Barion Pixel Az én testem az én döntésem? 700 mérföldet kellett utaznia egy nőnek az abortuszért – Coloré

Az én testem az én döntésem? 700 mérföldet kellett utaznia egy nőnek az abortuszért

2024. 07. 21.

Az élet olyan egyszerű is lehetne, de mi emberek szeretjük a sajátunkat és akár mások életét is megnehezíteni. Egyes országokban a nőknek nincs joguk az abortuszhoz, ezért más módszert keresnek.

Az ember úgy van kódolva, hogy minden problémájára a megoldást keresi. A nem kívánt terhesség is egy olyan helyzet, amit szeretne az embert megoldani. A spontán vetélés mellett pedig csak az abortusz jöhet szóba.

Az abortuszellenes jogszabályok megalkotásával egyenes arányban növekednek azok a megoldások és szolgáltatások, amelyek a kétségbe- és teherbe esett nőket segítik a terhességmegszakításhoz.

Segítő szolgálat a levegőben

Egy kisrepülőgép pilótájaként utasokat szállított az a férfi, aki egyike volt azoknak, akik így segítettek a bajba esett nőknek. Sok utas ugyanis célzottan hagyta el országát vagy az államát. Az anyaországukban illegális abortuszt egy másik országba/államba utazva tudták csak megvalósítani. Ebben segítettek nekik a pilóta.

Mike volt a másik pilóta, aki a hasonló bajban lévő nőket reptette a beavatkozásig. Az Elevated Acces nevezetű webhelyet is azért hozta létre, hogy így segíthessenek azoknak a nőknek, akinek az országában nem engedik meg azt, hogy saját testükről saját maguk döntsenek.

Lelki és fizikai tortúra az abortuszért

Felszínre kerül az 1970-es évek Amerikájának ügye, a Roe kontra Wade ügy. Norma Nelson  (álnevén Jane Roe) volt az, aki megtámadta Texas állam abortusztörvényét. A bíróság ekkor úgy döntött, hogy minden államban engedélyeztetni kell a terhességmegszakítást az első trimeszterben. A második trimesztertől már az egyes államokban már az anya egészsége a fő szempont és azt figyelembe véve hajtható végre a művi beavatkozás. A harmadik trimszterben pedig szabad kezet kapnak az államok, hogy engedik-e a terhességmegszakítást vagy sem. Mindez 50 évig működött, ennek köszönhetően egy tanulmány arról számolt be, hogy azokban az államokban, amelyekben tiltott volt a beavatkozás, ott megnövekedett a gyermekszületések száma. Ugyanakkor megnőtt az utazási távolság afelé az egészségügyi intézmények felé, amelyek legális módon elvégezhetik a terhességmegszakítást.

Aztán jött a Dobbs-döntés, amely során a bíróság megállapította, hogy az USA alkotmánya nem biztosít az abortuszhoz elegendő jogot. Ennek értelmében pedig az abortuszhoz való jog kiterjesztését foglalták törvénybe. ennek köszönhetően ott, ahol engedik a megszakítást, ezen beavatkozások száma növekedni fog. Ahol nem engedik a terhesség művi megszakítását, ott megugrik a születések száma.

Nyitókép forrása: Getty Images
/egeszseg/test-es-lelek/az-en-testem-az-en-dontesem-no-abortusz/