Barion Pixel Öngyilkosság és gyász a színpadon – A Védőháló előadás segít beszélni a kimondhatatlanról (x) – Coloré

Öngyilkosság és gyász a színpadon – A Védőháló előadás segít beszélni a kimondhatatlanról (x)

2025. 03. 31.

A mentális egészség megőrzése és az öngyilkosság megelőzése ma már nemcsak egyéni, hanem társadalmi ügy is – különösen egy olyan korban, amikor a statisztikák megrázó képet mutatnak: 2023-ban 1593 ember vetett véget az életének Magyarországon, ami napi átlagban több mint négy halálesetet jelent, vagyis körülbelül öt és fél óránként egy ember vet véget az életének az országban. Április 5-én mutatják be a Védőháló című színházi projektet, amely ezt a fájdalmas, mégis elengedhetetlenül fontos témát helyezi a középpontba – hogy segítsen kimondani, amiről gyakran hallgatunk, és párbeszédet indítson arról, hogyan lehetne megelőzni a tragédiákat.

A darabot az Alapítvány az Öngyilkosság Ellen támogatja, és nem csupán az öngyilkossági tévhitek eloszlatására, hanem a mentális egészség fontosságának hangsúlyozására is fókuszál. A projekt egyik fő törekvése, hogy lebontsa a tabukat és elősegítse a segítségkérés és -nyújtás elfogadottságát. A statisztikák szerint tízből nyolc ember beszél az öngyilkossági szándékáról valamilyen formában, ezért rendkívül fontos, hogy felismerjük a figyelmeztető jeleket, és ne hagyjuk figyelmen kívül a segélykérő szavakat.

A Védőháló című előadás három különböző nézőpontból mutatja be a tragikus eseményt. A főszereplő, Péter (Endrődy Krisztián), egy 45 év körüli férfi, aki végső elkeseredésében egy bevásárlóközpont tetejéről ugrik le. A történetet egy szemtanú, Anci (Gonda Kata), és Péter felesége, Orsi (Radnay Csilla) szemszögéből is megismerhetjük.  A darab rávilágít, egy ilyen tragédia messze túlmutat az egyénen – hatással van a családtagokra, a barátokra, a szemtanúkra, és mindenkire, aki az érintett környezetéhez tartozik.

Vedohalo
A teljes stáb: Alberti Zsófi, Khaled-Abdo Szaida, Takács Lilla, Móser Ádám, Remete Kriszta, Vészi Samu, Petri Csenge, Szabó Mátyás, Sajgál Erika, Kocsis Pál, Radnay Csilla, Gonda Kata, Endrődy Krisztián, Kolnai Kovács Gergely 

Az előadás különlegessége, hogy a nehéz témát humorral és ellenpontokkal igyekszik oldani, így lehetőséget teremt a nézők számára, hogy érzelmileg kapcsolódjanak a történethez anélkül, hogy túlzottan megterhelővé válna számukra. A Védőháló nemcsak egy előadás, hanem egy interaktív párbeszéd kezdeményezése is: az előadás után a nézők az Alapítvány az Öngyilkosság Ellen pszichológusával és az alkotókkal beszélgethetnek a felmerülő kérdéseikről és érzéseikről.

Alberti Zsófi, a darab rendezője és ötletgazdája így fogalmazott támogatói felhívásában: „Évek óta foglalkoztat egy olyan előadás létrehozásának gondolata, ami az öngyilkosság témáját járja körül. Meggyőződésem, hogy a színház legnagyobb ereje abban rejlik: képes közös gondolkodásra hívni bennünket egy-egy művészi alkotás mentén. Olyan kérdések kerülhetnek így előtérbe, amelyek mélyen foglalkoztatnak minket, de a hétköznapokban ritkán nyílik tér arra, hogy igazán beszéljünk róluk.”

A Védőháló című előadást április 5-én a Dante Közösségi Alkotótérben mutatják be.  Április10-én este 7 órakor kezdődik a második előadást, és május 16-án 19:30-kor a Kollabban, a Mammut épületében játsszák a színdarabot. Minden érdeklődőt várnak, aki fontosnak tartja a mentális egészség kérdését, vagy személyesen érintett a témában. Az előadás egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy a művészet eszközeivel közelítsünk egy olyan súlyos társadalmi problémához, amelyről még mindig keveset beszélünk, pedig mindannyiunkat érinthet – közvetve vagy közvetlenül.

A fotókat Trokán Nóra készítette.