Barion Pixel 5 film, amit képtelenség végig nézni, pedig komoly mondanivalója van – Coloré

5 film, amit képtelenség végig nézni, pedig komoly mondanivalója van

2025. 04. 11.

Vannak filmek, amik nem szórakoztatni, hanem szembesíteni akarnak – néha a legfájóbb igazságokkal. Öt olyan alkotást gyűjtöttünk össze, amit sokan képtelenek végignézni, mégis fontos, hogy beszéljünk róluk.

Hiába a mélység és az elgondolkodtatás, pont a lelki gyötrelmek feltárása az, ami miatt lehoznak az életről ezek a produkciók. De azért érdemes megpróbálni.

Azok a filmek, amik mély társadalmi vagy pszichológiai üzenetet hordoznak, de nyers és megrázó módon mutatják be történetüket, azokat sok néző egyszerűen képtelen végignézni. Ezek a művek gyakran feszegetik a tűréshatárunkat, és olyan dolgokat boncolgatnak, mint a drogfüggőség, az erőszak, a szexuális kizsákmányolás, elmúlás vagy a társadalmi elnyomás. Bár megtekintésük kihívást jelenthet, mivel fontos és elgondolkodtató kérdéseket vetnek fel, és mélyebb megértést nyújthatnak az emberi lélekről, így nem árt ismernünk őket.​

1. Rekviem egy álomért (Requiem for a Dream, 2000)

Darren Aronofsky rendezése négy ember életét követi nyomon, akik különböző függőségekkel küzdenek. Sara Goldfarb (Ellen Burstyn) televíziós szereplésről álmodik, míg fia, Harry (Jared Leto), barátnője, Marion (Jennifer Connelly) és barátja, Tyrone (Marlon Wayans) drogfüggőségükben járnak be minden magasságot és mélységetl. A film nyersen odacsapó őszinteséggel mutatja meg a függőség pusztító hatásait, és a karakterek fokozatos leépülését. A megrázó jelenetek és a kilátástalanság érzése miatt sok néző számára megterhelő élmény.

2. Antikrisztus (Antichrist, 2009)

Lars von Trier pszichológiai horrorja egy házaspár (Willem Dafoe és Charlotte Gainsbourg) gyászfeldolgozását mutatja be, miután gyermekük meghal. A pár egy erdei kunyhóba vonul vissza, ahol kapcsolatuk fokozatosan széthullik, majd brutális erőszakba torkollik. A film explicit szexuális és erőszakos jelenetei sokkolóak.

3. Visszafordíthatatlan (Irréversible, 2002)

Gaspar Noé filmje egy nő (Monica Bellucci) brutális megerőszakolását és annak következményeit mutatja be fordított időrendben. A film hírhedtté vált egy hosszú, megszakítás nélküli erőszakos jelenetéről, ami rendkívül lélekölő a néző számára. A nyers ábrázolásmód és a kegyetlen realizmus miatt a mű komoly vitákat váltott ki. ​

4. Salò, avagy Szodoma 120 napja (Salò o le 120 giornate di Sodoma, 1975)

Pier Paolo Pasolini alkotása a Marquis de Sade azonos című regényén alapján. A film négy fasiszta vezető történetét meséli el, akik fiatalokat rabolnak el, hogy négy hónapon át szexuális és fizikai kínzásoknak vessék alá őket. Az erőszakábrázolás és szexuális tartalma miatt több országban is betiltották, a képsorok brutalitás szintje szinte elviselhetetlen. ​

5. Egy szerb film (A Serbian Film, 2010)

Srđan Spasojević rendezése egy visszavonult pornószínészről (Srđan Todorović) szól, aki anyagi gondjai miatt elfogad egy utolsó szerepet egy „művészfilmben”, ám hamarosan rájön, hogy egy sznuff film forgatásába keveredett, amely pedofil és nekrofíl témákat is érint. A film rendkívüli brutalitása és tabudöntögető tartalma miatt számos országban betiltották, és sok kritikus a valaha készült legfelkavaróbb filmek között tartja számon.

Forrás: Screenrant / Borítókép forrása: Unsplash