Barion Pixel 4 alkalom, amikor a Black Mirror megjósolta a jövőt – Coloré

4 alkalom, amikor a Black Mirror megjósolta a jövőt

2025. 04. 14.

A Black Mirror 7. évada elstartolt és mindenki nagyon pozitívan vélekedik a folytatásról. Vajon ezekből a részekből mi valósul majd meg?

A Back Mirror az egyik legkedveltebb sci-fi széria a Netflixen. Habár a hatodik évad sok kritikát kapott, mert eltért az eredeti recepttől és áttért inkább a horror egyfajta síkjára, az új évadot már darálják a fanok, és az az általános vélekedés, hogy visszakaptuk a mintát. Remek és csavaros, a technológián alapuló történetek vannak ismét, illetve egy visszatérő cselekmény is, a USS Callister-ről. A 7.évad is jópár olyan elemet tartalmaz, ami teljsen hihető, hogy bekövetkezik akár pár éven vagy évtizeden belül az emberiség történetében. Ám voltak korábban is olyan “mesék”, amik előrevetítették a jövőt.

Black Mirror
Forrás: Netflix

Avatárok

A „The Waldo Moment” című Black Mirror epizódban a főszereplő egy rajzfilmfigura avatárt használva válik híressé. A badass maci élő televízióadásban gúnyolja ki az embereket és az animált avatárok egyre népszerűbbé válnak. Az Apple nemrégiben mutatta be új Animoji programját is, amely állatfigurás emojikat hoz létre a felhasználók arcvonásai alapján. Emellett a mozgáskövetési technológia fejlődése révén már olyan szintre jutott, hogy a színészek előadásai valós időben térképezhetők fel digitális avatárokra.

Beteg kukkolás

A „White Bear” című igen nyomasztó Black Mirror epizódban úgy tűnik, hogy az emberek egyszerűen képtelenek levenni a szemüket az eszközeikről. Folyamatosan felvesznek, figyelnek és élvezkednek. Úgy tűnik, ez a valóságban is egyre inkább így van, kár volna tagadni. Szinte bármikor, amikor fontos esemény történik, vagy épp bűncselekményt követnek el, mindig akad valaki a közelben, aki készen áll arra, hogy az egészet rögzítse az okostelefonjával.

A közösségi média ereje

A „Nosedive” című epizódban a nézők bepillantást nyerhettek egy olyan világba, ahol a lájkok gyakorlatilag valutaként működnek. A főszereplő, akit Bryce Dallas Howard alakított, egyre kevesebb lájkot kap, és fokozatosan elkezd pszichésen leépülni. A valóságban különösen a mai fiatalok küzdenek ezzel a közösségi média által kialakított helyzettel. Kutatások szerint minden lájk egy dopaminlöket az agynak, és az emberek gyakorlatilag függővé válhatnak a közösségi platformoktól.

Emberi áramfejlesztők

A Black Mirror első évadának „Fifteen Million Merits” című epizódjában egy olyan közösséget láthatunk, amiben az alacsonyabb rendű emberek kerékpározással termelik meg az energiát. Bár egy ilyen rendszer gyakorlati megvalósíthatósága elsőre irreálisnak tűnik, a valóságban már léteznek hasonló technológiai fejlesztések. Az MIT kutatói például hordható eszközöket hoztak létre, amelyek lehetővé teszik, hogy az emberek saját maguk szolgáltassanak energiát bizonyos készülékeikhez.

Forrás: Screenrant

Borítókép forrása: Netflix