Az évkezdet arra is jó alkalom, hogy átgondold, mit hogyan csinálsz a kertben. Olvasd végig a javaslatainkat, és döntsd el, miként tudsz változtatni – vagy örülj annak, hogy az ajánlottak szerint haladsz.
Használj kevesebb műanyagot
A műanyag legtöbbször elég sok formában megjelenik a kertben: műanyag kannákkal locsolunk, műanyag eszközöket használunk, és előfordul, hogy műanyag fedőtakaróval nyomjuk el a gyomnövényeket. A legtöbbször pedig léteznek – igaz, sokszor drágább – alternatív megoldások is. Érdemes mégis ezekhez fordulni, mert ezzel a gyártóknak is azt az üzenetet küldjük, hogy nincs szükségünk a műanyagra.
Legyél bio!
Sokkal jobb a kertednek, ha bio módszereket alkalmazol. Ha nem használsz növényvédő szereket, akkor táplálékot biztosítasz a méheknek és más beporzóknak. Ha pedig több rovar lesz a kertedben, az odavonzza a madarakat is, amik fészket is rakhatnak a vonzó környezetben.
Komposztálj!
A saját készítésű komposzt nagyon értékes, hiszen kiváló minőségű talajt és mulcsot biztosít, ráadásul élőhelyt teremt többek között a poszméheknek és több rovarnak. A komposztálás nem különösebben bonyolult, akár erre szánt kész tárolót veszel, akár te magad alakítasz ki komposztáló helyet. Erről ebben a cikkben írtunk.
Figyelj oda a vízre!
Öntözéskor néha nagyon sok víz fogy, és jó, ha ennek a forrása nem kizárólag a csapvíz. Gyűjtsd az esővizet, annál is inkább, mert egyes növények nagyon kedvelik. Azzal is vizet tudsz megtakarítani, hogy mulccsal beborítod a kitett felületeket, amivel megóvod őket a kiszáradástól, vagy hogy eleve szárazságtűrő növényeket ültetsz.
A gyomirtás is fontos
Ha hagyod, a gyomok könnyen átveszik az uralmat a kertben, és elveszik a tápanyagokat, a fényt és a vizet a hasznos növényektől. A gyomok kihúzogatásával senki nem szeret foglalkozni, mégis azt javasoljuk, szánj rá napi 10 percet. A végeredmény miatt megéri.
Ültess egy fát, és fogadd örömmel a „vadállatokat”
Nem kell sokat magyarázni, a környezet szempontjából miért előnyös fát ültetni: felszívja a szén-dioxidot, megköti a vizet, mérsékeli a hőmérsékletet a városokban, és rengeteg fajnak otthont is nyújthat. Te is segítheted ezt a folyamatot, ha télen eteted a madarakat, nyáron pedig vizet teszel ki nekik, hogy igyanak vagy fürödjenek. Egy kis kerti tó is rengeteg fajt vonz.
Nyitókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix