A Bologna szó hallatán az emberek többségének a klasszikus étel, a bolognai spagetti ugrik be, ám a város rendkívül sok érdekességet kínál. Boltíves árkádjai és egyeteme igazi gyöngyszemek, az egykori metropoliszról pedig a megmaradt tornyok árulkodnak. Mi van tehát Bolognában a szószon túl?
,,Bolognatörténet”
Bologna az Emilia-Romagna régió legnagyobb városa. A 400 ezer lakosú város a hetedik legnagyobb egész Olaszországban. Története a hatodik századig nyúlik vissza. Az utóbbi évszázadokban több nép is magáénak akarta tudni a várost, de aztán 1860-ban végül az Olasz Királysághoz csatolták.
A második világháborút ez a város sem úszta meg, ám történelmi központja így is megmaradt. Természetesen ehhez hozzájárultak a felújítási munkálatok, amiket 1970-ben kezdtek el. Mára Bologna igazi csomópontnak számít, hiszen nemcsak a turisták látogatják nagy számban, hanem ismert cégek főhadiszállása is.
Mit ne hagyjunk ki?
A város főterén, a Piazza Maggiorén a 15. században érezhetjük magunkat, hiszen igazi történelmi városrész: az egész tér közigazgatási- és vallási épületekkel van körbevéve. Itt látható a San Petronio Bazilika is, ami kívülről ugyan nem mutat sokat, de a belseje felejthetetlen! Építését 1390-ben kezdték, és még ma sem fejezték be, ez látható a főhomlokzaton is.
Bologna tornyai igazi metropolisi hangulatot kölcsönöztek a 13. századi városnak. Összesen 180 torony emelkedett a magasba, ám ebből mára már csupán egy pár maradt. Eredeti céljuk ismeretlen volt: egyes vélekedések szerint gazdag családok állíttatták maguknak, ám mások úgy gondolják, védekezésül szolgáltak a támadások ellen.
A Bolognai Egyetemet 1088-ban alapították, így a világ legrégebbi egyetemeként tartják számon. Olaszországon belül ez a legnépszerűbb felsőoktatási intézmény, és ez nemcsak szépségének köszönhető. Ha szerencsénk van, a nyitott kapun bejuthatunk az udvarra, de külső részén is érdemes elidőzni, ugyanis ódon boltívek alatt haladhatunk át a magasztos épület oldalában.
A város egyik legszebb szimbóluma a Szent Lukács Bazilika, mely Monte della Guardia-ról magasodik Bologna fölé. 1160-ban csupán egy kis kápolna át a hegy tetején, ám három évre rá elkezdték bővítését. Jelenlegi külsejét a 18. században kapta. A falak egy Szűz Máriáról festett ikont rejtenek, melyet a legenda szerint maga Szent Lukács festett.
Természetesen nem hagyhatjuk ki a gasztronómiát, és nemcsak a bolognai szósz miatt, hanem azért sem, mert itt található a világ egyik legnagyobb ételparkja, a Fico Eataly World. E helyen boltok és több étterem is megtalálható, ám olyannyira egybeolvadnak, hogy szinte alig lehet megkülönböztetni, hogy melyik asztal kihez tartozik. A finom ízeken túl főzős workshopokon is részt vehetünk, hogy szuvenírként az olasz ételek készítésének titkát vihessük haza.
Ugyan az Utas és holdvilág főszereplője látott már szebbet az ,,árkádos, édes Bolognánál”, nézzétek meg Ti is a saját szemetekkel!