Barion Pixel Mikor kell kivenni a torokmandulákat? – Coloré

Mikor kell kivenni a torokmandulákat?

2024. 10. 14.

A torokmandulák, más néven tonsillák, a garat hátsó részén található nyirokszövetek, amelyek fontos szerepet játszanak a szervezet immunrendszerében, különösen a gyermekkorban. Feladatuk a kórokozók elleni védekezés, mivel elsődleges védelmi vonalként működnek, amikor a baktériumok és vírusok a szájon vagy az orron keresztül bejutnak a testbe.

Doctor Checking Tonsils Of Patient At Hospital
A torokmandula eltávolítása sokszor elkerülhetetlen, fotó: Gettyimages

Azonban bizonyos esetekben problémákat okozhatnak, és szükségessé válhat a műtéti eltávolításuk, amit tonsillectomiának nevezünk. Mutatjuk, mikor javasolt a beavatkozás!

1. Visszatérő mandulagyulladás

Az egyik leggyakoribb ok a mandulák eltávolítására a visszatérő, krónikus mandulagyulladás. Ha valakinek egy éven belül hat vagy annál több mandulagyulladása volt, vagy az elmúlt két évben évente legalább négy alkalommal szenvedett a betegségben, akkor az orvos javasolhatja a mandulák eltávolítását. A visszatérő fertőzések gyakran bakteriális eredetűek, és antibiotikumos kezelést igényelnek, ám ez hosszú távon nem mindig jelent megoldást.

2. Krónikus, nem múló mandulagyulladás

Előfordulhat, hogy a mandulák folyamatosan enyhén gyulladtak, ami torokfájást, kellemetlen leheletet és diszkomfortérzést okoz. Ilyenkor a mandulák nem képesek teljes mértékben ellátni a feladatukat, sőt, inkább a baktériumok melegágyává válnak. Ebben az esetben a műtét tartós megoldást nyújthat.

A torokmandula eltávolítása sokszor elkerülhetetlen, fotó: Gettyimages
fotó: Gettyimages

3. Légzési nehézségek vagy alvási apnoé

A megnagyobbodott mandulák akadályozhatják a légutakat, ami légzési nehézségeket, horkolást és súlyos esetekben alvási apnoét is okozhat. Az alvási apnoé súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, például magas vérnyomáshoz és szívbetegségekhez, ezért fontos kezelni. Ha a mandulák eltávolítása enyhíti a légzési problémákat, akkor a műtét szükséges lehet.

4. Mandulatályog

A mandulatályog a mandulák körül kialakuló, gennyel teli duzzanat, amely súlyos fájdalmat, nyelési nehézségeket és lázat okoz. Bár antibiotikumokkal kezelhető, a tályog visszatérhet, és ebben az esetben indokolt lehet a mandulák eltávolítása, hogy megelőzzük az újabb fertőzések kialakulását.

5. Mandulákban kialakuló daganat

Bár ritka, előfordulhat, hogy a mandulákban daganatos elváltozás alakul ki. Ha gyanús csomót vagy egyéb elváltozást észlelünk a mandulákon, akkor orvosi vizsgálatra van szükség, és ha bebizonyosodik, hogy daganatról van szó, akkor a mandulák eltávolítása elengedhetetlen lehet.

6. Beszéd- és nyelési zavarok

A túl nagy mandulák akadályozhatják a helyes beszédet és nyelést, különösen gyermekek esetében. Ha a megnagyobbodás tartósan fennáll, és zavarja a gyermek fejlődését, akkor a műtéti eltávolítás segíthet a problémák megoldásában.

A torokmandula eltávolítása sokszor elkerülhetetlen, fotó: Gettyimages
fotó: Gettyimages

Műtét utáni felépülés

A mandulaműtét (tonsillectomia) ma már rutinszerű beavatkozásnak számít, amely általában altatásban történik, és a legtöbb beteg néhány napon belül haza is mehet. Azonban a felépülési időszakban jelentkezhet torokfájás, amely akár egy-két hétig is eltarthat. Fontos, hogy a beteg elegendő folyadékot fogyasszon, és kerülje a kemény, fűszeres ételeket, hogy elkerülje a torok irritációját.