6. Szakasz: Budapest-Debrecen vasútvonal
Budapestről: A Nyugati pályaudvarról 2:33-2:53-as menetidővel, átszállás nélkül lehet Debrecenbe utazni.
Aki az Alföldön nőtt föl, annak nem kell magyaráznom, mit jelent a rónaság a síkság szülötteinek. Lenyűgöznek a hegységek, megrendít az irdatlan tó látványa, de semmitől nem érzem magam olyan szabadnak, mint attól, hogy végigtekintek a rónaságon, aminek ki tudja hol a vége és sose lehet tudni, mit enged ez a távolság. De azt megmutatja, hogy két nap múlva eső lesz és azt is, hogy néhány kilométerrel arrébb szántják a szikkadt, kiadós zivatarokra váró földeket.
Lassú élet vidéke ez, mégis annyival hamarabb ér oda a hír! Ésszel be nem fogható az a távolság amit a sík vidék mutat, de aki tud olvasni a jelekből, az megfejti az esőt ígérő déli harangszót, mert a leereszkedő párában másképp kondul. És az út végén, a másik falu szélén felvert porról is látható, hogy lóval, vagy csak úgy lábon indultak el a városba. Most már persze autóval vagy biciklivel, de a földutak ma is árulkodnak annak, aki tudja, mit kell figyelnie. Nézzétek meg ezt a vidéket! A síkság gyönyörűség, és a tengerpart meg a szívszakasztó hegyek alakította, hepciás ízlésünk egy pillanatra elnémul, felfogja a belátható végtelent és megérti, miért rajong az, aki itt nőtt föl.
Úti cél: Debrecen – Egyetek habos mákost, vagy egy nosztalgia krémest a Gara Cukrászdában a Kálvin téren, sétáljatok ki a Nagyerdőre és nézzétek meg csónakázó tavat! Onnan tovább az egyetemig, majd villamosozás vissza a Nagyállomásra. A Garából sajtos-roló kötelező a hazaútra!
7. Szakasz: Budapest-Vác-Szob vasútvonal
Budapestről: A Nyugati pályaudvarról alig ötven perc alatt Zebegénybe érünk, emeletes vonattal.
Az egyik legkompaktabb ajánlat az élmény vasutazások közül, hiszen bő háromnegyed óra tömény gyönyörködés után már Zebegényben is vagyunk, vagy öt perccel hosszabb utazással Szobon. Vác után a vasúti pálya a Dunakanyarban, hegyoldalakban halad, megmutatva az utasoknak a visegrádi fellegvárat, a Pilist és a Börzsönyt is. Unikális, hogy többnyire emeletes motorvonatokon utazhatunk ezen a vonalon, vagyis ha emeleti helyet sikerül találnunk, onnan láthatjuk az előbb említett vidékek szépségeit. Egyszerűen hibátlan útvonal egynapos vonatozásra, legalább ötvenszer megtettem már ilyen célból.
Úti cél: Zebegény – Rétesház! A falu közepén, nem túl kedves nénik finom rétest adnak. Kötelező az ide kirándulók számára, hol máshol, mint a Kossuth utcában!
8. Szakasz: Balatonfenyvesi Gazdasági Vasút
Budapestről: A Déli pályaudvarról vagy Kelenföldről 2:07 a menetidő Balatonfenyvesre, Tópart IC-vel, kényelmesen.
A Nagy-Berek területén a gyerekek kisvonattal járnak iskolába, a szüleik pedig munkába, mert itt működik Magyarország utolsó közforgalmú kisvasútja, a Balatonfenyvesi Gazdasági Vasút. A közforgalmú azt jelenti, hogy az utazóközönség rendeltetésszerűen, nem pedig turisztikai célra használja a kályhafűtéses szerelvényekkel működő, Somogyszentpálra és Csiszta Fürdőre járó kisvonatot. Ez önmagában fantasztikus, annak is, aki viszont épp turisztikai céllal látogat ide, azonban a vonatból megfigyelhető, Fekete István Tüskevárának a világa teszi igazi kuriózummá ezt a vasúti kalandot.
Úti cél: Somogyszentpál és Csiszta Fürdő – Azt nem tudom, hogy Somogyszentpálon van -e cukrászda, de abban biztos vagyok, hogy van kocsma. Arra is mernék fogadni, hogy valahol a templom környékén található, úgyhogy én oda mennék, és innék egy kávét, meg vennék egy kaparós sorsjegyet. Kaját vigyetek otthonról, biztos ami biztos!
A nyitókép forrása: mavcsoport.hu/Szélesy Balázs
A lista forrása: saját, és mavcsoport.hu