A babgulyás rendkívül laktató étel, akár második fogás sem kell hozzá!
Legyen tavasz, ősz, tél vagy nyár, a babgulyás mindig jó választás! Bár az a legjobb, ha bográcsban készül, és azt körbeállva várjuk, hogy megkóstoljuk az ínycsiklandó fogást. Bogrács híján a tűzhelyen is tökéletesen megfő, és igazi laktató ebéd készíthető belőle!
A babgulyásnak bár félve állhatunk neki, a bab különböző mellékhatásai miatt, nem kell aggódnunk, ha a főzést megelőző este bő vízbe áztatjuk a babot. Ezáltal nemcsak könnyebben fő meg, hanem a gázképződést okozó oligoszacharidok lebomlanak. Annál is inkább érdemes babot fogyasztani, mert K- és B1-vitamint tartalmaz, és rendkívül sok hasznos anyagot tartalmaz, így többek közt folsavat, foszfort, vasat és magnéziumot is.
Hozzávalók:
- 80 dkg fehérbab
- 1 evőkanál kacsazsír
- 10 dkg vöröshagyma
- 30 dkg sárgarépa
- 10 dkg fehérrépa
- 10 dkg angolzeller
- 2 gerezd fokhagyma
- 50 dkg marhalapocka
- 2 babérlevél
- 1 teáskanál só
- 1 teáskanál fűszerpaprika
- 1 evőkanál paradicsompüré
- egy fél erőspaprika (opcionális)
Így készül az isteni babgulyás:
A főzést megelőző este bő vízbe áztatom a babokat. A főzés napján a hagymát megtisztítom, majd apróra vágom, a többi zöldséget pedig meghámozom és karikákra vágom. A kacsazsírt egy nagyobb lábasba teszem, megolvasztom, majd rádobom a hagymát, és dinsztelem. Hozzáadom a többi zöldséget, és folyamatos kevergetés mellett tíz percig dinsztelem őket, majd mehet hozzá a kockákra vágott marhahús! Addig hevítem őket kevergetve, míg a hús és a zöldségek leve elpárolog. Ekkor lehúzom a tűzről, rászórom a fűszerpaprikát, és jól elkeverem. Mehet rá a két babérlevél és a zúzott fokhagyma is, és végül a leszűrt bab. (Ha konzerv babot használunk, elég a főzés végén hozzáadni).
Felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi, de mérem, hogy mennyi az, ugyanis ha ellepte a víz, még egyszer annyit adok hozzá! Sózom, hozzáadok egy evőkanál paradicsompürét, majd lefedem, és közepes lángon hagyom, hogy gyöngyözve főjön. Ha a hús megpuhult, mehet hozzá a konzerv bab is (ha azt használtam), forralok rajta egyet, majd tálaláskor ízlés szerint használható az erőspaprika is.
Bár nincs benne semmilyen tésztaféle – így csipetke sem – rendkívül laktató étel, de jól csúszik utána a palacsinta!
Nyitókép forrása: Hadarik Rita