Gyakori jelenség, hogy nem virágzik az orchidea, ám ez nem jelenti, hogy halálra ítélte volna magát! Csupán több törődést igényel.
Ha nem virágzik az orchidea, elbizonytalanodunk, hogy mit csinálunk rosszul. Fényt kap, rendszeresen locsoljuk, mégsem történik semmi. Van, hogy elég a türelem, és az évekig nyugvó orchidea kivirágzik, ám ez meglehetősen ritka: igényei vannak ugyanis, melyeket csakis mi tudunk kielégíteni.
Nem virágzik az orchidea? – Ezt csináld!
Teljesen normális, hogy az orchidea nem virágzik folyamatosan, hiszen vannak nyugalmi időszakai. Egyfajta ciklus ez, és nagyjából tízheti virágzás után pihenőre tér, ami fél év, de akár kilenc hónap is lehet. Ha ennél hosszabb a pihenőideje, akkor elpusztult vagy alultáplált, mely esetben közbe kell avatkoznunk.
Fontos, hogy a következőkre mindig figyeljünk:
- Fény – A virágtalanság oka sokszor a fényhiány. Az orchideák többsége szereti a fényt, és nemcsak bent, hanem kint is, ezért nyáron bátran tegyük ki a természetes fényre! A teljes napfényt ugyanakkor nem bírják, így törekedjünk arra, hogy szórt árnyékban vagy egy világosabb ablakban legyenek. Ha túl sok a fény, levelei világosak lesznek, így ha ezt tapasztaljuk, tegyük el máshová. Ha azonban a levelek sötétzöldek, túl kevés a fény, így ezért kell változtatnunk!
- Gyökerek – Az, hogy a levelek szépek, nem jele annak, hogy a gyökerek is egészségesek! Fontos, hogy a gyökerek jussanak levegőhöz, és az is, hogy a földben lévő gyökerek sem hagyományos, hanem orchideaföldben legyenek! A már meglévő föld is képes veszíteni a tápanyagból, így fontos, hogy néha cseréljük. Az orchidea eléldegél a régi földjében is, ám virágokra ne számítsunk tőle!

- Növekedés – Figyeljük meg növényünket! Ha évente hoz egy vagy két új levelet, egészséges, ám ha nem, segítenünk kell rajta! Ha megfelelő számára a környezet, a levelekkel együtt a virágokat is meghozza!
- Ingerek – Mivel a szobai orchidea nem a természetben él, a mi dolgunk, hogy azt az illúziót keltsük, hogy mégis így van! Nézzük meg orchideánk típusát, hiszen vannak olyanok, amelyek az őszi természetes lehűléstől kezdenek virágba borulni, míg olyanok is akadnak, amelyek a több fény hatására indulnak meg.
Fontos tehát, hogy ismerjük a növényünket, és az alapján adjuk meg neki amit kér, ami lássuk be: nem sok!
Nyitókép forrása: Unsplash