Egyre többen vágynak tudatosabb, fenntartható életmódra, így a kertészkedés ismét fókuszpontba került. Az egészséges táplálkozás, stresszmentesebb élet, valamint a környezettudatosság iránti igény miatt választják sokan a saját kis oázis létrehozását otthonukban.
A kertészkedés nem könnyű feladat, főként idősebb korban, azonban az olyan praktikus megoldások, mint a magaságyás, segíthetnek a munkában. Az Építőanyag.hu kínálatában készen kaphatóak magaságyások, melyek különböző méretű és alakú megoldásaikkal nyújtanak választékos lehetőséget a kertgondozásra.
Sokan inkább maguk kezdik el megépíteni az emelt ágyásokat, de vajon hogyan? Erre keressük a választ cikkünkben.
Miért a magaságyás?
A hagyományos növénytermesztési módok mellett a magaságyás használata is egyre inkább terjed, mivel több szempontból előnyösebb, mint a talajszinten ültetett növények. Egyrészt fizikailag kevésbé megterhelő a művelés, hiszen nem kell mélyre hajolni vagy ásni, így idősebbek vagy mozgásukban korlátozottak is könnyebben részt vehetnek a kertészkedésben.
Másrészt a magaságyásban a talaj szerkezete egyszerűen szabályozható, mivel rétegzéssel ideális növekedési feltételeket teremthetünk a növények számára. Ez pedig terméshozam javulását eredményezheti, valamint a kártevők okozta problémákat is minimalizálhatja.
Saját készítésű magaságyás
A magaságyások készen is megvásárolhatóak az üzletekben, azonban aki szeret otthon barkácsolni, annak igazi kihívást jelenthet, ha maga készíti el maradék fából vagy régi raklapok felhasználásával a kerti ültetőt.
Az elkészítéshez lehetőleg vegyszermentes, HT jelöléssel ellátott, hőkezelt, tiszta és jó állapotú raklapokat válasszunk, melyekből elegendő négy darab ahhoz, hogy egy négyszögletes, derékmagasságú ágyást előállítsunk.
A raklapokat függőlegesen egymáshoz csavarozva kapjuk meg a keretet, mely tovább erősíthető sarokvasakkal. A belső oldalra érdemes geotextilt vagy fóliát rögzíteni, ami megvédi a fát a nedvesedéstől és a föld kiszóródását is gátolja. Miután összeállítottuk a magaságyásunkat, jöhet a munka nagyobb része, a rétegzés és ültetés.
Mit ültessünk?
A raklapokból összeállított magaságyás aljára vastagabb ágak, gallyak kerülnek, majd ezekre fűnyesedék, falevelek, komposztált anyag, végül jó minőségű virágföld. Ez a rétegzett felépítés biztosítja a megfelelő vízelvezetést, a talaj tápanyag utánpótlását és a jó szellőzést. A megfelelően elkészített magaságyás évekig használható, és könnyen újratölthető, ha kifárad a föld.
A magaságyás ideális helyet kínál számos konyhakerti növény számára. Kezdők kertészeknek sikerélményt nyújtanak a gyorsan növő leveles zöldségek, mint a saláta vagy a spenót, de remekül fejlődik benne a retek, sárgarépa, cékla is. Napfényes helyre ültethetünk paradicsomot, paprikát, amelyek gazdag termést hozhatnak, ha elegendő tápanyag és meleg áll rendelkezésükre.