Barion Pixel Gyászhír! Keleti Ágnes 103 éves korában elhunyt – Coloré

Gyászhír! Keleti Ágnes 103 éves korában elhunyt

2025. 01. 02.

Bekövetkezett az, amitől rettegett az ország. Ma örökre lehunyta szemeit Keleti Ágnes.

Csütörtök hajnalban elhunyt hazánk ötszörös olimpiai bajnok tornásza, a Nemzet Sportolója, Keleti Ágnes.

A modern orvoslás és technika megnövelheti az ember átlagéletkorát, de a sok viszontagságon átment Keleti Ágnes 103 éve mindent felülmúl. A szép kort megélt tornásznő ezzel az számmal a világ legidősebb és egyben a valaha élt legidősebb olimpiai bajnoka címet is magának tudhatja.

Keleti Ágnes, élt 103 évet

Az 1921. január 9-én született sportoló néhány nappal a 104. születésnapja előtt távozott – ismerteti a Magyar Olimpiai Bizottság. Eredetileg Klein Ágnes néven született, de később a család Keletire módosította a nevét. Zsidó származása megnehezítette életét. Eredményes tornászként eltiltották minden sporttevékenységtől, de az is előfordult, hogy álnéven kényszerült bujkálni. Míg ő, a testvére és az édesanyja megmenekült, addig édesapja és több más családtagja az auschwitzi koncentrációs táborban lelte halálát.

A sport, a mozgás a legnehezebb időszakban is az élete részét volt. Miután véget ért a második világháború, újból versenyezhetett és elvégezte a Testnevelési Főiskolát is. Különböző tornaszereken 46-szoros magyar bajnokként, tízszeres egyéni összetett magyar bajnokként, hétszeres csapatbajnokként emlékezhetünk rá.

Nem mindig csak a származása tett keresztbe neki. Amikor az 1948-as olimpiára készült, akkor egy baleset során bokaszalag-szakadás szenvedett, így kihagyni kényszerült azt az eseményt. Még 4 évet kellett arra várnia, hogy olimpiai bajnok lehessen. Pedig akkor már túl volt a 30-on. Pályafutása során összesen 10 olimpiai érmével – ebből 5 arany – minden idők legtöbb olimpiai éremmel rendelkező magyar női sportolója és a legeredményesebb tornásznője lett. A legeredményesebb magyar sportolók ranglistáján is a 2. helyet tudhatja magáénak.

Elismerte ország és világ

1957-ben Izraelben telepedett le és ott alapított családot is. Házasságából két fia született. Sokat tett az izraeli tornasport megteremtéséért és annak felemeléséért is. A torna akkor is az élete része volt, amikor már aktív sportolóként nem szerepelt. Volt az izraeli válogatott szövetségi kapitánya, az izraeli Testnevelési Főiskola tanára és edző is.

Munkáját a Magyar Köztársasági Sportérdemérem arany fokozatával, a Magyar Népköztársasági Érdemrend V. fokozatával, a Magyar Népköztársaság kiváló sportolója, A Hírességek Csarnokának tagja, a MOB Érdeméremmel és a Nemzet Sportolója, a Magyar Tornasportért Díjjal, Elnöki Érdeméremmel, Prima Primissima díjjal, Pro Urbe Budapest díjjal ismerték el. Ugyanakkor bekerült a Magyar Tornasport Halhatatlanjai közé és megkapta az Izrael díjat is, amely az ország legrangosabb elismerése.

A magas életkort megélt sportolónő életfilozófiája az volt, hogy az ember mindig olyannal foglalkozzon, amit szeret. Ha a sportolói nyomdokába nem is tudunk lépni, de ezt a gondolatot nyugodtan magunkkal vihetjük 2025-re és az egész életünkben. Isten nyugosztalja!

Nyitókép forrása: RTL