Az időszakos böjt rendkívül népszerű formája a diétának, ám egy új kutatás szerint mégsem feltétlenül olyan egészséges, mint gondolták.
Az időszakos böjt egy olyan diéta, amely a koplalási és étkezési időszakok váltakozását jelenti. Kiválóan segíti a fogyást, emellett pedig a vérnyomásra is jó hatása van. Egy kínai kutatókból álló csoport azonban nyolc évig vizsgált időszakos böjtölőket, és arra mutatott rá, hogy korántsem olyan egészséges ez a formája a diétának! Kiderült ugyanis, hogy azoknál az embereknél, akik napi nyolc óránál kevesebbre korlátozták az ételfogyasztást, 91%-kal magasabb volt a szív- és érrendszeri betegségben való halálozás kockázata azokhoz képest, akik 12-16 órás korláton belül ettek.
Időszakos böjt – Ez derült ki
Ez az egyik első kutatás, amely az időbeli korlátozással történő étkezés és a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás kockázata közötti összefüggést vizsgálta. A kutatók mintegy húszezer felnőtt válaszait elemezték, akik feljegyezték, hogy mit ettek legalább két napon át, majd megnézték, hogy egy nyolcéves átlagos követési időszak után kik haltak meg szív- és érrendszeri betegségben.
Victor Wenze Zhong, az elemzés egyik társszerzője szerint túl korai lenne még konkrét ajánlásokat tenni az időszakos böjtöléssel kapcsolatban pusztán a kutatás alapján. Mint mondta:
Az időszakos böjt rövid ideig, például három hónapig történő gyakorlása valószínűleg előnyökkel járhat a testsúlycsökkentés és a kardiometabolikus egészség javítása terén.
Hozzátette azonban, hogy az embereknek rendkívül óvatosnak kell lenniük a hosszabb ideig, például évekig tartó időszakos böjtöléssel kapcsolatban. Úgy látja, hogy nem világos, miért talált a kutatás összefüggést az időben korlátozott étkezés és a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozás kockázata között. Véleménye szerint a titok nyitja abban lehet, hogy azoknak, akik napi nyolc óránál kevesebbre korlátozták az étkezést, kevesebb sovány izomtömegük volt, mint azoknak, akik 12-16 órás ablakban ettek. Az alacsony sovány izomtömeg összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri halálozás magasabb kockázatával.
Az elemzésben részt nem vevő szív- és érrendszeri és táplálkozási szakértők több elméletet is felvetettek arra vonatkozóan, hogy mi magyarázhatja az eredményeket.
Dr. Benjamin Horne, a Salt Lake City-i Intermountain Health kutatóprofesszora szerint a koplalás növelheti a stresszhormonok, például a kortizol és az adrenalin szintjét, mivel a szervezet nem tudja, mikor számíthat legközelebb ételre, és túlélési üzemmódba kapcsol. Ez a plusz stressz növelheti a szívproblémák rövid távú kockázatát a veszélyeztetett csoportoknál, különösen az időseknél vagy a krónikus egészségi állapotúaknál.
Bár még várni kell további eredményekre, ahogyan eddig is, orvosi felügyelet nélkül ne álljunk neki a böjtölésnek!
Forrás: NBC News.
Nyitókép forrása: Getty Images