Barion Pixel Szilikon, gumiápoló spray vagy glicerin: melyikkel érdemesebb ápolni a gumiabroncsokat? (X) – Coloré

Szilikon, gumiápoló spray vagy glicerin: melyikkel érdemesebb ápolni a gumiabroncsokat? (X)

2023. 11. 08.

A címben szereplő felvetés az egyik legmegosztóbb kérdése az autós társadalomnak. Van, aki szerint a szilikon meglehetősen kártékony, míg más szerint jóval szebb végeredményt lehet vele elérni, mint a glicerinnel. Cikkünkben utánajártunk a rejtély megoldásának – és annak, hogy miért fontos odafigyelni a gumiápolásra!

Egy kis anyagismeret

Ahhoz, hogy megértsük, melyik szer mire jó, érdemes jobban elmélyedni azok szerkezetében. A glicerin tulajdonképpen egy nagyon egyszerű cukoralkohol: ezt állati eredetű zsírokból, növényi olajokból és petróleumból egyaránt kivonhatják.

A szilikon gumiápoló szerek – melyek a POLIRTECH.HU kültéri autóápolási szerei között is megtalálhatóak – alapja pedig a szilikonolaj. Ez az anyag gyorsan felszívódik, és többféle felületet (gumi, bőr, műanyag stb.) is remekül ápol. Víztaszító hatása miatt, és mert a poros, kifakult abroncsokat fényesen ragyogó feketévé teszi, igen népszerű gumiápoló szer. Így hatékonyan védi a gumikat az UV-sugárzással, az öregedéssel és a repedésekkel szemben is.

Milyen a jó szilikon alapú gumiápoló?

A szilikon tehát egy erőteljes, és rendkívül hasznos eszköz, ha karban tartanánk gumiabroncsainkat. Azonban – mint minden más termék esetében – ebből is készülhetnek silány minőségű termékek. Alapvetően ezek okozzák a szilikon termékek iránti bizalmatlanságot, és a hagyományos gyógyszertári glicerinhez való visszatérést.

Ha te is ebben a cipőben jársz, jó, ha tudod: csak akkor káros a szilikonolajat tartalmazó gumiápoló, ha ellágyítja az abroncsokat. Illetve, ha sokkal csúszósabbá teszi a kerekeket, mint addig voltak. Márpedig egy igazán jó minőségű termék ilyet ma már nem okoz!

Természetesen csak akkor tudhatod, milyen készítménnyel állsz szemben, ha aláveted egy kis tesztnek. A legjobb módszer erre a próbafújás: amennyiben 10 perccel a szilikon ráfújása után kifényesedik, az a gumiápoló rendben van. Amelyik után viszont kifehéredik a műanyag, azt valóban jobb, ha a kukába dobod. A jó hírünk azonban az, hogy az igazán elismert gyártók termékeinél ez nem fordulhat elő.

A gumiápolás fontossága

Azzal, ha odafigyelsz gumiabroncsaid megfelelő karbantartására, nemcsak magaddal, de pénztárcáddal és a környezettel is jót tehetsz. Hogyan is néz ki ez a gyakorlatban?

Egyrészt: magadnak nem csinálsz felesleges köröket a szervizbe – ahol valószínűleg így is sok pénzt hagynál ott. Másrészt: gazdasági helyzetünk jelen állásakor minden spórolási lehetőség jól jön. Nem is beszélve arról, hogy a gumi előállítása alapvetően is hatalmas terhet ró a környezetünkre, hiszen 1 kg-nyi abroncshoz kb. 32 kWh-nyi energia szükséges. Így ha sokáig használod a régi autógumikat, azzal máris sokat teszel azért, hogy Földünk még az unokáid számára is élhető maradjon.

Plusz egy tipp: gépjárművedet úgy védheted a legjobban, ha egy zárt garázsban vagy egy fedett területen parkolsz, így biztosan nem okoz benne nagy kárt az eső, a hó és az UV-sugárzás.