A gőzgombóc elkészítésétől sokan ódzkodnak, pedig korántsem olyan nehéz, mint amilyennek tűnik!
A gőzgombóc maga a csoda, ugyanis ahogy a neve is utal rá, a gőzben készül el. Nem kell lobogó vízbe dobni vagy forró sütőbe tenni: csupán a gőz gondoskodik arról, hogy tökéletes végeredményt kapjunk. Ehhez azonban megfelelően elkészített tészta dukál, na és persze töltelék! Bármilyen lekvárral készíthető, így eperből, málnából vagy barackból is. Mi most szilvalekvárt használtunk, és nemcsak azért, mert finom, hanem azért is, mert a szilva igazi csodaszer! Rendkívül jó hatást gyakorol az emésztésre, és gazdag A-, B- és C-vitaminokban. Segítségével felkészíthetjük az immunrendszerünket az őszi és téli időszakra, miáltal csökkenthetjük náthás megbetegedések megjelenésének esélyét.
Hozzávalók (12 gombóchoz):
- 50 dkg finomliszt
- 1 kávéskanál só
- 1 evőkanál cukor
- fél zacskó szárított élesztő
- 320 ml meleg víz
- 1 közepes tojás
- szilvalekvár
- olaj
- mák
Így készülnek az isteni szilvás gőzgombócok:
A lisztet egy nagyobb tálba szitálom. Hozzáadom a sót, a cukrot, az élesztőt, a vizet és a tojást, és lágy, de rugalmas tésztát gyúrok belőlük. Letakarom a tálat, és meleg helyen duplájára kelesztem a tésztát. Ha ez megtörtént, enyhén lisztezett felületre borítom, és egy centi vastagra nyújtom. 12 egyforma négyzetre vágom a tésztát úgy, hogy se túl kicsik, se túl nagyok ne legyenek!
A négyzetek közepébe egy-egy púpos teáskanálnyi sűrű szilvalekvárt teszek, majd a tésztadarabok végeit egy határozott mozdulattal összecsípem. Az illesztéssel lefelé sütőpapírra sorakoztatom a gombócokat, majd konyharuhával takarom be őket, és 25 percig pihentetem.
Egy párolóedény aljába nagyjából fél liter vizet öntök, és felteszem melegedni. A felső, lyukacsos részét finoman átkenem olajjal, majd a gyöngyöző víz fölé teszem. Ha átmelegszik a lyukacsos rész, óvatosan ráteszem a gombócokat. Érdemes ügyelni arra, hogy legyen hely közöttük, hiszen mire elkészülnek, méretük jelentősen nő. A gombócokat is átkenem egy kevés olajjal, lefedem az edényt, és 30 percig hagyom a gőzben. Fontos, hogy ne lessünk be alá, mert így összeeshetnek a gombócok, és az egész munkánk kárba vész!
30 perc elteltével kiveszem a kész gombócokat, hagyom őket hűlni, és a vaníliasodóval, valamint mákkal vagy porcukorral fogyasztom.
Nyitókép forrása: Hadarik Rita