A nemzetközi férfinapot november 19-én ünnepeljük. Magyarországon csupán tizenöt éve jár a férfiaknak ez a nap. Miről szól ez a nap, és egyáltalán és miért tartjuk?
1999-ben tartották meg az első nemzetközi férfinapot, mégpedig Trinidad és Tobagóban. Az eseményt az ENSZ támogatta, és igencsak nagy sikere lett a férfiak körében, így a következő néhány évben több ország is csatlakozott a kezdeményezéshez. Magyarországon 2009 óta szerveznek olyan eseményeket, melyek a nemzetközi férfinaphoz köthetőek.
Mi a nemzetközi férfinap lényege?
Az ENSZ leírása szerint a nemzetközi férfinap célja, hogy felhívja a figyelmet a fiúk és a férfiak egészségére, és hangsúlyozza a nemek közti egyenlőtlenséget. Mint írják:
A férfiak, akiknek van munkája, a hétköznapokon a munkahelyükön dolgoznak, emellett egyenlően részt vesznek a háztartási munkában, ha van gyermekük, akkor az ő ellátásukban és nevelésükben, és egyenlő társai partnerüknek. Törődnek és odafigyelnek a barátaikra, részt vállalnak szűkebb közösségük és nemzetüket terhelő gondokból.
Hozzáteszik, hogy az elmúlt években a férfinap különböző módon lett megünnepelve, így nyilvános szemináriumokkal, iskolai rendezvények keretén belül, valamint televíziós és rádiós programok formájában. E nap kiváló alkalom arra, hogy megünnepeljük a férfiakat, a bátorságukat, az erejüket, és azt, hogy biztonságos családi hátteret teremtenek.
Szükség van nemzetközi férfinapra?
Tény, hogy ott van a nőnap és az anyák napja, amelyek a nőket, anyákat éltetik, míg a férfiak sokáig elnyomásban éltek ilyen napok tekintetében, hiszen az apák napja is csak az utóbbi néhány évben kezdi el bontogatni a szárnyait Magyarországon. Megérdemelnek hát ők is egy napot, ugyanakkor az ENSZ leírásával nem feltétlenül értek egyet, mert a környezetemben bár sok férfi van, aki hozzájárul a háztartáshoz és a gyerekneveléshez, nem az az általános, hogy egy férfi éppolyan mértékben főz vagy éppen takarít, mint a nők.
Tisztelet minden férfinak, de talán még ugranunk kell egy generációt ahhoz, hogy feledésbe merüljön az a nézet, hogy a nő dolga a tűzhely melegen tartása. Manapság, amikor a nők is éppúgy dolgoznak, mint a férfiak, elvárható lenne, hogy mindkét fél egyenlő mértékben vegye ki a részét a háztartásból és gyermeknevelésből, sok esetben mégis a nő az, akinek akár erején felül is meg kell oldani ezeket a dolgokat. Hiszen ő a nő.
Ugyanakkor lehet, hogy pont ezért van szükség férfinapra, hogy kihangsúlyozzuk: ők is megtehetik azt otthon, mint a nők, és nem kell félni attól, hogy porszívózzanak vagy épp elkészítsenek egy könnyű vacsorát.
A férfiak komoly feladattal néznek szembe, amikor le kell vetkőzniük a gátjaikat, hiszen a mai generáció férfijai még azt láthatták otthon, hogy az édesanyjuk takarít és főz, míg apjuk szerel, netán kertészkedik. Fel voltak hát osztva a szerepek, más kérdés azonban, hogy szerelni ritkábban kell, mint főzni és takarítani. A férfiak többsége innen jön hát, és bár egyre nyitottabbá válnak, sokukat meg kell tanítani arra, hogy némiképp önállóak legyenek otthoni tevékenységek tekintetében. Nem véletlenül jött létre az úgynevezett mamahotel kifejezés, amikor is az édesanya gyermekként gondoskodik a fiáról, aki így teljesen tapasztalatlanul lép bele egy párkapcsolatba és egy együttélésbe.
A férfinap kiváló lehetőség hát arra, hogy biztassuk őket, és elismerjük, amit tesznek, hiszen sok esetben ténylegesen rajtuk múlik a család anyagi biztonsága. Ekképp vigyáznunk is kell rájuk – nem véletlen, hogy a férfiegészség hónapja is a november, és maga a Movember, ami a szakáll- vagy bajusznövesztés fontosságára emlékeztet. A hónap arra is kiváló emlékeztető, hogy a férfiak számára is megvannak a szükséges szűrések, amelyeken érdemes részt venni. Merthogy szeretjük őket, és szeretnénk, ha minél tovább velünk lennének – még akkor is, ha esetenként kicsit önállótlanabbak, mint mi.
Nyitókép forrása: Getty Images