jókai ír, hiszen olyan közel hozza hozzánk az akkori világot, hogy szereplői akár hús-vér emberek is lehettek volna.
Jókai segítségével hősei a mai napig, születésének 200. évfordulóján is élnek, s ekképp az is, aki világra hozta őket.
Nyitókép forrása: Karsa Tímea