Barion Pixel 5+1 tudományosan alátámasztott módszer a hosszú élethez – Coloré

5+1 tudományosan alátámasztott módszer a hosszú élethez

2025. 05. 05.

A hosszú élet után áhítozunk, de az csak akkor érdekel, ha épségben és egészségben tudjuk megélni. Nézzük, hogy mik azok, amelyekkel támogathatjuk ezt a tervünket!

Aki nem hal meg fiatalon, az nemcsak szerencsés, de esélye van a hosszabb életre. Néhány akarva és akartalanul is ezzel szembe megyünk – lásd káros szenvedélyek, baleset, megbetegedés. Nálunk jóval okosabb szakemberek azonban már tudják, hogy milyen szokásokban rejlik az, hogy egészségesek maradjunk és hosszabb életet élhessünk.

Hosszú élet
Rostokban, vitaminokban, tápanyagban gazdag étrend / Kép forrása: Midjourney

Egészséges, növényi alapú étrend

A mediterrán étrend, amely gazdag zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban, hüvelyesekben és egészséges zsírokban (például olívaolaj), hozzájárulhat a hosszabb élethez. Az ilyen étrend csökkenti a krónikus betegségek, például a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázatát.

Rendszeres testmozgás

Hetente legalább 150 perc közepes intenzitású vagy 75 perc intenzív testmozgás ajánlott ahhoz, hogy ezzel a mozgással hozzájáruljunk az izomtömegünk megőrzéséhez, valamint csökkentsük a krónikus betegségek kockázatát. A sportolás javítja a szív- és érrendszer egészségét, csökkenti a gyulladást a szervezetben és támogatja a mentális jóllétet.

Felesleges kilók ledobása

Ismert, hogy a túlsúly nemcsak esztétikai probléma, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelent. Az életkor, a nem és a magasság figyelembevételével érdemes az ideális testsúlyt tartani.

Megfelelő alvás

Mit sem ér a 8 óra alvás, ha az forgolódva telik. Az alvás minősége lealább annyira fontos. Tehát a napi 7–8 óra minőségi (könnyű elalvás, éjszakai felébredések nélkül) alvás elősegíti a szervezet regenerálódását és csökkenti a korai halálozás kockázatát. A jó alvásminőség kulcsfontosságú az egészségünk megőrzésében.

Hosszú élet
Rostokban, vitaminokban, tápanyagban gazdag étrend / Kép forrása: Midjourney

Dohányzás mellőzése

Semmi meglepő nincs ebben, hiszen jól tudjuk, hogy a dohányzás káros az egészségre. Aki mégis függővé vált, az akkor teszi a legjobbat saját testével, ha ezt a káros szokást elhagyja. Az ugyanis csökkenti a szívbetegségek, a rák és más krónikus betegségek kockázatát. Még idősebb korban is érdemes leszokni, mert a szervezet képes regenerálódni.

Ülés csökkentése

A sok ülés nem természetes a testnek. Minél többet ülünk, annál többet ártunk a testünknek. Habár az életünk egyre inkább efelé tendál, mégis az lenne a tudatosság része, hogy odafigyelünk a mozgásra.

Bónusz: Erős társas kapcsolatok

A szociális kapcsolatok fenntartása és ápolása is hozzájárul a mentális egészséghez és csökkenti a magány érzését. Ez pedig szoros összefüggésbe hozható a korai halálozással. A baráti kapcsolatok ápolása és a közösségi tevékenységekben való aktív részvétel pozitív hatással van az élettartamunkra.

Ezeknek a szokásoknak az integrálása esélyt ad a hosszabb korra és javíthatja az életminőséget.

Forrás: Healthline / Nyitókép forrása: Midjourney