Az ágaprítók, ágdarálók és az ezen két funkciót kombináló gépek feladata, hogy felaprítsák a kertben keletkezett zöldhulladékot. Ezzel egyfelől csökkentik a zöldhulladék térfogatát, másfelől egy remek, környezetbarát alapanyagot hoznak létre. Az aprított vagy darált ágakat, gallyakat felhasználhatod komposztálásra és mulcsolásra is. Miért jobb ez, mint az égetés?
Régen szinte mindenki elégette a kertben keletkezett zöldhulladékot, ha nem volt fatüzelésű kályhája, ahol gyújtósként használhatta volna a kiszárított gallyakat. Az égetés nagyon egyszerű megoldás, azonban cseppet sem környezetbarát, és további komoly problémákat is felvet. Kezdjük azzal, hogy a települések jelentős részén tilos, mert nyáron könnyen okozhat tüzeket az egyre gyakoribb száraz időszakokban. Ezen túl a légkörbe kerülő füst sokféle káros anyagot tartalmaz, emellett kellemetlen szaggal is jár. Gyakran előfordul, hogy az égetés során keletkező orrfacsaró füstöt átfújja a szél a szomszéd kertjébe vagy teraszára, kellemetlen perceket szerezve neki. A komposztálás és a mulcsolás tehát sok szempontból előnyösebb, mint az égetés.
Komposztálás: műtrágya helyett
A komposztálás azt jelenti, hogy a keletkezett zöldhulladékot – illetve a konyhai hulladék egy részét, pl. a meghámozott zöldségek héját – egy komposzttárolóban összegyűjtjük, ahol az természetes úton lebomlik. Ezt az úgynevezett lebontó organizmusok: baktériumok, gombák és rovarok végzik, amelyek a számukra kinyerhető táplálék után egy homogenizált, tápanyagokban gazdag végterméket hagynak hátra. Ez a komposzt a különféle műtrágyák remek alternatívája, a talajba beforgatva ásványi anyagokkal táplálja növényeinket fenntartható, környezetbarát módon.

Mulcsolás: egy kényelmes és hatékony kertészeti technika
A mulcsolás azt jelenti, hogy a talajt aprított növényi részekkel fedjük le. Ez több célt is szolgál. Először is nem kell gazolni: mivel a talajtakarás miatt a csírázó gazok nem jutnak fényhez, nem tudnak kifejlődni, neked pedig nem kell gazolni. A technika további előnye, hogy védi a talajt a talajmenti fagyoktól, illetve folyamatos táplálékutánpótlást biztosít növényeid számára. A mulcsolással lényegében a tápanyagok természetes körforgását segítjük elő, a komposztáláshoz hasonlóan egy abszolút környezetbarát módszer.
Szempontok a megfelelő ágaprító/ágdaráló kiválasztásához
Milyen típusú gépet vegyél?
Az ágdarálók alapvetően nagyobb méretű ágak aprítására vannak tervezve. Az erősebb modellek akár 7 cm-es átmérőjű ágakkal is megbirkóznak. Az ágdarálók ezzel szemben inkább a zöld, leveles gallyak feldolgozására vannak kalibrálva. Szerencsére ma már kombinált modellek is kaphatók, amelyek a legtöbb helyzetben remek megoldást jelentenek.

Melyik meghajtás a legjobb?
Erre nincs egyértelmű válasz. A benzines gépek általában nagyobb teljesítménnyel bírnak, és nem kell hozzájuk áramforrás. Az elektromos modellek ezzel szemben csendesebbek, így használatuk során kevésbé zavarjuk meg a szomszédság nyugalmát, de kerülgetnünk kell a kábelt, illetve a kisebb teljesítmény is jelenthet problémát.
Maróhengeres vagy forgókéses?
Az ágaprítók alapvetően ebbe a két nagy kategóriába sorolhatók. A maróhengeres vagy fogaskerekes modellek maguk húzzák be az ágakat, és nem igényelnek semmi előkészületet. Előnyük, hogy a nedvesebb gallyakkal is elbánnak. A forgókéses gépeknél le kell gallyazni az ágakat, és kézzel betolni őket a gépbe. A gallyazás után már gyorsabban lehet velük haladni, és apróbb darálék lesz a végeredmény, mint a maróhengeres modelleknél.
Ha gondolkozol rajta, hogy vásárolj-e egy ágaprítót vagy ágdarálót, érdemes felkeresned a Zákány Szerszámház weboldalát. Remek termékek közül válogathatsz, és szakértőink minden kérdésedre szívesen válaszolnak!