Felfigyeltél az otthonodban szárnyra kélő molylepkére? Lehet, hogy lesz párja. Ha többen jelennek meg, bizony annak oka van. Először azt kell megtalálni, hogy mi vonzza őket és csak ezután jöhet a molylepke elleni bevetés.
Nem szeretjük, ha az otthonunkat ellepik rovarok, ezért szúnyoghálóval ellátott nyílászárókkal próbáljuk meg elszeparálni magukat tőlük. Ebben a cikkben néhány ötletet olvashatsz arról, hogy hogyan veheted fel a kesztyűt a molylepke ellen.
Repkedő kellemetlenkedők
Otthonunk egyik betolakodója a molylepke, amely, ha megtalálja a számítását, igen jól tudja magát érezni az otthonunkban. Látványosan csak akkor kerül a szemünk elé, ha már kifejlett rovarként repked ide-oda, de ha bekerült az otthonunkba, akkor valójában a fejlődési formájában (pete, lárva) is megtalálható példányok is vannak.
Megkülönböztetünk a ruhásszekrényben megbújó, lakmározó, és ezáltal kártékony ruhamolyt és a konyhánkban élelem után kutató lisztmolyféléket (aszalványmoly, készletmoly). Ez utóbbiak azok, amelyek az élelmiszerraktárunkat csócsálják.
Mit keresnek nálunk a molylepkék?
Természetesen az életükhöz és a szaporodásukhoz szükséges feltételeket. Ez utóbbi esetében a zárt, ritkán háborgatott és nehezebben hozzáférhető, magas páratartalmú helyet keresik ahhoz, hogy petéiket lerakhassák. A peték kikeléséhez körülbelül két hétre van szükség, de ha magasabb a hőmérséklet, akkor ez az idő lerövidülhet. Kikelésük után azonnal elkezdik a táplálkozást a lárvák. Ha nagyon megtalálják a számításukat, akkor egy év alatt több generáció is felnő az otthonunkban.
5 molylepke elleni praktika
1. Minden lakásban lehet olyan zug, amely nehezen elérhető, és nehezen, vagy egyáltalán nem takarítható. Azonban a molylepkék elszaporodásának módja az, hogy tartsuk tisztán az otthonunkat. Nemcsak egyértelmű, de természetes is, hogy tisztaságban éljünk. Habár egyszerűnek tűnik ez a megelőzési mód, mégis gondot okozhat. Régen annyit tettek az emberek, hogy évente kétszer kimozdították a falhoz tolt szekrényt, letakarították a falat, és mehetett vissza a helyére a bútor. Ezzel szemben a mai modern bútorokat már a falra szerelik, így a bútor és fal közé bármilyen rovar be tud költözni. A molylepke elleni küzdelem ezért most nehezebben valósulhat meg.
2. Segítségünkre lehet egy olyan egyszerű megoldás is, mint a szellőztetés. A gond azzal van, hogy manapság reggel kiszellőztetünk, de többször már nem. Pedig a legtermészetesebb molytalanítási eljárás az otthon tisztán tartása mellett az, hogy többször szellőztetünk. Erre azért van szükség, mert a friss levegő beáramlásával nemcsak a levegő hőmérséklete, de páratartalma is megváltozik. Ez az, amit a molyok rühellnek. Egyáltalán nem viselik jól a hőingadozást.
3. Ha a környezet megfelelő a molylepke számára, de a táplálékforrás nem adott, akkor nem lesz vonzó az otthonunk. Ezért, ha az élelmiszereket légmentesen záródó dobozokban, edényekben kerülnek tárolásra, ahhoz nem tudnak hozzáférkőzni.
4. Használj bio molyűzőt! Amíg te élvezed a levendula erős és kellemes illatát, addig a moly kifejezetten nem kedveli. Egy friss csokor levendulával, esetleg illóolaj formájában vagy füstölőként az otthonunk levegőjét is illatossá válik, miközben a molylepke elleni intézkedést is megtesszük.
5. A kereskedelmi forgalomban található ragasztós molycsapdák arra jók, hogy a repülő egyedeket befogják, de a lárvaállapotúakat nem. Vagyis a molytalanítás nem valósul meg teljes mértékben.
A ruhamoly elűzése és irtása hasonló módon történhet, azonban a teljes védekezés abban rejlik, ha a lárvákat is eltüntetjük az otthonunkból. Ez azt jelenti, hogy a ruhákat ki kell mosni és érdemes kint teregetni. Az sem baj, ha a ruhák megfagynak, mert ezzel együtt a lárvák is. Ugyanakkor a ruhaszárító is megteszi a dolgát, az pedig éppen a meleg levegővel győzi le a petéket, lárvákat.
A molylepke irtása tehát nemcsak a már kifejlett repülő rovarok kiűzését jelenti, hanem a peték és lárvák rejtekhelyének irtásával lesz teljes. Vagyis a repkedő rovarok mellett fontos felkutatni a forrást! Általában elkerülhető, hogy tartósabban rendezkedjenek be otthonunkba, ha odafigyelünk a takarításra, a szellőztetésre, az élelmiszerek helyes tárolására. A tudatosság és az időben történő intézkedések segíthetnek, hogy a kuckónk nyugalmát mi élvezzük, és ne a molyok.
Nyitókép forrása: vchal / Getty Images