Sok változás lépett életbe 2024. október 18-án, ami rengeteg intézkedés alkalmazását vonta maga után. Mindez pedig annak érdekében történt, hogy a kiberbiztonsági incidensek kezelése gördülékenyebb legyen.
Az ITSecure sérülékenységvizsgálata emellett rengeteg lehetséges hibaforrást feltárhat. Ez magában hordozza a bejelentési kötelezettségek teljesítését is, aminek nagy jelentősége van a hatékony fellépésben egy esetleges incidens bekövetkezése esetén.
Természetesen a megfelelő intézkedések kidolgozása és folyamatos fejlesztése szintén olyan terület, ami számára hatalmas segítség a bejelentési kötelezettség. Az új szabályozásnak köszönhetően a felelősségvállalás erősíthető, amivel az EU tagállamok között az információcsere gördülékenyebbé, az incidensek jövőbeli elhárítása pedig hatékonyabbá válhat.
Milyen lépések vannak és ennek mi az értelme?
A bejelentés nem bonyolult és minden szempontból előnyére válhat az európai közösségnek. Mindez pedig lehetővé teszi a szervezetek és a nemzeti hatóságok közötti transzparenciát, ami a gyors és hatékony reakció érdekében elengedhetetlen.
Az új irányelv szerinti bejelentési kötelezettség egy többfázisú megközelítést alkalmaz, ami az alapos feltárás és a gyors információcsere közötti érzékeny egyensúlyt teremti meg. Ennek érdekében egy incidens bekövetkezése esetén, amint tudomást szerez a szervezet ennek megtörténtéről, 24 órán belül korai figyelmeztetést kell küldenie.
Ezt az adott tagállami CSIRT és az illetékes nemzeti hatóság felé is meg kell tenni, aminek a gyors tájékoztatás mellett egyéb “értéke” is van. Például az is, hogy így hatékonyan és gyorsan kaphat a bejelentést tevő segítséget és útmutatást. Ezt követi 72 órán belül egy incidensbejelentés, majd a végső riport elkészítése legkésőbb egy hónap elmúltával.
A teljes kép fontossága
A többfázisú megközelítésnek hála az azonnali jelentési kötelezettség teljesítése lehetőséget ad arra, hogy más szervezetek is tanulhassanak a történtekből. Így nemcsak a mélyreható és részletes információ kap szerepet, hanem az is, hogy a jövőbeli hasonló esetekre hatékonyabban lehessen felkészülni.
A hatóságok így kaphatnak teljes képet a bekövetkezett incidensekről, amik segítségével az azonosított kockázatok mellett a fenyegetéseket is hatékonyabban képesek kezelni a jövőben. Ennek kulcsfontosságú szerepe van a globális kiberbiztonsági háló megerősítésében.
A bejelentési kötelezettség kritikus lépés
Mindennek fényében azt lehet mondani, hogy ez a szigorított bejelentési eljárásrend egyrészt jogi kötelezettség, másrészt óriási lehetőség is. A hatékony adatcsere pedig nem az egyetlen előnye, mert a fokozottabb együttműködés, a kiberbiztonsági kultúra erősítése és a közös válaszadási stratégiák kidolgozása is megfelelő fókuszt kaphat a folyamatban.
Ebben rejlik a hatékony fellépés ereje, ami nemcsak egyetlen ország javát szolgálhatja, hanem minden európai tagállamot egyaránt.