A legtöbben nem rohangálunk minden apró – vagy akár komolyabb – problémával azonnal az orvoshoz. Nézzük, hogy egy hólyaghurut (köznyelven felfázás) jelentkezése esetén mit tehetsz!
Őseink számos természetes gyógymódot hagytak ránk. Ugyan a modern orvoslásnak és a gyógyszeriparnak hála egyre több szintetikus gyógyszer is rendelkezésünkre áll a különböző problémák kezelésére, ennek ellenére nagyon sokan teszik le a voksukat a természetesség mellett. Kétségtelen, hogy a környezetünk számos megoldást kínál bajainkra, de ehhez ismeretekre van szükségünk! Ha a hólyaghurut tüneteinek kezelésére keresünk gyógymódot, számos gyógynövény közül válogathatunk.
Csak természetesen: gyógynövényekkel!
A hólyaghurutot, vagyis a húgyhólyag gyulladását a nők legnagyobb része szinte biztosan megtapasztalja élete során. A rendszerint csak felfázásként emlegetett állapot gyakran fájdalmas vizeléssel, gyakori vizelési ingerrel és alhasi diszkomfortérzettel, fájdalommal jár. Az esetek döntő többségében bakteriális eredetű betegség kezelésére gyakran antibiotikumot javasolnak, ám a komplikációmentes hólyaghurut kezdeti tüneteinek enyhítésére sokan keresnek alternatív megoldásokat. Íme néhány gyógynövény, amelyet bevethetsz!
Tőzegáfonya
A növény kivonatát már régóta használják a húgyúti fertőzések megelőzésére. A benne található proantocianidinek megakadályozzák, hogy a baktériumok a hólyag falához tapadjanak. Kapszulában és ital formájában is kapható.
Körömvirág
Habár leginkább krém formájában alkalmazzuk a sebek gyorsabb gyógyulása érdekében, a körömvirágból készült tea fogyasztása, vagy ülőfürdőként való alkalmazása is segíthet megszabadulni a felfázás tüneteitől.

Kamilla
Megfázásos, influenzás megbetegedés esetén gyakran fogyasztjuk teáját, de fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, lázcsillapító és baktériumellenes hatása miatt a hólyaghurut esetében is segítségünkre lehet. A kamilla virágzatának leforrázásával készült tea fogyasztása hólyaghurut esetén is jótékony hatású, sőt, ülőfürdőben is alkalmazható! Nyugtató hatását is érdemes kiélvezni!
Csalánlevél
A kamilla mellett talán a másik legáltalánosabb gyógynövényről van szó, amelyet rendre alkalmazhatunk. Hólyaghurut esetén azért is javasolt csalánteát fogyasztani, mert vízhajtó hatása miatt gyorsabban megszabadulhatunk a vizelet útján távozó baktériumoktól, és segíti a húgyutak tisztulását.
Havasi aranyvessző
Az Európában elterjedt gyógynövény gyulladáscsökkentő, antibakteriális és enyhe vízhajtó hatású. Teáját fogyasztva átmoshatjuk a húgyúti szerveket, és csökkenthetjük a gyulladást.
Medveszőlő
Igazolt antibakteriális hatású gyógynövény, és rendkívül jó gyulladáscsökkentő. Tea formájában fogyasztva gyomorpanaszokat okozhat, ezért csak korlátozott ideig szabad alkalmazni!
Mezei zsurló
A természetes vizelethajtóként is jól funkcionáló gyógynövény fertőtlenítő hatása miatt a húgyúti fertőzések, így hólyaghurut esetén is jól használható. Teáját fogyasztva bízhatunk a gyulladás csökkentésében és a baktériumoktól is gyorsabban megszabadulhatunk.
A legjobb, hogy ma már a drogériák is olyan széleskörű gyógynövénykínálattal rendelkeznek, hogy a fent leírt segítő növények közül biztosan rátalálunk valamelyikre.
Sok folyadék
A bőséges vízfogyasztás az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, hogy a húgyutakat tisztítsuk. A folyadék hígítja a vizeletet, és segít kimosni a baktériumokat. Felfázás esetén is, napi 2-3 liter folyadékot fogyasztani!
Citromos víz
A citromlé természetes vizelethajtó hatású, és lúgosító hatása miatt segíthet enyhíteni a felfázásos tüneteket. Egy fél citrom levét csavarjuk egy pohár meleg vízbe, és fogyasszuk naponta kétszer!
Egészséges életmód
A megfelelő folyadékpótlás mellett érdemes beépíteni olyan gyulladáscsökkentő ételeket is az étrendünkbe, amelyek az egész szervezetünket karbantartják. Ilyen a fokhagyma, a gyömbér, a petrezselyem és a kurkuma is.

Melegvizes borogatás
A melegvizes borogatás enyhítheti a fájdalmat, csökkentheti a gyulladást és kellemes ellazulást biztosít. Ehhez szükségünk van némi énidőre!
Nyitókép forrása: Getty Images