Barion Pixel A fejlődés egyik kulcsfontosságú eszköze: a visszatekintés (X) – Coloré

A fejlődés egyik kulcsfontosságú eszköze: a visszatekintés (X)

2025. 05. 08.

A világ, s ezzel együtt a piaci környezet folyamatos változásban van, ezt pedig a cégeknek is tudomásul kell venniük, ha lépést akarnak tartani, és nem akarják elveszíteni a pozíciójukat.

A Sprint Consulting szakemberei agilis tréningek keretén belül segítenek elsajátítani és a gyakorlatban is alkalmazni az agilis szemléletet, melynek lényege a folyamatos tanulás, alkalmazkodás és fejlődés.

A világ folyamatosan változik – fontos, hogy lépést tudjunk tartani!

Jorge Ángel Livraga argentin író, költő és filozófus híres mondása manapság már szinte közhelynek számít: „A fejlődés elkerülhetetlen: egy mozgásban lévő világban ami nem fejlődik, az hanyatlik.” Ugyanakkor komoly igazság is rejlik benne, hiszen egy dinamikus világban élünk, ami folyamatos változásban, mozgásban van.

Ez pedig egyúttal azt is jelenti, hogy nem létezik statikus állapot – ami nem képes fejlődni, lépést tartani, az óhatatlanul lemarad és hanyatlásnak indul. Ez egyfajta figyelmeztetés és motiváció is egyben.

Egyéni szinten azt jelenti, hogy ha nem fejlesztjük magunkat – a tudásunkat, a képességeinket, a szemléletünket –, akkor megrekedünk. Szervezeti szinten pedig arra utal, hogy azok a vállalatok, melyek stagnálnak, lemaradnak a versenytársaik mögött. Ez pedig azt eredményezheti, hogy elveszítik a piacukat vagy a piaci helyzetüket.

Az agilitás által hozott változások

A fejlődés szükségessége nem új felismerés, az agilitás előtt született módszertanok is tisztában voltak vele. Számos alkalmazható technikát, megoldást adtak a kezünkbe annak érdekében, hogy hatékonyan és gördülékenyen tudjuk megvalósítani.

Az agilis módszertan nemcsak új technikákat hozott, hanem szemléletváltást is: a hibákból való gyors tanulás, az alkalmazkodóképesség és a rendszeres visszajelzés vált kulcsfontosságúvá.

A hagyományos projektmenedzsmentben gyakran csak a projektek végén vonták le a tanulságokat, amikor már szinte minden kész volt. Az agilitás ezzel szemben arra törekszik, hogy kisebb időtávokra bontsuk le a munkát (sprintek), melyek végén mindig ott a visszatekintés (retrospektív). Ez tehát azt jelenti, hogy rendszeresen, a folyamat közben is tanulunk a múltból, nem csak a végén egyszer.

Míg a hagyományos módszerek esetén egy nagy “egész” tanulságait kell feldolgozni, addig az agilitás szemléletben kisebb egységekben (1-2 sprint után) zajlik a tanulás. Ennek köszönhetően a hibákat korábban észleljük, illetve sokkal gyorsabban, rugalmasabban lehet reagálni, változtatni.

Miért fontos a visszatekintés?

Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a visszatekintés nem cél, hanem eszköz, így nem önmagában fontos.

A jelentősége abban mutatkozik meg, hogy lehetőséget ad arra, hogy a csapat rendszeresen értékelje a saját munkáját, működését, teljesítményét, hogy beazonosítsa a fejlesztendő területeket, és lépéseket tegyen a hatékonyság növelése érdekében.