Barion Pixel Házi tésztát készítenél? Így állj neki! (Videóval!) – Coloré

Házi tésztát készítenél? Így állj neki! (Videóval!)

2025. 02. 24.

A házi tészta verhetetlen, és meg is mutatjuk, hogyan készítheted el!

Ha meghallom, hogy házi tészta, megdobban a szívem. Egyből a nagymamám jut eszembe, akivel együtt nyújtottuk a tésztát, amikor kicsi voltam. Az egyik tésztanyújtóját nekem adta, és egészen Angliáig hoztam, hiszen itt is át akartam élni az utánozhatatlan házi tészta élvezetét.

Miért jobb a házi tészta a boltinál?

Persze mondhatnám, hogy nem jobb, hanem másabb, de nem lenne igaz, ugyanis a házi tészta jobb, mégpedig a következők miatt:

Frissebb – Mivel frissen készül, az íze és az állaga is jobb, mint a bolti, amiben sok esetben tartósítószerek és egyéb adalékanyagok is találhatóak.

Ízletesebb – A házi tészta alapanyagai, mint a tojás, liszt és víz, egyszerűek és frissek, így az íze sokkal gazdagabb és természetesebb, mint a bolti változatoké.

Rugalmasabb – Ha te készíted a tésztát, pontosan úgy alakíthatod, ahogy szeretnéd. Szabályozhatod az összetevőket, például a liszt típusát (például teljes kiőrlésű vagy gluténmentes liszt), vagy a tészta vastagságát, hogy illeszkedjen a recepthez, amit készítesz.

Tudod, mi van benne – A bolti tészták gyakran tartalmaznak kemikáliákat, mint stabilizátorok vagy színezékek, hogy megőrizzék a formájukat. A házi tészta esetében teljes mértékben elkerülheted ezeket.

Családi program – Mivel én a nagymamámmal készítettem a tésztát, pontosan tudom, hogy a gyerekeknek milyen jó móka, így bátran bele lehet vonni őket is, hiszen egyfajta alkotás ez, amikor a semmiből csinálunk valamit.

Így készíts házi tésztát

Az alaprecepthez csupán két hozzávalóra van szükség:

  • tojásra
  • lisztre

A liszt mennyiségét a másik hozzávaló súlya határozza meg: egy 50 grammos felütött tojás 100 gramm lisztet igényel, míg egy 55 grammos 110-et.

Amint összekevertük a lisztet a tojással, jöhet a gyúrás: addig dolgozzuk össze a kettőt, amíg egy lehetőleg repedésmentes, szép tésztát nem kapunk. Ha túl lisztesnek érezzük valamilyen oknál fogva, akkor bevizezett kézzel lehet folytatni a munkát.

Ha összeállt a tészta, zacskóba vagy folpackba csomagolva hagyjuk állni félórát, szobahőmérsékleten.

Ez idő elteltével egy enyhén lisztezett felületre borítjuk, és gyúrunk rajta egy kicsit.

Nyújtógép nélkül is többféle tészta készíthető.

A reszelt tésztát ki sem kell nyújtani, csak egy nagyobb lyukú reszelőn lereszelni, így száradni hagyni. Levesekbe kiváló kísérő lehet.

A csipetke receptje is ugyanez, ebben az esetben elcsipkedhetjük és frissen belefőzzük a levesbe, de ki is száríthatjuk.

A többi tésztaféle nyújtós, de lisztezett felületen sodrófával is megoldhatóak. Egy, vagy kétmilliméter vastagra nyújtjuk a tésztát, és felvághatjuk akár derelyevágóval, akár késsel. A kockatésztát érdemes 1 milliméterre, de a tagliatellének való lehet vastagabb is. Ilyen esetekben ne várjunk magunktól tökéleteset, hiszen késsel nem egyszerű művelet egyforma méretűre vágni a tésztánkat, de nyújtógéppel pofonegyszerű.

A lebbencstésztát is lehet vastagabbra hagyni, adni neki időt, hogy egyben megszáradjon, majd a kívánt méretre feltördelve lehet elrakni, vagy belefőzni a levesbe.

A szárítás

A tésztákat mindig egy textildarabon szárítsuk, és ha napos helyre tesszük, azzal felgyorsíthatjuk a folyamatot. Nagyjából 24 órára van szükség ahhoz, hogy a tészta megszáradjon. A fenti módon lasagnének való alapanyagot is előállíthatunk, viszont ezt érdemes lesúlyozni valamivel, ami alatt száradhat, mert ahogy veszti el nedvességtartalmát, úgy pöndörödik fel.

A házi tészta szárításához beszerezhetünk tésztaszárítót, de egy asztalterítőre is fektethetjük a száradó darabokat / Kép forrása: REDA / Getty Images
A házi tészta szárításához beszerezhetünk tésztaszárítót, de egy asztalterítőre is fektethetjük a száradó darabokat / Kép forrása: REDA / Getty Images

Miután megszáradt, azonnal felhasználható, de akár hónapokig is tárolható.

Nagyon bele lehet jönni a tésztagyártásba, de arra figyeljünk oda, hogy helyet kell hagyni a száradásra: nem egymás hegyén-hátán száradnak a tészták, hanem szétszórva, úgyhogy nem érdemes két tojásnál többől készíteni egyszerre, mert még a fogasról is tészta fog lógni.

Ha nem is állandóan, néha érdemes feldobni egy jó olasz pastát a saját magunk által készített tésztával, próbáljátok ki!

Ha van otthon spagetti-fejetek a géphez, ezt a receptet ajánljuk, de amennyiben cérnametéltet készítenétek, az alábbiak szerint készíthetitek el:

Akár a spenótos verziót is ki lehet próbálni, ebben a videóban meg is mutatom, hogy hogyan:

Nyitókép forrása: Getty Images