Az egyre fejlettebb tudomány és technológia a betegségek korai és biztosabb diagnosztizálását és gyógyítását teszi lehetővé. A demencia esetében is ez mutatkozik meg.
Az orvostudomány és a technológiák fejlődése, térnyerése, a mesterséges intelligencia alkalmazása ma már előrelépést jelent a betegségek kezelésében és egyáltalán, a felismerésükben is. A demencia esetében is áttörést hozott mindez.
A demencia korai diagnózisa
A modern lehetőségeknek hála ma már akár 9 évvel az időskori elbutulás általános jeleinek feltűnése előtt beazonosíthatóvá válik. A jelenlegi teszt az agy álmodozásait vizsgálja. A Mirror azt írja, hogy a kutatás során 1111 elbutulásban szenvedő beteg adatait elemezték és azokat gépi tanulási algoritmuson keresztül dolgozták fel. Az így kapott modellt használják most a demencia idő előtti felismerésére. Vagyis arra összpontosít, hogy az agy mikor dolgozik alapértelmezett módon. Akiknél később demenciát állapítottak meg, azok esetében 10 kulcsfontosságú agyi területen is megszakadt a kapcsolat.
Az elvont gondolkodásmód amolyan álmodozó-szerű és ez igencsak hasonlít a betegség korai jeleihez. Kifejlesztettek egy eszközt is, amely most 80%-os pontossággal meg tudja mondani, hogy valaki demens lesz-e vagy sem.
Habár így kilenc évvel korábbra hozható az időskori elbutulás diagnosztizálása, 2024-ben még nincs meg erre a betegségre a gyógyszer.