Barion Pixel Párizsi olimpia: nem trendi, mégis menő – Coloré

Párizsi olimpia: nem trendi, mégis menő

2024. 07. 25.

A 2024-es, párizsi nyári olimpiai játékok az év sporteseménye még akkor is, ha erős idényt tudhatunk magunk mögött, gondoljunk csak a foci és a kézilabda Eb-re, vagy az úszó-világbajnokságra Dohában! Mindemellett az U18-as világbajnokságok is rendre zajlottak, vagyis szurkolásban nincs hiány az idén, és lesz is kinek, hiszen a párizsi ötkarikás játékokra az idén 21 sportágban 165 magyar sportoló szerzett kvalifikációt, közülük 89 férfi és 76 nő. 

Olimpiai résztvevők, kevésbé menő sportágakból

Sokat remélünk a vízilabdázóinktól, az úszóinkról és a kajak-kenusainktól, akik mindig megszórnak minket érmekkel, aminek köszönhetően folyamatosan a 15 legjobban teljesítő ország közt vagyunk – már ami az olimpiai éremtáblázatot illeti. Most lássuk a kevésbé trendi sportágak magyar képviselőit, akikről eredményeik mellett különleges életútjaik, szokatlan edzésmódszereik vagy unikális sportáguk miatt is érdemes szót ejteni.

Az asztalitenisz hagyományosan a távol-keleti országok csúcssportja, azonban a keleti blokk országai sem szerepeltek rosszul a világtornákon. Kevesen tudják, de a sportág legeredményesebb játékosa a mai napig az a Barna Viktor, aki 1929 és 1954 között 22 világbajnoki címet szerzett, őt pedig nem sokkal lemaradva követi Szabados Miklós, 15 világbajnoki arannyal. Az asztalitenisz 1988 óta olimpiai sportág, ennek köszönhetően drukkolhatunk idén az Ecseki Nándor – Madarász Dóra vegyes párosnak és  Póta Georginának egyéniben, Párizsban. 

Póta Georgina fotó: MTI
Póta Georgina
fotó: MTI Illyés Tibor

Az evezés népszerűségben elmarad a kajak és a kenu mögött hazánkban, pedig ez a hajósport is tipikus versenysport idehaza, és egyre gyakoribb a túraevezés is. Párizsban Pétervári-Molnár Bendegúznak drukkolhatunk egypárevezésben. 

https://colore.hu/olimpia/kokeny-beatrix-sportolo-nevel-plimpia-2024/

A judo, magyarul cselgáncs a XIX. század végén kialakult japán küzdősport. A legtöbb éremmel maguk a japánok büszkélkedhetnek, hazánknak egy olimpiai aranya, három ezüstérme és hat bronzérme van cselgáncsból. Párizsban hét magyar sportoló indul ebben a sportágban, Gercsák Szabina,  Özbas Szófi, Pongrácz Bence, Pupp Réka, Vég Zsombor és az a Tóth Krisztián, aki Böde-Bíró Blankával viszi majd a magyar zászlót a párizsi megnyitón. 

SzilÁgyi Áron; KapÁs Boglárka; LÕrincz Tamás; TÓth Krisztián
Szilágyi Áron, Kapás Boglárka, Lőrincz Tamás, Tóth Krisztián
fotó: MTI

Magyarország az egy főre jutó kerékpárok számában Európa élén jár, köszönhetően a vidéki életstílus elmaradhatatlan kellékének számító bicikliknek. Ennek ellenére nem vagyunk erősek kerékpáros sportokban, viszont két fiatal és ígéretes sportoló képvisel majd minket az olimpián. Valter Attila a 2020-as Tour de Hongrie győztese országúti kerékpározásban, Vas Kata Blanka pedig mountain bike-ban indul Párizsban. Vas mindössze 22 éves, és fantasztikus teljesítménysorozat után nem kis meglepetésre negyedik helyet szerzett a legutóbbi ötkarikás játékokon Tokióban, így minden esélye megvan, hogy az idén dobogóra álljon. 

A lovaglásban jelenleg három olimpiai szakág létezik, mégpedig a díjlovaglás, a lovastusa és a díjugratás. Annak ellenére, hogy hazánk lovas kultúrája a honfoglalás előtti időkre nyúlik vissza, és szeretünk magunkra hagyományosan lovas nemzetként gondolni, 28 éve nem indult magyar sportoló az ötkarikás játékokon. Ezt a sorozatot törte meg Kaizinger Balázs, aki lovastusában képviseli hazánkat a francia fővárosban.