A nátha meglehetősen kellemetlen, de vannak módszerek arra, hogy hamar kijöjjünk belőle.
A nátha ősszel és télen meglehetősen gyakori, hiszen könnyebben megfázunk. Tüsszögés, orrfolyás, bedugult orr, esetleg torokfájás és köhögés is kísérheti. Lázzal ritkán jár, de egy egész hetet is tönkre tud tenni, hiszen a nappali nehézségek mellett éjszaka nem hoz álmot a szemünkre, hiszen nem kapunk levegőt.
10 módszer a nátha leküzdésére
Van, aki könnyebben kijön egy náthából, van, aki nehezebben. Az egyik legfontosabb tényező az időzítés, hiszen minél hamarabb közbelépünk, annál hamarabb gyógyulunk.
1.Ne csinálj semmit!
Furcsán hangzik, de tény, hogy hajlamosak lehetünk arra, hogy túlgyógyszerezzük magunkat, és már hőemelkedésre is lázcsillapítót veszünk be. Hőemelkedés esetén semmit nem kellene tennünk, hiszen a szervezetünk ekképp küzd a nátha ellen. A melegebb testhőmérséklet ugyanis gyorsabb keringésre készteti a vérben lévő baktériumölő fehérjéket, így ha nem túl magas a lázunk, érdemes hagyni, hogy a szervezetünk dolgozzon, hiszen ezáltal hamarabb kijöhetünk a betegségből.
2. Orrfújás
Rendkívül fontos, hogy minél gyakrabban fújjuk ki az orrunkat, és az is, hogy megfelelően tegyük! A túl erős nyomás ugyanis visszahordhatja a váladékot a hallójáratba, ami fülfájást okozhat. A legjobb, ha orrfújás közben az ujjunkkal befogjuk az egyik orrlyukunkat, és finoman fújjuk az orrunkat. Amennyiben a fújás nem segít, forraljunk egy liter vizet, tegyünk bele egy teáskanál sót és egy teáskanál szódabikarbónát, és álljunk a sós gőz fölé, aminek nagy szerepe van a légutak tisztításában. Nátha esetén elővehetjük a jó öreg textilzsebkendőket, hiszen sokkalta kevésbé veszi igénybe az orr bőrét, mint a papír változat.
3. Pihenjünk!
Egy náthánál hajlamosak vagyunk arra, hogy legyintsünk rá, és ugyanúgy tegyük a dolgunkat, mintha semmi bajunk nem lenne. Nem a legjobb döntés, hiszen nátha esetén is fontos a pihenés, és a szervezetünk energiáit az immunrendszerre kellene fordítanunk inkább, mint a különböző tevékenységeinkre.
4. Igyunk meleg folyadékot!
Az ivás egészségesen is fontos, betegen pedig különösen! Fájó torokkal és náthával kívánjuk a meleg italokat, ami lehet bármi, így egy zöldségekben gazdag húsleves vagy egy finom, citromos tea is.
5. Zuhanyozzunk!
Az extra forró zuhany is jót tesz, hiszen a zuhany alatt létrejövő pára tisztítja az orrjáratokat, és segít a testünknek ellazulni. Szédülés ellen is kiváló, ám ha szédülve megyünk zuhanyozni, találjunk egy biztonságos testhelyzetet, vagy próbáljunk meg leülni!
6. A jó öreg mentolos kenőcs
A mentolos kenőcsökben található eukaliptusz kiváló hatással van a légutakra, ezért érdemes az orr alá kenni előle. Zsibbasztó hatásának köszönhetően a kidörzsölt orr fájdalmát is enyhíti. Fontos azonban, hogy ne az orrunkba kenjük, hanem alá!
7. Dupla párna
Az is segíthet, ha egy extra párnát használunk alváskor, mert ez is enyhíti az eldugult orrjáratok okozta kínokat. Ha kényelmetlen, kísérletezzünk, a lényeg, hogy ne teljesen vízszintesen legyünk!
8. Ne repüljünk!
Ha egy mód van rá, ne utazzunk a levegőben, ha náthásak vagyunk. Amellett, hogy másokat is megfertőzhetünk, a légnyomásváltozás nem tesz jót, olyannyira, hogy akár a dobhártyát is károsíthatja. Ha mindenképpen náthásan kell repülnünk, használjunk orrsprayt, amiből fel- és leszállás előtt érdemes az orrunkba fújni.
9. Változtassunk az étrendünkön
Az egészséges étrend a mindennapokban is hasznos, hát még betegen! Együnk C-vitaminban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket, például paprikát vagy citromot. A hagymából vagy gyógynövényekből készített tea valódi elixír ilyenkor, a chilipaprika pedig abban segíthet, hogy könnyebben megszabaduljunk a váladéktól.
10. Figyeljünk másokra!
Fontos, hogy figyeljünk másokra, és náthásan ne keressünk testi kapcsolatot akár egy puszi erejéig sem! Ezzel nemcsak másokra vigyázunk, hanem magunkra is, hiszen így kiküszöbölhetjük azt, hogy miután meggyógyultunk újra visszaessünk. Mossunk gyakran és alaposan kezet, mert ez is segít abban, hogy elkerüljük, hogy egy egyszerű náthából arcüreggyulladás vagy hörghurut legyen.
Forrás: WebMD.
Nyitókép forrása: Getty Images