A nyaralás utáni rosszkedv, depresszió, vagyis a post-vacation blues egyáltalán nem ritka jelenség, sőt! Az emberek többsége szenved ettől az állapottól, amikor hazatér egy kiadós pihenés után, és újra bele kell rázódnia a hétköznapokba. A post-vacation blues jelenségére számos magyarázat létezik, az egyik épp az adrenalinszint visszaesése és a stresszhormonok alacsony szintje. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a helyzet nem reménytelen, a nyaralás utáni depresszió csökkenthető, vagy akár teljesen elkerülhető.
A szakemberek, mivel a téli vakáció kapcsán kezdték megfigyelni a jelenséget, sokáig a karácsonyi ünnepekhez kötötték a post-vacation blues-t. Január második hetében, amikor már mindenki visszatér a munkahelyére, néhányunk megkönnyebbülhet, hogy véget értek a családi programok, a pénzköltés és az érzelmi, fizikai stressz, ami az ünnepekkel jár. Aki viszont a karácsonyi időszakot az év legszebb heteinek tartja, és imádja azt, rosszkedvűen és lehangoltan fog újra munkába állni.
Depresszió a nyár közepén?
Ma már tudjuk, hogy ugyanez az állapot jelentkezik a nyári vakáció után is, amikor visszatérünk egy nyaralásból, hosszabb fesztiválról, vagy csak egy-két édes semmittevéssel, kikapcsolódással töltött hétről. Habár a kikapcsolódás fontos eleme az állapot kialakulásának, valójában a programokat és az aktivitást kísérő megnövekedett adrenalinszint az igazi ludas a nyaralás utáni depresszióért.
Amikor a stresszhormonok, legfőképp az adrenalin magas a szervezetünkben, pörgősnek, aktívnak, erővel telinek érezzük magunkat, és elkap minket egy érzés, hogy mindenre képesek vagyunk, bármi lehetséges. Amikor az adrenalinszint leesik a szervezetünkben, az előbbi állapot ellenkezője következik be: kedvetlenség vagy rosszkedvűség, ingerlékenység, fókuszálatlanság, koncentrációs zavarok és álmatlanság jelentkezik.
Dr. Eileen Kennedy-Moore New York-i klinikai szakpszichológus szerint a stresszhormonok hirtelen csökkenése egy jelentős esemény után, mint például esküvő, élményteli nyaralás vagy az ünnepek, komoly hatással lehet a biológiai és pszichológiai jólétünkre. Azonban ez nem minden! Ezt az állapotot felerősíti a kontraszthatás, a kognitív torzítás egyik formája, mely során a különbségeket erősebben vagy kevésbé érezzük abban az esetben, ha valami hasonló tulajdonságokkal, de eltérő kulcsfontosságú elemekkel rendelkezik. Az agyunk így próbálja felértékelni a velünk történő eseményeket, elősegíteni, hogy élvezzük ezeket a kivételes alkalmakat. Ennek viszont az az ára, hogy az élmények végeztével a hétköznapokat is sokkal szürkébbnek érzékeljük, mint amilyenek azok valójában.
Illúzió okozta depresszió?
Dr. Melissa Weinberg, a jóllét- és teljesítménypszichológiára szakosodott kutatási tanácsadó szerint ez az egészséges pszichológiai működés jele.
Ez csak egyike azoknak az illúzióknak, amelyeket az agyunk elhitet velünk, ugyanúgy, ahogyan azt gondoljuk, hogy másokkal nagyobb valószínűséggel történnek rossz dolgok, mint velünk. Kissé ironikus módon az a képesség, hogy minden egyes nap becsapjuk magunkat, a jó mentális és pszichológiai működés jele
– magyarázta Weinberg a The New Daily-ben.
Vagyis az, hogy elménk felfokozza a jó élményeket, mindaddig minket szolgál, míg ez nem csap át mások élményeinek devalválásába, versengésbe vagy teljesítménykényszerbe. Utóbbi esetben valószínűleg nem arról van szó, hogy valaki jól kezeli a nyaralás utáni depressziót, hanem inkább arról, hogy megpróbál legyőzni minket, vagyis arra van szüksége, hogy akár a mások bántása árán is jobbnak érezze magát. Az ilyen helyzeteket érdemes érzelmi közönnyel kezelni, és figyelmünket a saját mentális jóllétünkre koncentrálni.
Így kerüld el a nyaralás utáni depressziót
Néhány trükkel mi magunk is csökkenthetjük a nyaralás és a hétköznapok közti kontrasztot, ráadásul vannak olyan alapvető technikák, amikkel eleve elkerülhetjük a szélsőséges érzelmi állapotok kialakulását.
- Meditáció: Annak tudatosítása, hogy belső egyensúlyunk nem függ a külvilágtól, valamint gondolataink és érzéseink megzabolázása egy általános mentális kiegyensúlyozottságot teremt. Sem pozitív, sem negatív irányba nem engedi a kilengést, tehát nem fogunk akkora kontrasztot érezni a jobb és rosszabb napok között. Hasonló eredménnyel jár az autogén tréning, ami testi szinten rögzült stresszélmények lenyomatait oldja, vagyis a korábbi tapasztalatok jelenre gyakorolt hatását csökkenti.
- Aktivitás: A lecsökkent adrenalin egyik legjobb ellenszere, ha növeljük azt. A nyaralás elteltével mozogjunk kicsit többet, legyünk aktívabbak, időzítsünk egy kisebb, de mégis fontos eseményt a vakáció utáni hétvégére, de nem későbbre, mint két-három nap. Ezzel kicsit emelünk a csökkenő stresszhormon szintjén. A legjobb megelőzési mód, ha a vakáció ideje alatt is végig sportolunk, ezzel is kiegyensúlyozottabb adrenalintermelést előidézve.
- Fokozatos egyensúly visszaállítása: Hagyj egy-két napot hazaérkezés után az akklimatizálódásra, miközben tudatosan megosztod figyelmed a megélt élmények és az otthonlét örömei között. Fantasztikus, amikor valaki minden délelőtt beveti a ropogós fehér ágyneművel teli ágyat utánunk, de az otthoni hálószoba ismerős kényelme felbecsülhetetlen!
- Tudatos beépítés: A nyaraláson készült fotók, az ott vásárolt szuvenírek, a megélt emlékek felidézése mind a szolgálatunkba állítható. Nézegessük őket, idézzük fel a tapasztalatokat akkor is, ha a kontraszt miatt könnyebb volna gyorsan ,,hátrahagyni” az élményeket. Ez hosszú távon javítja a közérzetünket, és tudatosítva épül be a tapasztalataink közé, vagyis a személyiségünkbe.
Nyitókép: Getty