A filmekhez általában nem kell értelmező szótár, mégis van köztük olyan, aminek korántsem az az eredeti jelentése, mint amit mi gondolunk.
Számos alkotás tele van szimbólumokkal. Így eshet meg, hogy a filmek jelentése sem az, aminek hisszük!
Filmek valódi jelentése
Még a legnagyobb filmeknek is van rejtett jelentésük, mely általában a történelem egy pontjához kötődik!
Star Wars
Egy 2005-ös interjúban Lucas megerősítette, hogy Star Wars valójában a vietnami háborúról szól. Lucas elmondta, hogy az apró, békés ewokokat úgy képzelte el, mintha a vietkong harcosok az amerikai háborús gépezet ereje ellen harcolnának. Ez volt az az időszak, amikor Nixon elnök megpróbált még egy ciklusra indulni, ami történelmi szempontból elgondolkodhatott, hogy hogyan alakulnak át a demokráciák diktatúrákká. Mert a demokráciákat nem megdöntik, hanem átadják! – mondta Lucas.
Toy Story 3
Bár gyermekeknek készült filmről van szó, a Toy Story harmadik része valójában a holokausztról szól. Jordan Hoffmann, a The Guardian kritikusa szerint amikor Andy főiskolára megy, az általa hátrahagyott játékok a befogadó nemzetek által elhagyott zsidókat jelképezik, amikor a Harmadik Birodalom meghódította Európát. A játékok megvitatják a lehetőségeiket, visszhangozva Roman Polanski A zongorista című holokausztdrámájának egyik jelenetét, amelyben azt mondják: „nem csak elhagynak minket, hasznosak is lehetünk számukra”. Buzz előrelép, és még azt is javasolja, hogy bújjanak el a padláson.
Ehelyett Sunnyside-ba, a filmbeli koncentrációs táborba küldik őket, ahol olyanokkal találkoznak, akik segítik az őröket, és a halálba vezetik az ártatlanokat. Ez a film nagyon komor olvasata, különösen, ha figyelembe vesszük a szemétégető jelenetet, melynek határozottan nem az az üzenete, amelyet a Pixar a megjelenés idején hirdetett.
Roger nyúl a pácban
Robert Zemeckis 1988-as élőszereplős animációs hibridje úttörő alkotás volt, és nem csak a hihetetlen vizuális effektjei miatt. A rajzfilmkarakterek térhódításának története a Los Angeles-i dzsentrifikáció metaforájaként is értelmezhető, amikor is sok szegény afroamerikai szorult ki a környékéről. Az elmélet szerint a figurák, akárcsak az afroamerikaik, nagyrészt előadóknak tekinthetők. Jessica Rabbit a vegyes faji származású nők szimbóluma, és azé a módé, ahogyan a fehér férfiak gyakran zavarban érezték magukat az irántuk érzett vágyaik miatt, így sokkalta több üzenete lehet a filmnek, mint gondoltuk volna.
A Gyűrűk Ura
Az író, J. R. R. Tolkien katonai egységét 1916-ban a Somme-i csatába küldték, ahol egy nap alatt 60 000 brit katona halt meg a hírhedt „felülről jövő” lövészárok-támadás során. Összesen közel egymillió ember halt meg, ami az emberiség történetének egyik legvéresebb csatájává tette. Később a franciaországi élményeiről beszélve Tolkien egyszerűen azt mondta: „olyan volt, mint a halál”.
Miközben a kórházban lábadozott, megírta első Középfölde-történetét, a Gondolin bukását, amelyben félig állatból, félig gépből álló sárkányok szerepelnek. Ezek a sárkányok a tankok metaforái, amelyeket a britek használtak a Somme-i csatában. Szarumán orkjainak megalkotása ezt a fémmel összeolvadt állat képzetét idézi, ahogyan a gonosztevő Szauron fémes, robotszerű ábrázolása is. Tolkien a barátainak írt leveleiben elismerte, hogy a pokoli mocsarakat, amelyekben A Gyűrűk Ura hősei bukdácsolnak, közvetlenül franciaországi élményei ihlették. A megfigyelők az Egy Gyűrű jelentőségét is megjegyezték, amelyről sokan úgy vélik, hogy az atombombát jelképezi.
Godzilla
Az eredeti, 1954-es Godzillát Japánban forgatták, amikor is az ország Hirosima és Nagaszaki támadását heverte ki. Az első Godzilla-filmben olyan jeleneteket láthatunk, amelyekben tudósok Geiger-számlálókkal a kezükben mérik Godzilla radioaktív lábnyomainak sugárzását, és kiderül, hogy a szörnyeteg egy nukleáris robbanás során jött létre, a valódi gonosztevő pedig a közelgő hidegháború, valamint az Amerika és Szovjetunió közötti fegyverkezési verseny volt.
Nyitókép forrása: Imdb