Ha jó, ha rossz, egyes álmok hatással vannak ránk. Annyira, hogy akár egész nap foglalkoztathat annak a gondolata, hogy vajon miért álmodtuk. Vajon mit jelenthet az álomban kiesett fog? Olyan rosszat, mint amit a valóságban is? Utána járunk!
Mindenkinek okozott már örömet egy álom, de legalább akkora traumát is jelenthet. A fogászati problémák és azok orvos általi kezelése amúgy is sokak érzékeny pontja, ezért nem csoda, ha az álomban kiesett fog is kihoz a béketűrésből.
Miért álmodunk?
Még vannak homályos területek és az álmok jelentőségéről is különböző elméletek léteznek. Az alváskutatás és az álomkutatás területén azonban számos érdekes tényezőt azonosítottak, amelyek segíthetnek az álmok megértésében.
Kognitív feldolgozás: az álmok a napközben meg- és átélt események feldolgozásában és rögzítésében segítenek. Az agy új információkat és benyomásokat dolgozhat fel, segítve az emlékek és tapasztalatok összeegyeztetését. Vagyis az agyunk az álmok által általánosítja a mindennapi tapasztalatokat, erre utal egy tanulmány is. Ezáltal segíthet a hasonlóságok és különbözőségek felismerésében.
Érzelmi szabályozás: az álmok segíthetnek az érzelmi élmények feldolgozásában.
Kreativitás és problémamegoldás: néhány kutató szerint az álmok hozzájárulhatnak a kreativitáshoz és a problémamegoldó képességek fejlesztéséhez. Erre rámutat az a vizsgálat is, amely során a résztvevők egy része célzott álominkubációval aludt, míg a többiek esetében mindez beavatkozás nélkül történt. Azt találták, hogy akiknek álmát egy adott téma felé terelték, azok kreatívabban teljesítettek. Ám, ha nem tudatosan irányítják az álmainkat, akkor is élhetünk át olyan szituációkat és megoldásokat, amelyek segíthetnek új ötletek generálásában.
Agyműködés fenntartása: az agy alvás során is aktív és az álmok egyfajta stimulációt jelentenek számára. Az álom az agyműködés fenntartásának módja.
Evolúciós szerep: néhány elmélet szerint az álmoknak evolúciós szerepük lehet a túlélésben, mert az azok lehetővé teszik a fenyegetettség gyakorlását. Azáltal, hogy különböző forgatókönyveket játszunk le az alváskor, készenlétben tarthatjuk az elménket a váratlan helyzetekre. Azonban nem emlékszünk minden álmunkra és azokról azt is feltételezzük, hogy nem is befolyásolhatnak. Csakhogy ez nem így van, ugyanis bizonyították, hogy döntéseink mögött gyakran olyan információk lehetnek a „felbujtók”, amelyekhez nem tudatosan férünk hozzá. És van, hogy az álmokra nem emlékszünk, de kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy a látottak, hallottak mégis felidézik az elfeledett álmot.
Mit jelent az álomban kiesett fog?
A tudományost magunk mögött hagyva evezzünk át az ezotéria tájára. Egy-egy visszatérő vagy nagyobb horderejű álom annyira hatással van ránk, hogy akkor is szeretnénk tudni annak lehetséges jelentését, ha nem vagyunk a spiritualitásban jártasok. Mintha az agyunk szeretne így jelezni. De mit is?
Igencsak beleég az ember agyába, ha azzal álmodik, hogy kihullott a foga. Az ilyen témájú álom nyugtalanító, azonban ritkán van közük a tényleges fogainkhoz. Hacsak nem kínoz éppen a valóságban is valamilyen nyomasztó fogászati probléma, akkor a fogak hullásával kapcsolatos álom más jelentést hordoz. Általában véve a szájjal kapcsolatos (ajkak, nyelv, fogak, torok stb.) álmok azt fejezik ki, hogy mit mondtunk, hogyan mondtuk.
- Ha az álomban kiesett fog a fogorvosnál történik, akkor a fogorvos szimbolizálhatja azt, hogy a kommunikációs problémát képes-e kijavítani, módosítani. Utalhat arra, hogy változtatni kellene azon, amit kimondunk.
- Ha álmunkban kiesett a fogunk, de azt mi magam húztuk ki, akkor meg nem oldott konfliktus lehet a háttérben, amelyről beszélni kell.
- Amikor a fogak maguktól hullanak ki, azok a meggondolatlanul kiejtett szavakat szimbolizálják. Az egyenként távozó fogak jelezhetik annak bűntudatát, hogy olyat kotyogtunk el valakinek, amit nem kellett, nem szabadott volna.
- Az egyszerre történő fogvesztés azt jelenti, hogy túl sokat beszéltünk és egyszerűen nem éreztük azt, hogy mikor illett volna befejezni. Ugyanakkor utalhat drámai eseményre és annak eredményére.
- Néhány fog kiesése pedig azt jelzi, hogy a valóságban csak a történet felét mondtuk el és nem a teljes igazságot.
- Az álomban kiesett fog aztán darabjaira hull? Azt jelzi, hogy amit mondtunk az vagy nem volt érthető, vagy nem volt ereje.
- A fog darabjai törnek le az álomban? Ez azt jelenti, hogy nem adtunk elegendő információt.
- Ha nem estek ki a fogaid, de azok lazán állnak, akkor az álomfejtés szerint olyan van a háttérben, amit nem tettünk meg, de ideje lenne vagy legalább beszélni kellene arról.
- A kieső fogakat nem találjuk? Utalhat arra is, hogy nem találjuk a megfelelő szavakat akkor, amikor arra szükség lenne.
Nem mindig csak a kommunikációval hozható összefüggésbe az álomban kiesett fog. A fogak a megjelenésünkkel kapcsolatos kétségeinket, a mások általi megítélésünket is jelképezik. Azok állapota azt sugallhatja, amilyennek érezzük magunkat. Minél csillogóbb és fehérebb, annál jobb. A fogak hullása az öregedéstől, az elutasítottságtól való félelmet jelképezhetik.
A fogak a táplálkozás fontos eszközei és akár az önvédelemben is segíthetnek. A kihulló fog éppen ezért a tehetetlenséget, az önbizalom hiányát testesítik meg. Utalhat arra is, hogy valamilyen feladat miatt aggódunk, félünk, hogy azt nem tudjuk megfelelően teljesíteni és ezáltal megsemmisülünk, nevetségessé válunk mások szemében.
Az álomban kiesett fog a pénzre, azaz inkább a pénztelenségre, az attól való félelemre mutat rá.
A kihulló fogakról álmodni nem is olyan ritka és valószínűleg a tudat igyekszik segíteni a kommunikációs készségeink fejlesztésében. Ugyanakkor arra is felhívhatja a figyelmet, hogy jobban kellene fizikai és mentális egészségünkre ügyelni.