Sokféle kellemetlen helyzetben találhatja magát az ember, de ami az egyik legrosszabb, ami velünk történhet, az az erős hasfájással jelentkező hascsikarás. A kiváltó ok feltárásával és a hasfogó ételekkel csökkenteni lehet a hasmenést.
Miért megy a has?
A hasmenésnek különböző okai lehetnek:
- ételallergia vagy intolerancia,
- fertőzés,
- ételmérgezés,
- hormonális változás,
- stressz, szorongás,
- gyulladásos bélbetegség (pl. Chron-betegség),
- irritábilis bél szindróma (IBS),
- gyógyszer
- túlzott fizikai aktivitás.
Amit azonnal megtehetsz, hogy hasfogó ételeket iktatsz be az étrendedbe.
Mit (t)ehetsz, ha elindult a has?
A hasmenés elleni étrend kialakítása során az a cél, hogy megnyugtassuk a beleket, hidratáljuk a szervezetet, valamint olyan ételeket fogyasszunk, amelyek enyhítik a tüneteket. A hasmenés megterheli a testet, ezért, ha lehetőség van rá, akkor érdemes pihenni. Ez már csak azért is jó, mert a gyorsabb gyógyulást is segíti.
Mindenképp fordítsunk figyelmet a folyadékpótlásra, mert a hasmenés sokat kivesz a szervezetből.
Ha valamilyen étel vagy annak alapanyaga okozta a problémát, akkor azt kerüljük és álljunk rá a hasfogó ételek fogyasztására.
Hasfogó ételek
Tudod mivel járhat a hasmenés. Alapjában véve kellemetlen, de ha erős fájdalom előzi meg, akkor szinte biztos, hogy evésen nem jár az eszed. Ha a probléma fennáll, mégiscsak érdemes olyan táplálékkal megtölteni a gyomrot, amely segít a hasmenés leküzdésében.
Burgonya: a sós vízben főtt krumpli régóta hagyományos gyógymódja annak, ha megy valaki hasa. Azért van ez így, mert a krumpli kiváló káliumforrás, és a megbolydult emésztőrendszer híján van ennek hasmenéskor. A só pedig pótolja az elvesztett ásványi anyagokat.
Pirítós: a ropogós reggeli nemcsak napindító étkezés során jó, hanem akkor is, ha megy a hasunk. A teljes kiőrlésű kenyérből elkészített sült kenyér egy kis foghagymával megkenve klasszikus, de ha netalán fertőzés miatt alakult ki a hasmenés, akkor fertőtlenítő hatása miatt külön jó.
Natúr keksz: gyerekként ilyen jellegű probléma esetén mindig háztartási kekszet kellett ennem sok tea kíséretében. Még jobb a cukortól mentes keksz fogyasztása, amellyel úgy lehet energiához jutni, hogy nem terheli meg túlzottan a gyomrot.
Tea: a folyadékpótlás elengedhetetlen, mert a hasmenés során sok folyadékot veszít a szervezet. A víz mellett a tea is tökéletes, de a kamilla, a borsmenta, a gyömbértea görcsoldó, gyulladáscsökkentő hatással is bír.
Banán: a rostban gazdag, kellemesen édes gyümölcs közismerten jó hasfogó és emellett elegendő energiát biztosít a szervezetnek.
A fehér rizs könnyen emészthető és hozzájárulhat a székrekedéshez, ami segíthet a hasmenés kezelésében.
Párolt vagy főtt zöldségek: a könnyen emészthető zöldségek segíthetnek a bélmozgás szabályozásában és a hidratálásban. Pürésített formában még inkább megkönnyítjük az emésztést.
Párolt csirkemell vagy pulykamell: a tartalmasabb fogás magas fehérjetartalommal elérhető, így a mégis könnyű csirke- vagy pulykahús könnyen emészthető és hozzájárulhat az erőnlét javításához.
Probiotikumok: a probiotikumokat tartalmazó ételek segíthetnek a bélflóra egyensúlyának helyreállításában. Ilyen a joghurt, a kefir és a savanyú káposzta is.
BRAT-diéta hasmenés ellen
Hasmenés esetén kímélni kell a gyomrot és a BRAT-diéta pont ezt teszi. Összesen négy alapanyagot tartalmaz, úgymint banán, rizs, almaszósz és pirító. Ezek angol neveinek kezdőbetűi adják a mozaikszót. A négy kímélő alapanyagon kívül a fentiekkel is ki lehet egészíteni az étrendet, így változatossá tehető.
Kerüld az olyan ételeket és italokat, amelyek fokozhatják a hasmenést (koffeines italok, alkohol, cukrozott italok, tejtermékek, zsíros és/vagy fűszeres ételek). Elengedhetetlen a folyadékpótlás a hidratáltság fenntartása érdekében.