Új kutatások igazolták, hogy a rémálom nemcsak az elme játéka lehet, hanem komoly betegség jelenlétéről is árulkodhat.
Ha gyakran gyötri rémálom az embert, könnyen lehet, hogy nem csupán az agyunk dolgozza fel a maga sajátos módján a napot, hanem akár autoimmun betegség jele is lehet. Amennyiben a rémálmok hallucinációval társulnak, joggal gyanakodhatunk valamilyen betegségre, például lupuszra. A kutatók ennek szellemében arra kérik az orvosokat, hogy kérdezzenek rá arra, hogy miket álmodik a páciensük, még akkor is, ha semmi okuk azt gondolni, hogy autoimmun betegség lehet a háttérben, lévén, a kórkép sok esetben nehezen ismerhető fel.
A rémálom, mint betegség jele
A Cambridge-i Egyetem és a londoni King’s College kutatói több mint hatszáz lupuszban szenvedő embert vizsgáltak, és ezenfelül klinikai orvosokat is bevettek a felmérésbe. Mint kiderült, a depresszió, a hallucinációk és az egyensúlyvesztés már jóval az autoimmun betegség diagnosztizálása előtt gyötörte a megkérdezett betegeket. A négyből csupán egy érintett tapasztalt hallucinációt, amiket a betegség kezdete körül érzékeltek. Ötből három lupuszos betegnél azonban a hallucinációk megjelenése előtt rémálom volt megfigyelhető, aminek akkor még nem tulajdonítottak jelenetőséget.
A szakemberek szerint az autoimmun betegségek sokkal inkább kiszűrhetőek lennének, ha a háziorvosok rákérdeznének a rémálmokra. Erre különösen azért lenne szükség, mert az Egyesült Királyságban nagyjából ötvenezren szenvednek ebben a betegségen, és többségük horroros rémálmokról számol be. Az egyik beteg úgy nyilatkozott, hogy akkor tapasztal inkább rémálmokat, amikor túlterhelt és nagyon stresszes időszaka van éppen.
Az, hogy az autoimmun betegségek miért okoznak rémálmokat, még vizsgálják.
Forrás: Cambridge News.
Nyitókép forrása: Getty Images