A civilizció oly sok minden mellett meglepő változásokat hozhat az életünkbe szervezetüket illetően. A kutatók szerint idővel nem leszünk képesek megemészteni bizonyos növényeket.
A civilizáció előnye, hogy szinte minden elérhető, mégis változás állhat be az emésztésükben. Egy-kétezer évvel ezelőtt élt népek, és jelenkoriak székletmintáit vizsgáltak, amiből kiderült, hogy egykor az emberi bélrendszer bővelkedett bizonyos bélmikrobákban, amely segítette különböző, élelmiszerekben található anyagok lebontását.
Ezzel szemben a mai ember bélrendszere az eredmények szerint igencsak nélkülözi ezeket a mikrobákat, így okozhat gondot különböző anyagok, így például a cellulóz megemésztése is. Azt nem tudni, hogy a jövőben ez hogyan hat, és hogy mik lesznek azok a növények, amelyeket nem leszünk képesek megemészteni.
A civilizáció bűne?
A szakemberek úgy látják, hogy az eredmények arra engednek következtetni, hogy a nyugati életmód az oka annak, hogy az emésztésünk megváltozott, ugyanis jóval kevesebb rostot fogyasztunk, mint eleink. Ebből kifolyólag a mikrobák nem kapják meg a számukra szükséges rostokat, ekképp számuk csökken.
A tanulmány szerzői úgy látják, hogy étrend-kiegészítők segítségével van mód arra, hogy megfelelő mennyiségű rostot kapjon a szervezet, ami az immunrendszerre is jó hatással lehet.
Bár még sok kérdés vár válaszra, a szakértők meglátása szerint könnyen lehet, hogy a kérődző állatok is részt vettek mai emésztésünk kialakításában a háziastás során, így nekik is köszönhetjük, hogy képesek vagyunk növényeket emészteni.
A folyamatosan változó világ és étkezési szokások, valamint az élelmiszerek minősége folyamatosan alakítja az emberi emésztést, és azt egyelőre nem lehet tudni, hogy e tekintetben milyen tervei vannak velünk az evolúciónak.
Forrás: Science Alert.
Nyitókép forrása: Getty Images