Barion Pixel Így használhatod a kókuszolajat a konyhában és azon túl (X) – Coloré

Így használhatod a kókuszolajat a konyhában és azon túl (X)

2024. 02. 14.

Az ember már azt sem tudja, hová kapjon, ha egészséges életmódot szeretne folytatni. Együnk sülteket vagy ne? Káros a rántott étel vagy sem? És mi a helyzet a zsiradékokkal? Akit az utóbbi kérdés izgat leginkább, olvasson tovább.

A Biobarátnál kapható kókuszolaj például megér egy próbát, hiszen ez az egyik legnépszerűbb alternatíva.

Érdemes lecserélni a napraforgóolajat?

Az utóbbi években sokat hallani, hogy a napraforgóolaj káros az egészségre, és érdemes helyette más alternatívákat keresni sütéshez, főzéshez. De még ha nem is hisszük el, hogy a permetezéskor használt szerek bekerülnek az olajba és ezzel mérgezzük a szervezetünket, azt már biztos tapasztaltuk, hogy sokunk emésztését negatív irányba befolyásolja az olajos étkezés. Sőt, mivel feldolgozott élelmiszerről van szó, kevés benne a tápanyag, cserébe sok a kalória.

Sokan arra szavaznak, hogy érdemes hát lecserélni ezt a konyhánkban és visszatérni az állati eredetű zsiradékok fogyasztásához, de akik ezt nem tehetik meg, azoknak olajalternatívák is a rendelkezésükre állnak.

A kókuszolaj a konyhában

A kókuszolaj (mely szobahőmérsékleten szilárdabb és fehéresebb, ekkor kókuszzsírnak hívjuk) egészséges és jó alternatívaként működik a legtöbb növényi olajnál. Lehet vele serpenyős ételeket készíteni, mivel jól bírja a magas hőfokot, desszertekhez, wokos ételekhez, sütőben sült kreációkhoz és AirFryerrel elkészített fogásokhoz is kiváló. Diétától függetlenül fogyasztható, vegetáriánusok és vegán étrendet folytatók is bátran beépíthetik a mindennapjaikba a használatát.

A finomítatlan kókuszolaj íze és illata erősebb, míg a finomított változat semlegesebb. A legértékesebb a hidegen sajtolt extra szűz kókuszolaj. Utóbbi kókuszos ízt adhat az ételeknek, ami az ázsiai recepteknél direkt az előnyünkre válik.

Nemcsak az ételeink elkészítéséhez használhatjuk, hanem a kávénkba is. Talán elsőre furcsán hangozhat, de kávéba keverve krémes hatást varázsol az italnak, a benne lévő zsírok pedig hosszabb ideig tartó energiát biztosítanak, így a reggeli forró nedű még jobban felpörget majd minket. Emellett beindítja a ketogén folyamatokat a szervezetben, ami azt jelenti, hogy a szénhidrátok helyett a zsírokból nyerünk majd energiát.

Mire jó még a kókuszolaj?

De nem csak a konyhában vesszük hasznát.

  • Hajápolóként is csodákat művel,
  • mellette pedig felfrissíti a bőrt, ezért gyakran megtalálható arclemosókban, sminkeltávolító szerekben és arckrémekben is.
  • Természetes síkosítóként a hálószobában is bevethető.
  • A kisgyermekes anyukáknak pedig csodafegyvere a koszmósodás és a popsi kipirosodása elleni küzdelemben.

A kókuszolaj sokoldalú és egészséges választás a konyhában és azon túl is, fedezd hát fel a benne rejlő lehetőségeket!