Európa legmagasabb és ma is működő vulkánja, az Etna megint hallatja hangját és mutatja, hogy mire képes.
Az Etna mutatványa a történelem során
Az Etna több pusztító kitörést produkált. Ezek közül az egyik legemlékezetesebb az 1669-es történt, amikor a vulkán lávája elérte és részben elpusztította Catania városát. Még a várost védő falak sem tudták megállítani az alattomosan kúszó lávafolyamot, amely több ezer házat rombolt le és százak életét követelte.
Egy másik jelentős kitörés 1928-ban történt, amikor a láva elpusztította Mascalit.
A vulkáni tevékenysége azóta is rendszeresen ismétlődik, bár az elmúlt évtizedekben a kitörések kevésbé voltak pusztítóak, mert a technikának köszönhetően jobbak az előrejelzések és a védekezési módszerek is.
Az Etna legutóbb 2021-ben volt igen aktív, akkor ugyanis a legintenzívebben produkált. A mérésekből az is kiderült, hogy ez az aktivitás jócskán megnövelte a vulkán méretét, ugyanis 2018-ban még csak 3326 méteres volt, 2021-ben ez már 3357 méterre nőtt. A kitörésekkel tehát folyamatosan nő a hegy magassága.
A vulkán nemcsak a helyi lakosság számára jelent veszélyt, hanem geológiai szempontból is rendkívül érdekes. A tudósok folyamatosan tanulmányozzák, hogy jobban megértsék működését, hogy pontosabban tudják jelezni a közelgő veszélyt.