A vegán étrend több szempontból hasznos, ám most kiderült, hogy valóságos aduász!
Egy új tanulmány szerint a vegán étrendet követők lassabban öregszenek. A vizsgálat során nyolc héten át vegán étrendet folytatók ikreket vizsgáltak: míg az egyik fél vegán étrenden volt, a másik hagyományoson. Az eredményekből kiderült, hogy az ikerpárok vegán fele biológiai szempontból lassabban öregedett, mint az, amelyik húst, tojást és tejtermékeket fogyasztott.
Vegán étrend a fiatalságért
A kutatóka biológiai életkor becslésében csökkenést figyeltek meg azoknál a résztvevőknél, akik vegán étrenden voltak, de azoknál nem, akik mindent ettek.
A huszonegy ikerpár a vizsgálat első négy hetében készételeket evett, míg a második négy hétben a táplálkozási tanácsok alapján saját maguk által készített ételeket fogyasztottak.
A vizsgálat végére a kutatók megállapították, hogy a vegán ikrek sejtek szintjén kevésbé öregedtek, mint a mindenevő ikrek. A vegán étkezést folytató résztvevők szív-, hormon-, máj-, gyulladásos és anyagcsere-rendszerének életkorában is csökkenést figyeltek meg.
A vegán ikrek átlagosan több mint négy kilóval többet is fogytak a vizsgálat során, mint mindenevő ikertestvérük. Ez főként a vizsgálat első négy hete alatt elfogyasztott készételek kalóriatartalmában mutatkozó különbségeknek volt köszönhető.
További kutatásokra van szükség az étrend és az öregedés közötti kapcsolat feltérképezéséhez, valamint a vegán étrend hosszú távú egészségügyi hatásainak megértéséhez, de az első eredmények biztatóak – jelentették ki a kutatók.
Milyen a vegán átrend?
A vegán étrendet az különbözteti meg a vegetáriánustól, hogy semmilyen állati eredetű étel fogyasztása nem megengedett, így kerüli a tejféléket, a mézet és a tojást is. Az étrend alapját gyümölcsök és zöldségek képezik, ügyelve arra, hogy a szervezet hozzájusson a szükséges ásványi anyagokhoz és elemekhez, amik elengedhetetlenek a működéséhez.
Az egészséges vegán étrendhez a következők szükségesek:
- naponta legalább öt marék különféle gyümölcs és zöldség fogyasztása
- az étkezések alapját burgonya, kenyér, rizs, tészta vagy más szénhidrátok képezik (lehetőleg gabonák)
- dúsított tejtermék, így szójából készült italok és joghurtok fogyasztása
- bab, hüvelyeseket és más fehérjék bevitele
- Omega-3 zsírsavakban gazdag diófélék és magvak is a vegán étrend alapját képezik
- olyan tápanyagokat tartalmazó dúsított élelmiszerek vagy étrend-kiegészítők bevitele, amelyekhez a vegán étrenddel nehezebb hozzájutni, például D-vitamin, B12-vitamin, jód, szelén, kalcium és vas
- mint minden étrendben, a sok folyadék fogyasztása elhanyagolhatatlan
Nyitókép forrása: Getty Images