A prosztatabetegségeket népbetegségeknek tekinthetjük a magas esetszám miatt. Ezek közül is 25-55 éves korban az egyik leggyakoribb a prosztatagyulladás, vagyis a prosztatitisz, amelynek eredete általában egy bakteriális fertőzés. Ezen kívül számos olyan hajlamosító tényező ismert, amely a megelőzést, a felismerést és a gyógyítást is akadályozza. Elsősorban ezek azok a körülmények, amelyekre mi, nők is odafigyelhetünk, és segíthetjük a társunkat mind a megelőzésben, mind a gyógyulásban. Fontos tudatosítani, hogy a prosztata a férfiasság szerve nemcsak fizikai, hanem szimbolikus értelemben is, ezért különösen érzékeny téma a férfi és a partnere számára is.
A prosztatagyulladás kialakulása
A prosztata egy diónyi méretű mirigy, amely a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és a sperma részét képező váladék termelésében játszik kulcsfontosságú szerepet.
A prosztataproblémák oka lehet:
- Bakteriális fertőzés, amelynek során a húgycsőből vagy a húgyhólyagból jutnak baktériumok a prosztatába.
- Krónikus kismedencei fájdalom szindróma, egy nem tisztázott eredetű kórkép. Van gyulladásos és gyulladás nélküli változata is Az orvosok korábbi, nem diagnosztizált bakteriális gyulladást, stresszt, autoimmun-folyamatokat és idegrendszeri problémákat sejtenek a hátterében.
- Szexuális úton terjedő fertőzések, illetve a túlzott szexuális aktivitás is szerepet játszhat a prosztatagyulladás kialakulásában csakúgy, mint a nagyon ritka ejakuláció vagy a teljes önmegtartóztatás.
- A prosztatát ért sérülések is okozhatnak gyulladást a mirigyben.
Az akut prosztatagyulladás tünetei a nagyfokú elesettség, gyakori vizelési inger, tompa alhasi fájdalom, láz, véres vizelet, amelyet gyakran fájdalom kísér, fájdalmas és nehéz ejakuláció, valamint vizeletürítés, általános rossz közérzet és a herezacskóba vagy a péniszbe kisugárzó fájdalom.
A krónikus prosztatagyulladás tünetei sokkal kevésbé jellegzetesek: ez egy igazán alattomos kórkép. A diagnózishoz a tüneteknek legalább 3 hónapig kell fennállniuk Általában a férfiak azt gondolják, hogy idővel el fognak múlni. Ennek a betegségnek a jellegzetessége a tünetek hullámzása: néha erősödnek, máskor gyengülnek, ezért a férfiak próbálnak nem foglalkozni velük. Jellegzetes tünetei a vizelési zavarok és a tompa alhasi fájdalom, amit az érinettek egyszerű stresszként képesek megélni. Jelentkezhetnek potenciazavarok és fájdalmas magömlés. A fájdalmat a férfiak könnyen tudják fájdalomcsillapítókkal leplezni. Nekünk, nőknek a vizelési zavarok és a szexuális zavarok szúrhatnak szemet.
Mit tehetünk mi, nők?
A prosztata a kismedencében található, közvetlenül a húgyhólyag alatt. A kismedence lassú vénás áramlása miatt érzékenyebb ez a szerv. Ha valaki ülő munkát végez, akkor munka közben a kismedencei véráramlás lelassul, ami növeli a prosztatagyulladás kockázatát, hiszen a lassú keringés miatt az immunrendszer kevésbé éri el ezt a szervet. Akinek a társa ülő munkát végez, annak érdemes kifejezetten odafigyelnie az előbb felsorolt tünetekre. A kismedence lehűlése, a felfázás is okozhat prosztataproblémákat, ami azt jelenti, hogy nemcsak a nőknek, hanem a férfiaknak is ajánlott párnára, takaróra ülnie, kiváltképp hideg időben.
Napjaink leggyakoribb életminőség-romboló tényezője, a stressz szintén szerepet játszhat a prosztatagyulladás kialakulásában, gondoljunk csak a krónikus kismedencei fájdalom szindrómára. Akinek a párja stresszes munkakörben dolgozik, mozgásszegény életmódot folytat, annak kifejezetten érdemes odafigyelnie a stresszcsökkentésre. Kockázatnövelő tényezők a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás is. Sokat tehetünk társunk egészségéért testmozgásban gazdag programokkal és egészséges étrenddel. Érdemes odafigyelnünk arra, hogy kényelmes, meleg helyen töltse a munkaidejét, és amennyiben ülő munkát végez, időszakosan álljon fel, és mozgassa át az alsó végtagjait, hogy élénküljön a kismedence keringése.
A prosztataproblémákkal egy urológiai szakrendelést kell felkeresni, amihez általában nem kell beutaló, azaz nem kell előtte a háziorvoshoz fordulnunk. Ez lerövidíti az orvoshoz amúgy is nehezen forduló férfiak szakszerű ellátáshoz és mielőbbi gyógyuláshoz vezető útját.
Nyitókép forrása: Getty Images
(Hirdetés)