Barion Pixel Fényvédelem, hidratálás, nyaraltatás? – Nyári növény kisokos – Coloré

Fényvédelem, hidratálás, nyaraltatás? – Nyári növény kisokos

2024. 08. 18.

Bár már jócskán benne járunk a nyárban, még mindig van hátra egy hónap igazán meleg idő, hogy a vénasszonyok nyaráról ne is beszéljünk! A nyár a növények számára az úgynevezett vegetációs időszak, ami azt jelenti, hogy hozzánk hasonlóan, a növények is kibontakoznak, vagyis lombot eresztenek, gyümölcsöt hoznak, egyes fajok pedig ilyenkor virágzanak. Vagyis, a nyár a zöldben is buli, de mit tegyünk, hogy egy-egy forróbb hétvége alatt ne nyiffanjon ki a lakásunkat díszítő kedvencünk? Németh Ákos kertész tippjei következnek. 

Stylish Composition Of Home Garden Interior Filled A Lot Of Beautiful Plants, Cacti, Succulents, Air Plant In Different Design Pots. Green Wall Paneling. Template. Home Gardening Concept Home Jungle.
A növények is társas lények. / fotó: Getty

A hőtől kikészült növények jelzései:

  • a növény hullajtja a leveleit, virágát
  • a levelek színe tompul, sárgul, netán barna
  • égési foltok – elszórt, kisebb, sötétbarna foltok jelennek meg
  • a levelek fonnyadni kezdenek
Nephrolepis Plants, Fern. Stylish Green Plant In Ceramic Pots On Wooden Vintage Stand On Background Of Gray Wall. Modern Room Decor. Sansevieria Plants
A trópusi fajok és a páfrányok a leginkább vízigényesek. / fotó: Getty

Vízhiány

Ahogy az ember bőre, a növényé is összehúzódik, ráncosodni kezd, ha vízhiányos. Ezek a dehidratáltság első jelei! Minden növényt, de a nedvességet kedvelő fajokat a hőség kifejezetten károsíthatja, ezért növelni kell a lakás levegőjének a nedvességtartalmát.  A normál öntözés mellett kiegészítő hidratálásra is szüksége van ilyenkor a növényeinknek. Fontos, hogy az öntözést nyáron reggelre vagy estére időzítsük, amikor még nem éri közvetlen napfény a leveleket. 

Az egyik legismertebb módszer, ha a növény tálkájába kavicsokat helyezünk, arra öntjük a vizet és ebbe állítjuk bele a cserepet. 

Merítéssel is föl lehet tölteni a szobanövények földjét. Ekkor vízbe kell állítani a cserepeket, úgy, hogy a víz ellepje és megszívja magát a növény földje. Majd ki kell venni, hagyni lecsöpögni és mehet vissza a helyére.

Párásítani spriccelővel is lehet, a növény körül szórva a vízpermetet közvetlen párát biztosíthatunk. Ennek alternatívája, ha kéthetente fürdőkádba állítjuk a növényeinket, tálkáikat kivéve letusoljuk őket, majd a fürdőkádban hagyjuk őket megszáradni.

Tropical Leaves, Abstract Green Leaves Texture, Nature Background
Imádják nyáron a frissítő tusolást! / fotó: Getty

Fényvédelem

A magas UV-sugárzás és hőmérséklet, az aszály a növényekre épp olyan veszélyes, mint ránk, emberekre, vagy az állatokra. Egyes növények, például a pozsgások vígan napoznak, de ezzel majdhogynem egyedül vannak a hazai klímán. A többi szobanövény körültekintőbb gondoskodást igényel, még akkor is, ha a lakás klímája kiegyensúlyozottabb körülményeket teremt, mintha a szabad ég alatt kellene átvészelniük a nyarat.

A napfényvédelem még a napimádó pozsgások és kaktuszok számára is fontos, tehát tegyük távolabb őket az ablakoktól!
ikPróbáljunk kiegyensúlyozott, egyenletes hőmérsékletet tartani otthonunkban, ha mégis vagy eltérések vannak, a növényeink a lakás hűvösebb pontjait részesítik előnyben, éppen mint mi.
Nappal sötétítéssel, éjjel szellőztetéssel lehet a kiegyensúlyozott hőmérsékletre törekedni. 

Vigyázzunk, hogy a légkondicionáló légáramába ne telepítsünk virágot, mert azok épp úgy megfázhatnak tőle, mint az emberek! Ha huzatot, levélmozgást okoz a légkondi, az már biztos hideg a növénynek.

Nyaraltatás 

Nem szabad elfelejteni, hogy minden növény a természetből származik, ezért számukra a legjobb közeg a kinti. Ha van kert, tágas, árnyékos erkély, nyáron telepítsük ki őket, persze fokozatossággal. Először árnyékba, majd félárnyékba, később az a faj, ami bírja, mehet egyenesen ki a napra. Locsolni ilyenkor többet kell!

A tiszta, természetes napfény, a termőföld közelsége, a kinti pára és az állatvilág jó hatással lesz a szobanövényeinkre, a napfény fertőtlenítő hatása pedig a kórokozókat is elpusztítja.
Ahogy közeleg az ősz, és az éjszakák hűvösebbek, vigyük vissza a növényeket a lakásba, hisz a nyár számukra is véget ért!

Mysterious Woodland Lush Tropical Rainforest With Sunlight Shines
Kirándulás a kertbe. / fotó: Getty

+ Nyári növény kisokos

A nyári időszakban fontos, hogy gyakrabban ellenőrizzük a virágainkat. Amikor a talaj nedvességtartalmát vizsgáljuk, nyomjuk bele az ujjunkat, hogy lássuk, a felszín alatt is nedves-e a föld. Ne ilyenkor ültessük át, mert ebben az időszakban a növények a fejlődésre, virág- és termésnevelésre használják az energiájukat, nem pedig a költözésre. Kánikula idején ne tápoldatozzunk, mert megéghet a szobanövényünk. Ha lejártak a legforróbb napok, 1-2 hetente adhatunk plusz tápanyagot, de lehetőleg az esti órákban.

A nyitókép forrása: Getty