A hasfájás utálatos jelenség, mert a napot és az éjszakát egyaránt tönkreteszi. Módszereink enyhülést hozhatnak a fájó területre.
A hasfájás meglehetősen összetett jelenség, hiszen több minden okozhatja. Akár a stressz is kiválthatja, így talán ez a leggyakoribb probléma, ami mindenkit megtalál, ám ha gyakran van ilyen problémánk, érdemes felkeresni a háziorvosunkat. Addig próbálkozhatunk különböző módszerekkel a fájdalom ellen.
10 tipp hasfájás ellen
A hasfájás sokféle lehet. Eredhet a gyomor felől, melynek több oka is lehet, és a belekben, illetve nők esetében a petefészek közelében is érzékeny lehet a has. Az alábbi módszerek megannyi hasfájásnál kipróbálhatóak.
Igyunk vizet!
Az emésztéshez elengedhetetlen a víz. Amennyiben dehidratáltak vagyunk, sokkalta nehezebbé válik az emésztésünk, és a gyomorrontás valószínűsége is emelkedik. Érdemes hát vizet inni, ha fáj a gyomrunk, de csak kis kortyokban, lassan!
Ne feküdjünk le!
Ha fáj a hasunk, bár kényelmes a fekvés, mégsem a legjobb pozíció, hiszen ezáltal gyomorégés alakulhat ki. Ennek oka az, hogy a gyomorsav nagyobb eséllyel a nyelőcsőbe kerül, ami további kellemetlenségeket okozhat. Próbáljuk hát ülve átvészelni a kellemetlen hasfáját, hiszen ezáltal elejét vesszük a további kínoknak.
Fogyasszunk gyömbért!
A gyömbérnek számos jótékony hatása van, többek közt az is, hogy csökkenti a hányingert. Azoknál is működik, akik terhesség vagy kemoterápia miatt vannak rosszul. Kortyonként igyunk gyömbérrel ízesített teát, de a buborékos gyömbéres ital is segítségünkre lehet. Ne vigyük azonban túlzásba, mert a túl sok gyömbér éppen a várt hatás ellenkezőjét váltja ki, és gyomorégést okozhat.
Rossz szokások kerülése
Amennyiben dohányzunk, és rendszeresen fogyasztunk alkoholt, próbáljuk meg csökkenteni ezek bevitelét, hiszen határozottan nem tesznek jót a fájó hasnak.
Ételek kerülése
Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy rendszeresen visszajön a hasfájás, könnyen lehet, hogy egy bizonyos étel vagy ital okozza a gondokat. Ilyenek lehetnek a koffein, a zsíros és savas ételek, a búzából készült ételek, a tejtermékek, valamint a fűszeres ételek. Próbáljunk meg egyszerre csupán egy elemet elvenni az étrendünkből, és kitapasztalhatjuk, hogy melyik okozza a problémát.
Szódabikarbóna
A szódabikarbóna régi gyógymód, ne felejtsük hát el! Egy teáskanál szódabikarbónát fogyasszunk el egy pohár vízzel. Csökkenti a gyomorsavtartalmat, ekképp könnyíti a gyomrunkat.
Fügézzünk!
Amennyiben székrekedés okozza a panaszainkat, a füge lehet a megoldás, hiszen olyan vegyületeket tartalmaz, ami segít az emésztési zavarok enyhítésében. Hasmenés esetén éppen emiatt nem ajánlott, de székrekedésre akár tea formájában is fogyasztható.
Zöldfűszerrel a baj ellen
A bazsalikom természetéből fakadóan képes csökkenteni a gázképződést, így ha emiatt érezzük rosszul magunkat, ezek a zöld levelek jelenthetik a gyógyírt. A linolsavtartalmú fűszernövény gyulladáscsökkentésre is kiválóan alkalmas, ezért több problémát is kezelhet.
Édesgyökér
Az édesgyökérből főzött teának is jó hatásai vannak, és mivel teljesen természetes, ihatjuk addig, amíg a panaszok nem múlnak el. Okozhat azonban mellékhatásokat, ezért figyeljük a vérnyomásunkat, hiszen megemelheti azt.
Nem csak rizsa!
Ha állandó gyomorfájdalmaink vannak, a rizs fogyasztása segítségünkre lehet, mert rendkívül gyengéd a gyomorhoz, amit alacsony rosttartalmának köszönhet.
Forrás: Medical News Today.
Nyitókép forrása: Getty Images