Barion Pixel Hüvelyi fertőzés a terhesség alatt – sokkal nagyobb problémát okozhat, mint gondolnánk – Coloré

Hüvelyi fertőzés a terhesség alatt – sokkal nagyobb problémát okozhat, mint gondolnánk

2025. 04. 06.

Tudtad, hogy egy gyakori hüvelyi fertőzés, a bakteriális vaginózis komoly veszélyeket jelenthet a terhesség alatt? Sok esetben szinte észrevétlen marad, mégis növelheti a koraszülés, az alacsony születési súly és a szülés utáni fertőzések kockázatát. A megelőzés és a gyors felismerés kulcsfontosságú! Cikkünkből megtudhatod, hogyan óvhatod meg magadat és a kisbabádat!

A bakteriális vaginózis (BV) az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzés, amelyet a terhesség alatt veszélyes figyelmen kívül hagyni. Noha sok esetben enyhe vagy tünetmentes marad, a BV komoly egészségügyi kockázatokat jelenthet mind az édesanya, mind a magzat számára. A várandósság során a hormonális változások miatt a hüvelyi enyhén savas pH könnyebben lúgosra változik, ez pedig kedvező környezetet teremthet a kórokozó baktériumok elszaporodásához. Ezért minden kismamának érdemes tisztában lennie a BV tüneteivel, veszélyeivel és megelőzésének lehetőségeivel.

Mi az a bakteriális vaginózis?

A BV egy olyan fertőzés, amely a hüvelyflóra egyensúlyának felborulásával alakul ki. A hüvely normál esetben olyan jótékony tejsavbaktériumokat tartalmaz, amelyek segítenek fenntartani az enyhén savas pH-értéket, és megakadályozzák a káros baktériumok elszaporodását. Ha a védelmező baktériumok száma csökken, a káros mikroorganizmusok elszaporodhatnak, ami fertőzéshez vezet. A BV különösen gyakori a terhesség alatt, mivel a hormonális és az immunrendszeri változások miatt a hüvelyi mikrobiom könnyebben kibillenhet az egyensúlyából. A bakteriális vaginózis sok esetben tünetmentes marad, de bizonyos jelek arra utalhatnak, hogy a hüvelyflóra egyensúlya felborult.

A leggyakoribb tünetek a következők:

  • szürkés vagy fehéres, híg állagú, bőséges hüvelyi folyás,
  • kellemetlen halszag, amely főként szexuális együttlét után erősödhet,
  • enyhe égő érzés vagy irritáció a hüvelyben,
  • ritkán enyhe viszketés vagy kellemetlen érzés.

Mivel ezek a tünetek könnyen összetéveszthetők más fertőzésekkel vagy akár a terhesség természetes velejáróival, sok nő nem tulajdonít nekik kellő jelentőséget, pedig a BV kezeletlenül komoly problémákhoz vezethet.

Miért veszélyes a BV a terhesség alatt?

A bakteriális vaginózis nem csupán kellemetlen tüneteket okozhat, hanem súlyos szövődményekhez is vezethet, különösen várandósság idején! A BV következménye lehet:

  • Korai burokrepedés: a fertőzés növeli annak esélyét, hogy a magzatburok idő előtt megreped, ami a magzatvíz elfertőződéséhez és koraszüléshez vezethet.
  • Koraszülés: tanulmányok kimutatták, hogy a BV növeli a 37. hét előtti szülés kockázatát, ami a baba egészsége szempontjából kritikus lehet.
  • Alacsony születési súly: a BV-vel diagnosztizált kismamáknál nagyobb az esélye annak, hogy a baba az egészséges határérték alatt születik meg, ami későbbi fejlődési problémákhoz vezethet.
  • Szülés utáni fertőzések: a BV megnöveli a szülés utáni hüvelyi- és méhfertőzések kialakulásának esélyét, ami a kismama felépülését is megnehezítheti.

Mi a teendő BV gyanúja esetén?

Ha egy kismama a fent említett tüneteket tapasztalja, haladéktalanul érdemes nőgyógyászhoz fordulnia. A BV diagnosztizálása egy egyszerű nőgyógyászati vizsgálattal és laboratóriumi teszttel történik, amely során az orvos mintát vesz a hüvelyváladékból. A korai felismerés és kezelés segíthet megelőzni a komolyabb szövődményeket. A BV kezelése antibiotikumokkal történik, amelyeket az orvos a terhesség szakaszának megfelelően ír fel.

Egy hüvelyi fertőzés komoly következményekkel járhat a terhesség alatt
Egy hüvelyi fertőzés komoly következményekkel járhat a terhesség alatt / Kép forrása: Getty Images

Hogyan előzhető meg a BV?

Bár a bakteriális vaginózis sokszor nem okoz súlyos tüneteket, terhesség alatt különös odafigyelést igényel. A megfelelő prevenció és a korai felismerés elengedhetetlen a szövődmények elkerülése érdekében. A kismamáknak érdemes rendszeres nőgyógyászati ellenőrzésekre járniuk, és a legkisebb gyanús jel esetén orvosi segítséget kérniük. A BV kezelhető, és időben felismerve megelőzhetőek a komolyabb egészségkockázatok, biztosítva ezzel a baba és az édesanya egészségét. Bár a BV kialakulását nem mindig lehet teljes mértékben megakadályozni, bizonyos óvintézkedésekkel csökkenthető a fertőzés kockázata.

  • Egészséges hüvelyflóra fenntartása: a probiotikumok, különösen a Lactobacillus-tartalmú készítmények segíthetnek a jótékony baktériumok létszámának fenntartásában.
  • Megfelelő intimhigiénia: kerülni kell az illatosított tisztálkodószereket, tusfürdőket és szappanokat, mert azok módosíthatják a hüvely egészséges pH-értékét.
  • Biztonságos szexuális élet: az óvszer használata csökkentheti a BV kialakulásának esélyét, mivel segít minimalizálni a hüvelyi flóra egyensúlyát befolyásoló külső tényezőket.
  • Hüvelyöblítés elkerülése: az irrigálás elpusztíthatja a jótékony baktériumokat, és ezzel elősegítheti a káros baktériumok elszaporodását.
  • Pamut alsónemű viselése: a légáteresztő anyagok segítenek elkerülni a túlzott nedvességet, amely kedvez a baktériumok szaporodásának.

Nyitókép forrása: Getty Images