A változókor gyakori kísérőjeként ismerjük, de bizonyos gyógyszerek szedése is kiválthatja a hüvelyszárazság kellemetlen tüneteit. Ha te is ismered a feszítő, égő érzést, a fájdalmas együttlétet, érdemes utánajárnod, hogy nem egy gyógyszer mellékhatása áll-e a háttérben.
Mi is az a hüvelyszárazság?
Ha gond van az intimegészségeddel, azt leggyakrabban a hüvelyváladék megváltozása jelzi – hüvelyszárazság esetén az a tünet, hogy kevés vagy nincs hüvelyváladék. A hüvelyváladék termelődését az egyik legfontosabb női hormon, az ösztrogén szabályozza, ezért, ha a hormonszint csökken, a hüvely szárazzá, érzékennyé válik, veszít rugalmasságából. Ez nemcsak kellemetlen diszkomforttal, viszketéssel jár, de fájdalmassá teheti az intim együttléteket is. Az intimszárazságot gyakran tartják a változókor sajátjának, pedig fiatalabb korban is előfordulhat – például gyógyszermellékhatásként.
„Nehezen derült ki, mi a baj”
Anett 34 éves, egy multicégnél dolgozik marketingesként. Sok a munka, a teljesítménykényszer miatt az utóbbi időben szorongásos panaszai voltak, ezért antidepresszánst szedett. „A gyógyszer a hangulatomon ugyan javított, de pár hónap után észrevettem, hogy valami nincs rendben: fájdalmassá váltak az együttlétek” – meséli Anett. Magában meg a barátjában kereste a hibát: „Mindketten túl sokat dolgozunk, nincs időnk egymásra, ez az ágyban is gondot okozott. Reménykedtem, hogy elmúlnak a tünetek, de nem így történt. Szégyelltem ezt az egész dolgot, de aztán egy barátnőm biztatására mégis beszéltem a nőgyógyászommal, aki rákérdezett: milyen gyógyszereket szedek. Kiderült, hogy az antidepresszánsnak pont ilyen mellékhatása lehet, ezért a kezelőorvosom változtatott a terápián – mostanra javult is a helyzet az intimzónában.”
Amire kevesen gondolnak: gyógyszermellékhatás
A hüvelyszárazság fiatalkorban több okból, így például valamilyen gyógyszer szedése miatt, műtéti beavatkozás vagy daganatos betegséget követő terápia következményeként jelentkezik.
- Az antidepresszánsok hatással vannak a hormonháztartásra, szedésük hozzájárulhat a hüvelyszárazság kialakulásához.
- Az antihisztaminok az orrnyálkahártya dehidratálásával enyhítik az allergia tüneteit – de a hatásuk más testrészeink nyálkahártyáján, így a hüvelyben is jelentkezhet, ahol intimszárazságot okoznak.
- A hormonális fogamzásgátlók beavatkoznak a női szervezet hormonháztartásába, okozhatnak ösztrogénszint-csökkenést, emiatt a hüvelyhám vékonyabbá válhat, kevesebb tejsav termelődhet, és a hüvely kiszáradhat.
- A nőgyógyászati daganatos betegségek esetén a kemo- vagy sugárterápia az egészséges sejteket is elpusztítja, emiatt a hüvelyhám sorvadhat, ennek következtében kialakul a hüvelyszárazság.
- Ha valamilyen okból el kell távolítani a petefészket, az azonnali menopauzát okoz, ami nagyon gyakran jár hüvelyszárazsággal.
Hormonmentesen segít a Cikatridina
Fontos, hogy ha panaszaid vannak, beszélj róla, ne legyen tabu a hüvelyszárazság! Az orvosoddal megbeszélheted a gyógyszerváltást vagy az adag módosítását, és – amennyiben nincs ellenjavallat – posztmenopauzában szóba jöhet a helyi hormonterápia is. A tünetek enyhítésében hormonmentesen segíthet a patikában vény nélkül kapható Cikatridina hüvelykúp és kenőcs. A készítmények természetes eredetű összetevői a nagy molekulasúlyú hialuronsav és gyógynövénykivonatok, illetve ápoló olajok. A nagy molekulasúlyú hialuronsav a hámfelszínen vízben gazdag filmréteget képez, ezáltal védi, és segít nedvességgel feltölteni, regenerálni az érzékeny, sérült szöveteket. A gyógynövényi összetevők hozzájárulnak a kellemetlen tünetek enyhítéséhez, az olajok pedig védenek a külső behatásoktól. A Cikatridina kúpot a hüvelyben, a kenőcsöt külsőleg, a szeméremtest és a hüvelybemenet hámirritációjának enyhítésére lehet alkalmazni – a panaszoktól függően önállóan vagy egymással kombinálva is. A hormonmentes Cikatridina hüvelykúp hatásosságát és biztonságosságát több klinikai vizsgálat is igazolta.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
A borítókép forrása: Pexels
(Hirdetés)