Barion Pixel Megbízhatóság, rugalmasság: Az anyák a leghatékonyabb munkavállalók – Oldal 2 – Coloré

Megbízhatóság, rugalmasság: Az anyák a leghatékonyabb munkavállalók

2024. 06. 30.

Sokrétűség, tettrekészség

Diener Szilvia, a  Minden Ami Külföld megalapítója több mint húsz éve foglalkozik ausztrál vízumtanácsadással és ügyintézéssel. Hat éve maguk is külföldön élnek, és külföldre települőknek segítenek a kezdeti nehézségek legyőzésében. Amikor nagyon felpörgött a vállalkozása, tudta, hogy anyákkal szeretne együtt dolgozni, mert ismerte az élethelyzet előnyeit és hátrányait, valamint, hogy milyen nehéz így boldogulni a munkaerőpiacon.

,,A közösségi média-oldalaimon kitettem a hirdetést, miszerint olyan segítséget keresek, aki egy kicsit szinte mindenhez ért, hiszen elég összetettek a feladatok. Számos olyan visszajelzést kaptam, hogy szinte lehetetlen egy emberként mindenhez érteni, több emberrel kellene együtt dolgoznom. Én még úgy voltam vele, hogy egy próbát megér, és nagyon nagy szerencsémre belefutottam egy kétgyermekes anyukába, aki a feladatok nagy részéhez már akkor is értett. Amihez nem, azt korrektül elmondta, viszont kihívásnak tekintette és örömmel fogadta, hogy mozgathatja az agyát, nyitott volt arra, hogy újat tanulhat. Rögtön be is dobtam a mély vízbe ,,lesz, ami lesz” alapon. Jól vette az akadályokat, három éve dolgozunk együtt. Nyílt, egyenes kommunikáció van közöttünk, ha probléma vagy hiba akad, azt elismeri és megoldja.

Egy anya mindenre képes, az időhatárokat szigorúbban betartják, nem keresnek kifogásokat. A szülőség egy olyan élethelyzetet hoz magával, amire az ember nem is tud felkészülni, be vagyunk dobva a mély vízbe. A munka világába visszakerülve az anyukák ezeket hasznosítani tudják mind munkavállalóként, mind vállalkozóként, hiszen teljesen más lesz a hozzáállásuk a többi felelősséggel járó helyzetben is.

A saját tapasztalataim által tisztában vagyok azzal, hogy sokkal több mindenre vagyunk képesek anyaként és mérföldekkel jobb az alkalmazkodóképességünk, miután szülők lettünk, mint azt előtte valaha is gondoltuk volna!

– osztotta meg gondolatait Diener Szilvia.

Hatékonyság, tudásszomj

Czirjék Katalin ötgyermekes édesanya, üzleti tanácsadó, a Női Vállalkozók Erdélyben szervezet alapítója szerint is jobb munkavállalók a nők gyerekvállalás után, de mivel a munkaerőpiac még mindig úgy tekint rájuk, mint akik kiírták magukat a szakmai pályáról, hát vállalkozni kezdenek.

,,Most már hat éve dolgozom női vállalkozókkal, akiknek egy igen jelentős része mompreneur, vagyis anya és vállalkozó egyszerre. Többségük egyéni vállalkozóként kezdi, vagyis a munkaviszonyt cseréli le önfoglalkoztatásra. Ebből nőnek ki aztán, ahogy a gondozási teher csökken (nagyobbak lesznek a gyerekek) a több alkalmazottat foglalkoztató kis- és középvállalkozások. A legtöbb mompreneur szolgáltató, de igen magas a kézművesek aránya is. 

A gyereknevelésből visszatérő nőkre jellemző, hogy hatalmas a tudásszomjuk, így folyamatosan képzik magukat. Ennek három fő oka van: egyrészt nagyon régóta vannak távol a szakmai élettől, és nagy a vágy arra, hogy aktivizálják a már meglévő a tudásukat, másrészt aktualizálni szeretnék azt, de elég gyakori az is, hogy úgy érzik, hogy többet kell tudniuk, mint alkalmazott társaik, hogy piacképesek legyenek. 

A gyereknevelés során szerzett leghasznosabb készségek a rugalmasság és az alkalmazkodókészség. A gondozási munka igen jól fejleszti a igényfelmérés készséget, így az anya vállalkozók igen gyakran „éreznek rá” arra, hogy az ügyfeleiknek mire van szükségük. Legtöbbjük ezt könnyedén és plasztikusan meg is tudja fogalmazni. Ez a kombináció gyakran juttatja őket piaci előnyhöz. Ott ahol egy nagyobb szolgáltató standard ajánlatot küld, egy szemfüles egyéni vállalkozó maximális ügyfelére tudja szabni az ajánlatát. 

 A másik jellemzőjük, hogy átmerészkednek szomszédos szakmákba is, egy-egy képzés erejéig, így a szolgáltatásaik képesek lefedni azokat a vakfoltokat a szolgáltatási piacon, amit egy nagyobb vállalkozás nem tesz meg, mert erőforrás-igényes. Ez a nyitottság az együttműködésre, a szakmai barterezés és szövevényes szakmai háló szintén gazdag erőforrás lehet a megrendelők számára. 

Az önrendelkezés azért is jobb, mert egy vállalkozónak esélye van az idejét hatékonyabban kihasználni. Így a munkában adódó holt idők, főleg az otthonról dolgozó egyéni vállalkozók esetén jól feltölthetök házimunkával, vagy öngondoskodással. Több tanulmány is készült arról, hogy a nyolcórás műszakból reálisan hány órát dolgozik egy alkalmazott. Az egyéni vállalkozónak nem érdeke, hogy teljen az idő, így nagy valószínűséggel sokkal jobban gazdálkodik vele.”

#anyavagyok

/otthon/anyak-leghatekonyabb-munkavallalok/2/