A mai világban szükség van a tudatosságra annak érdekében, hogy a pénztárcánkon kívül a környezetet is kíméljük. Mindezt a konyhánkba is bevihetjük. Ha megmarad valamilyen étel, alkoss belőle valami mást. Ha megmarad a forralt bor…
December. Ünnepi időszak, amelyet átjár a készülődés izgalma és valami olyan érzés, amelyre egész évben várunk. Az ajándékok beszerzése, az otthon dekorációja ilyenkorra már rendeződni látszik és már kezdjük elengedni magunkat, amelybe belefér akár a forralt borozás is. A kellemes aromájú, forró alkoholos ital minimális bódítása, ízvilága csak még jobb hangulatot tud varázsolni. Ám, ha elszámoljuk magunkat, túl sokat készítünk abból, akkor jön a fejtörés. Ahhoz túl sok, hogy megigyuk és ahhoz is, hogy kiöntsük. Vétek lenne, de mit lehetne abból készíteni?
Ha te is jártál már hasonló cipőben és a pazarlás helyett inkább magadba erőltetted (vagy fordítva), akkor most hozunk néhány ötletet, amellyel újrahasznosíthatod a forralt borodat.
Forralt bor 2.0
Ha ezt a cikket olvasod, akkor már valószínűleg azon a ponton tartasz, hogy semmit sem szeretnél pazarolni. Remek!
Jégkocka
Kóstoltad már a forralt bort hidegen? Brrr! Teljesen elveszíti a varázsát és ízét is. Újramelegítve pedig csak a töltött káposzta jó. Ha maradt az italból, akkor öntsd jégkockatartóba és fagyaszd le. Ezeket a boros jégkockákat később – akár az ünnepek ideje alatt – használhatod italok hűsítésére, ízesítésére anélkül, hogy felvizeznéd azokat. És akár szószokhoz is jól jöhet.
Kompót
A nehéz ételek időszaka jön, így a kínált kompótokkal, befőtekkel, savanyúságokkal lágyítható az étkezés. A már kész kompótot is felfőzheted és dúsíthatod a maradék itallal, de ha nincs kompótod, de van gyümölcs otthon, akkor gyors elkészítheted. A megtisztított és szeletelt gyümölcsöket főzd fel az italban, adj hozzá ízlés szerinti cukrot és fahéjat. Kihűlve már tálalható is.
Szósz
A fentiekben már említettem és most ki is térek arra, hogy milyen remek alapként szolgálhat a megmaradt ital szószokhoz. Fűszeres, gyümölcsös aromája tökéletes kiegészítője lehet a sült húsoknak, de akár a desszertek, fagylalt nyakába is öntözheted, ha cukorral, mézzel ízesíted. Sűrítéshez használhatsz egy ki keményítőt.
Krém
A legalább 5 decinyi ital úgy éledhet újjá krémként, ha 6 tojás sárgáját simára keversz a borral, majd kis lángon, folyamatos keverés mellett sűrűre főzöd. Amikor már kellően kihűlt, add hozzá a 2 dt tejszínből kevert kemény habot és mehet a hűtőbe pihenni. Később pedig gyümölcsökből, magvakból rétegzett pohárkrémként éledhet újjá az ital.
Desszertek ízfokozója
A piskóta alapú desszertek jól működnek és egészen új ízzel szolgálhatnak, ha maga a piskóta kap némi forralt boros áztatást. Ha erre rétegzed a tölteléket egy egészen új desszert születhet.
A fentiekben már írtam hogy megöntözheted azzal a fagylaltot, de ugyanígy tehetsz a töltött palacsintával is. Ha pedig rajongsz a tiramisuért, ezúttal a babapiskótát ne kávéba, hanem forralt borban fürdesd meg és a krémbe is kerülhet a maradékból.
Koktél
Újabb alkoholos italként élhet tovább a maradék forralt bor, ugyanis tökéletes alapja lehet koktéloknak és puncsoknak. Frissítsd fel narancslével, de kerülhet bele pezsgő is, amely könnyed buborékjaival teszi még ízletesebbé.
Pác
A forralt bor jól együttműködhet a vad- és vörös húsokkal és akár pácként is funkcionálhat. Rozmaringgal, fokhagymával, olívaolajjal dúsítva kellemes plusz ízekkel látja el a húsokat.
Ezekkel az ötletekkel biztosan nem megy kárba az ünnepi ital, sőt, új dimenziókat nyílnak meg előtted.
Nyitókép forrása: Getty Images