A gasztroajándék nemcsak karácsonykor vagy születésnapkor tökéletes, hanem anyák napján is!
Anyák napján leggyakrabban virággal okozunk örömet, de érdemes a gasztroajándék irányába is elindulni, mert amellett, hogy valami igazán finomat adhatunk át, nemcsak az időnket tesszük bele, hanem a szívünket is!
Öt olyan receptet gyűjtöttem össze, amik között a kezdők is találhatnak olyat, amit biztosan el tudnak készíteni, de a haladók is megtalálhatják a nagyobb kihívást jelentő recepteket!
5 gasztroajándék anyák napjára
Május elején már érik az eper, és málnát is kaphatunk, úgyhogy főleg ezek az összetevők játsszák a főszerepet a receptekben.
Málnalikőr
A málnalikőr isteni finomság, és minél többet áll, annál jobb! Mindennek ellenére 24 óra állás után is fogyasztható, de nem baj, ha anyukánk beteszi a hűtőszekrénybe, és a nyár esetékre tartogatja – már ha kibírja addig, mert mennyei finomsággal lepjük meg, ha ezt készítjük neki!
Hozzávalók:
- 70 dkg málna
- 25 dkg cukor
- fél citrom leve
- fél liter fehér rum
Elkészítés:
A málnákat alaposan megmosom. Nagyon fontos átvizsgálni őket, mert ha egy penészes is kerül az italunkba, akkor az egész megromolhat!
Egy nagyobb kancsóba vagy üvegbe (vagy ha nincs, két befőttesüvegébe, mert egy nem elég nagy) beteszem a cukrot, ráöntöm a citromlét. Hozzáöntöm a rumot, keverek rajta, hogy oldódjon a cukor, majd a málnát is beleteszem, és tovább keverem. Nem baj, ha a cukor nem oldódik fel teljesen. Ha megvagyok vele, hűtőbe teszem és két-három napon át minden nap keverek rajta egyszer-kétszer, hogy a cukor biztosan feloldódjon, majd leszűröm az italt, és szép üvegbe öntöm.
Én a rum áztatta málnákat egy kis likőrben tartom külön üvegben, és fogyasztásnál teszek belőlük a poharak aljába.
Készítés közben érdemes megkóstolni, hogy elég édes-e az ízlésnek, és ha nem, még esetleg cukrot vagy citromot tenni bele!
Eperlekvár
A lekvárkészítésre sokan tekintenek úgy, mint egy olyan tevékenységre, amit csak nagymamai szakértelemmel lehet elkezdeni. Ha kisebb adaggal próbálkozunk, bátran vágjunk bele, mert nem nagy ördöngösség!
Hozzávalók:
- bruttó 1 kg eper (ebből lejön nettó a zöldje)
- 30-35 dkg cukor (35 annak, aki édesebben szereti)
- szalicil
- 1 darab 1 literes üveg, és egy kisebb
- takaró, vagy pléd
Elkészítés:
Az epreket megmosom, kiszedem a csumájukat, és kisebb darabokra vágom őket. Ha mindegyiket felszeleteltem, lábasba teszem, és kézzel összegyurmázom kicsit, vagy krumplinyomóval összenyomkodom (szintén csak egy kicsit), hogy levet eresszen. Felteszem főni, közepes lángon kevergetve főzöm nagyjából húsz percig. Ha puha, összeturmixolom, beleöntöm a cukrot, jól elkeverem, és még tíz percig főzöm a cukorral.
Ha megvan, beleöntöm a jam fixet, és további 2-3 percig főzöm vele. Ez opcionális, de ha nem használok jam fixet, tovább kell főzni, hogy a felesleges lé elpárologjon.
Eközben szaliciles forró vízzel kiöblítem az üvegeket, fejjel lefelé fordítom egy konyharuhára, hogy kifolyjon a víz. (Nem törlöm ki, mert elvész a higiénia)! Beleöntöm az üvegekbe a lekvárt úgy, hogy majdnem tele legyen. Üvegenként teszek rá egy késhegynyi szalicilt, és jó erősen rájuk tekerem a kupakot. Pokrócba teszem, 5 percre fejjel lefelé állítom az üvegeket (semmi nem történik, ha öt percnél tovább marad így) és jól bebugyolálom őket. Egy éjszaka alatt ki is hűlnek a maguk ütemében.
Epres sajttorta – sütés nélkül
Az alábbi recept bár sütemény, a sütőt mégsem kell bekapcsolnunk hozzá, úgyhogy kezdőként is nekiállhatunk! Fontos azonban, hogy szeressük a kihívásokat, mert nem lehet mindent megúszni: a tűzhelyet be kell gyújtani hozzá!
Hozzávalók:
Az alaphoz:
- 25 dkg zab/édeskeksz
- 1 kávéskanál őrölt fahéj
- 1 kávéskanál őrölt gyömbér
- 10 dkg olvasztott vaj
A krémhez:
- 50 dkg mascarpone
- fél lime/citrom reszelt héja
- fél lime/citrom leve
- 2 csomag vaníliás cukor
- 10 dkg porcukor
- 3 dl tejszín
A tetejére:
- két nagy marék eper
- egy csomag tortazselé (leginkább epres, de az átlátszó is megteszi)
- víz (a zselé elkészítéséhez)
Elkészítés:
A kekszet morzsázsra töröm. Ideális esetben ehhez van robotgépem, de ha nincs, akkor kézzel összetördelem kisebb darabokra, és húsklopfolóval tördelem morzsává. Fűszerezem a fahéjjal és a gyömbérrel, hozzáöntöm az olvasztott vajat és alaposan elkeverem úgy, hogy a vaj átjárja a kekszet. Egy 23-26 centis tortaforma aljára öntöm a keveréket és elegyengetem. Amíg elkészítem a krémet, a hűtőbe teszem az alapot.
A krémhez a mascarponét tálba teszem, ízesítem a citrom reszelt héjával és a levével. Hozzáadom a vaníliás cukrot és a porcukrot, és elektromos habverő segítségével krémessé keverem. Ezután hozzáönöm a tejszínt, és krémes-habos állagúra verem. (Én adtam hozzá egy habfixálót is, mert a tejszín nem akarta az igazságot).
A krémet a kekszes alapra öntöm és elegyengetem rajta. Ismét hűtőbe teszem, és készítem a harmadik réteget.
Az epreket megmosom, zöldjüket eltávolítom, és tetszőlegesen felvágom a gyümölcsöket. A krém tetejére pakolom őket esztétikusan, és a zselét a csomagoláson látható leírás alapján elkészítem.
Van olyan zselé, amit rögtön, melegen kell ráönteni a krémre, van amelyiket lehet hagyni hűlni. Az enyémet megelegen kellett, így rögtön ráöntöttem, hagytam picit hűlni és betettem fél napra a hűtőbe.
A krém a hűtőben töltött idő után is krémes, éppen nem folyós, úgyhogy aki keményebb krémet szeretne, bátran tegyen bele zselatint!
Tálalás előtt a tortaforma szélét óvatosan elválasztom a tortától.
A cikk a következő oldalon folytatódik, lapozz: