A rövidlátó kamasz valójában a felnőtté válástól fél, az asztmást pedig a depresszió fojtogatja – nagyon érdekes, ugye? A lelki folyamatok és a betegségek között van összefüggés, ez nem kérdés, de az efféle magyarázatokat inkább játéknak kell tekinteni. Azon azért érdemes elgondolkoznod, nem kellene-e valamin változtatni az életedben.
Régóta ismert és elfogadott a test és a lélek egységét hangsúlyozó pszichoszomatikus gyógyítás állítása, ami szerint egyes betegségek lelki eredetűek ugyan, mégis testi megbetegedéseket váltanak ki. Az orvosok általában egyetértenek abban, hogy lelki eredetű például a szívinfarktus, a gyomorfekély, az evészavarok és a nőgyógyászati megbetegedések. Bizonyították azt is, hogy tartós stresszhelyzetben immunrendszerünk gyengébbé válik, ami megnyitja a kaput a betegségek előtt.
A testi és a lelki tényezők között összefüggés bizonyos esetekben tisztázott, máskor azonban inkább találgatásról beszélhetünk. Vitatott kérdés is, a betegségek hány százaléka lelki eredetű. Egyes tudósok 80 százalékra teszik ezt az arányt, mások ezt túlzásnak tartják. Idővel ki fog derülni, melyik oldalnak van igaza.
Az azonban most is logikusnak látszik, hogy egy betegség arra figyelmeztet minket, hogy valamit változtatni kell az életünkben. A most következő magyarázatokat inkább játéknak kell tekinteni, mint megalapozott tudományos elméletnek. Arra azonban talán alkalmasak, hogy elgondolkozz a felvetett ötleteken. Nézzük tehát, mik a betegségek lelki okai egyes feltételezések szerint!
Allergia
Ok: Allergia akkor jelentkezik, ha akarsz valamit, de megijedsz tőle, és inkább bele sem fogsz. / Ha valakit ki nem állhatsz, de nem mersz vele harcolni, mert alábecsülöd a saját erődet.
Fájó, gyulladt torok
Ok: Erre a betegségre számíthatsz, ha nem vagy képes kiállni magadért, vagy nem tudod kiadni a dühödet. / Nem tudod kifejezni magad, és alig tudod türtőztetni magad attól, hogy durva legyél.
Asztma
Ok: A beteg alig tud lélegezni az elfojtott depressziótól. / A beteg túl keveset ad, de sokat vesz el, emiatt szorong. Ez okozza az asztmát.
Ízületi betegségek
Ok: Ez a nagy hatalommal rendelkező, idős emberek betegsége, akik érzik, hogy nem szeretik őket, és neheztelnek a többiekre. / A beteg bűnösnek érzi magát, ezért büntetésre vágyik.
Rövidlátás
Ok: A páciens csak a saját dolgaival törődik, nem látja az egész képet. Gyakran fordul elő olyan önző gyerekeknél, akik félnek az élettől. / A tinédzserek megijednek a felnőtté válástól.
Köhögés
Ok: Ideges légkör a családban, gyakori, hangos veszekedések, botrányok. Nyugalom csak ritkán van. / A beteg a veszekedés során meg akarja szakítani a kapcsolatot valakivel a családból, de elbátortalanodik.
Gyulladások
Ok: Ellentmondás van aközött, amit a beteg szeretne, és aközött, amiről tudja, hogy helyes. / Félelem és düh, amikor a tudat is „gyulladásban van”.
Gyomorhurut
Ok: Két-három év alatt felgyülemlő kisebb irritációk sorozata. / A beteg dühe évek óta gyűlik, és ezt nem tudja feldolgozni.
Fejfájás
Ok: A fejfájás az intelligencia jele lehet azzal a tulajdonsággal együtt, hogy a beteg nem képes megküzdeni a saját érzelmeivel. / A beteg alábecsüli magát, sok mindentől fél, gyakran kritizálja magát.
Nyitókép forrása: Shutterstock / PuzzlePix