A stressz jeleit sokan tapasztaljuk, de azt vajon tudjuk-e, hogy milyen testi tüneteket produkál a mindennapos idegeskedés?
A stressz mindennapjaink szerves része, amely gyötri az ember lelkét, és nyomasztó érzést generál a nap során. A stressz szervezetünk reakciója a különböző ingerekre, így nemcsak az érzéseinket befolyásolja, hanem testi tünetei is vannak. Azt gondolhatjuk egy-egy testi tünet kapcsán, hogy szervi megbetegedésünk van, holott könnyen előfordulhat, hogy máshol kell keressük a probléma gyökerét, és egy stresszfaktor megszüntetésére van szükség!
Pozitív és negatív stressz
A stressz valójában egy bizonyos szintig normális jelenség, hiszen a pozitív stressz munkára és jobb teljesítményre sarkallhat, pörget, energiával lát el bennünket. Ha azonban a stresszes állapotot nem követi megnyugvás és regenerálódás, valamint a feszültség hosszú időn keresztül fennáll, annak már káros következményei lesznek testünk működésére, és konkrét tünetekben nyilvánul meg.
A stressz tünetei
A stressznek több tünete is lehet. Akut esetben egy-egy adott megoldandó probléma okozta feszültséget általában izzadó tenyér és heves szívdobogás kísér, ám amint túlvagyunk a feladaton – legyen az egy előadás vagy egy állásinterjú –, jellemzően a kísérőtünetek is elmúlnak, és nem is jönnek elő. Előfordulhat azonban, hogy tartós feszültségben élünk, így a kísérőjelenségek folyamatosan jelen vannak, és idővel az egészségünkre is káros hatással lehetnek.
Gyulladt bőr
Ha hirtelen emelkedett a gyulladt pattanások száma az arcunkon vagy a testünk más részén, nem feltétlenül hormonális változásra kell gondolni, hiszen a stressztől is megváltozhat a bőrünk. Ennek oka lehet a rossz érzésekkel együtt járó izzadás, amelynek következtében bőrünk hajlamosabb arra, hogy pattanások vagy mitesszerek alakuljanak ki rajta. De egyéb gyulladásos bőrbetegségek is fellángolhatnak, mint például az ekcéma vagy a pikkelysömör.
Fejfájás
A sok idegeskedés olykor megjelenő vagy akár állandó fejfájást is eredményezhet. Ha gyakran szenvedünk migrénes fejfájástól, joggal gyanakodhatunk arra, hogy sok a stressz az életünkben. Olykor nem is a rossz érzések vezetnek fejfájáshoz, hanem a rossz hangulat miatt kimaradó étkezések, netán a stresszoldóként használt alkohol.
Alvászavar
Bár az állandó idegeskedés rendkívüli kimerültséggel is jár, ez mégsem jelenti azt, hogy könnyedén elalszunk, hiszen a folyamatos rágódás okozta feszültség este és éjszaka is aktívan jelen van, idegrendszerünk képtelen lenyugodni, így megakadályozva a nyugodt alvást.
Fájdalom
Sok esetben megmagyarázhatatlan fájdalom formájában mutatkozik meg a stressz, ami nemcsak fejfájáshoz vezethet, hanem a test egyéb részein is tapasztalhatjuk. A gyomortájékon érzett fájdalom is visszavezethető az idegeskedésre, valamint az ízületi fájdalom szintén gyanúra adhat okot. Ne felejtsük el azonban, hogy más tényező is állhat egy-egy fájdalom mögött, ezért, ha tartós, érdemes kivizsgáltatni!
Emésztési problémák
A stressz nemcsak gyomorfájdalmat okozhat, hanem különböző emésztési problémákat is: az étvágytalanság éppúgy kísérőjelenség lehet, mint a túlevés, amellyel megterheljük a gyomrunkat. Ha azonban sokat idegeskedünk, a szervezetünk reagálhat székrekedéssel vagy akár állandó hasmenéssel is. Nem érdemes sokáig halogatni az orvos látogatását, ha ilyen tüneteket tapasztalunk, ugyanis komoly szövődményei lehetnek!
Az immunrendszer gyengesége
Ha gyakran betegszünk meg, tán nem is gondolnánk, de azt is okozhatja a stressz, hiszen rengeteg energiát felemészt az idegeskedés, az immunrendszerünk számára ezért kevesebb tartalék marad. Így egy szimpla nátha is gyakrabban dönthet le bennünket a lábunkról, ami csak még nehezebbé teszi az amúgy is feszült mindennapokat.
A túlságosan feszült életmód ellen sokat tehetünk mi magunk is! Érdemes időben megálljt parancsolni a folyamatos stresszelésnek, mielőtt komolyabb egészségügyi következményei lesznek!
Nyitókép forrása: Getty Images